şükela:  tümü | bugün soru sor
 • uzun yıllar boyunca mide koruyucu vb. kullanmama rağmen gastritimin düzelmemesinden yola çıkarak açtığım başlıktır.

  artık kime sorsan ya gastrit, ya da reflü hastası. ama doktorların verdiği ilaçlar günü kurtarmaktan başka bir işe yaramıyor. tıp çoğu hastalığın tedavisinde tıkandı. çözüm üretemiyor.
 • (bkz: kronik)
 • verilen bazı tedaviler sebebi değil de, geçici rahatlama sağlama anlamında sonucu tedavi ettiğinden dolayıdır. gerçek sebebin tedavisi ile ilgili detaylı bilgi için (bkz: reflü/#70930829)
 • verilen ilaçların hastalığı değil semptomları tedavi etme amaçlı olmasında mütevellit olabilir.
  (bkz: semptomatik tedavi)
 • (bkz: stres)
 • mide hastalıklarının yanlış tedavi edilmesinden kaynaklanmaktadır. misal adam evlenmiş her gün evde eşinin onu al, yok bunu al, annene gitme, koltukları değiştirelim, avm’ye gidelim, bana para ver gibi kafa sikici talepleriyle karşılaşmaktan stres oluyor, haliyle bu da midesine vuruyor.

  bu ağrıları yaşamayan bilemez, gerçekten de çok bela bir hastalıktır. gece yarıları yataktan kaldırıp yemek yedirdiğini bilirim. bazı ülser rahatsızlıkları aç mideyi hiç sevmez, sürekli tok olmak zorundasın, aksi durumda seni uyutmaz. şimdi bu mide ağrılarıyla başa çıkamayanlar hemen soluğu eczane ya da doktorda almaktadırlar. bu konuda size verilen ilaçlar hep aynıdır, emme hapları, asit düşürü ilaçlar, mide koruyucuları vs... ama bu ilaçların hiçbiri yaşanan rahatsızlıkları tamamen tedavi etmez, sadece geçici rahatlamalar sağlamaktadır.

  bu mide ağrılarından kurtulmanın tel bir yolu vardır o da, boşanmak. boşanın 1-2 ay içinde mide problemlerinizden kurtulduğunuzu göreceksiniz.

  boşanmazsanız da aklınızda bulunsun, yılda en az 1 kez endoskopi yaptırın, yoksa kanser olabilirsiniz. kanserde de erken teşhis hayat kurtarır, unutmayın.