• kanuni dönemi sadrazamlarından semiz ali paşa tarafından mimar sinan'a yaptırılan 500 yıllık medreseye yapılan restorasyon sonrasında, ne mimarisi olduğu belli olmayan ucube bir yapı eklenmesi durumudur. yapı fatih karagümrük'te bulmakta olup restorasyon çalışmaları geçtiğimiz aylarda tamamlandı.

yapının arka kısmı restorasyondan önce şu şekildeydi.

farklı bir açıdan da şöyle görebilirsiniz.

ve bu gördüğünüz de restorasyon sonraki son halidir.

dışarıdan bakıldığında, binanın bazı kısımlarının şu şekilde tıraşlanarak orjinalliğinin yok edilmiş olduğu gözüküyor. iç kısmını artık siz düşünün.

gördüğünüz üzere mimar sinan tarafından inşa edilen 500 yıllık eserin arka kısmındaki yeşil alana, yapının orijinalinde olmayan kocaman bir camekanlı bir yapı eklenmiş. büyük ihtimalle bu kaçak yapı dükkan yapılacak ve birilerine satılacak ya da kiraya verilerek gelir elde edilecek.
    benim anlayamadığım konu şu ki; 500 yıllık mimar sinan eserini bozacak kadar mı gözünüz döndü? bozulması durumunda bir daha geri gelmeyecek olan bu eseri neden korumuyorsunuz da saçma sapan yapılar ekleyerek bu tarihi eseri mahvediyorsunuz ve bu gücü kimden alıyorsunuz? bu yapıya ve dolayısıyla bu ranta kim onay verdi? bütün kupon arazi rantları tükendi de sıra tarihi eserlere mi geldi?
  • sorun ek bina yapilmasi degil; tarih bunun gibi orneklerle doludur. gunumuzde hayranlik uyandiran tarihi yapilarin bir cogu boyle sureclerden gecmistir.

problem bizim toplumun estetik algisinin devamli gerilemesi. dogru ve yanlisi ayirt edememesi.

patavatsiz bir “yorum” olmus.

ekleme: okuduğunu anlama problemi de var ama bu durum konudan bağımsız.
  • piyasada iş bulamayıp başka meslekte mutlu olmaya çalışan bir restoratör olarak beni üzen durumdur. özgün kısımın güzel bir restorasyon geçirmiş olmasına rağmen eklenen yapının amacını pek çözemedim ben de.
  • agac varmis cunku orda. o agaclari sikertmeden rahat edemezlerdi haliyle ek bina yapmislar.
  • yıkıp 'yeni' tarihi eser yapmışlar nesini beğenmiyorsunuz.
  • yav bu işleri, ağzında sigara yan çizgili tişört giymiş kodaman müteahhitlerin kucağına da bırakmıyoruz ki, güya bu işlerin yapılmasından önce tonla kuruldan geçiyor. bu kurullar mirasımızı koruyacak yeterlilikte değilse bu elemanları yetiştirmemiz gerekir.
  • heykellere don giydiren zihniyet icrasidir.

bir zamanlar bamyan heykelleri'ni parcalayan ilkellere sasip, kalmistik! ilahi adalet, "sen misin kizan, sasiran. al bakalim senin basina daha beter ilkel surusu vereyim de gor gununu." dedi belli ki ...

akp'li vandallar sayesinde ulkede muazzam bir gorgusuzluk, cehalet, egitimsizlik, hodukluk, yobazlik, patlamasi yasaniyor. sasmamak lazim!
  • usta mimar unutmuş , bunlar tamamlamış (!)
  • ağaç görünce dayanamamışlar. ben de bir şey oldu sandım.

yeni bir restorasyon rezilliğidir.
  • estetik ve tarihten muzdarip cahillerin yok ettiği bir yapı daha.
hesabın var mı? giriş yap