• bunda "ilk gece çok önemli kesin ölürsünüz hemen 78 tane ağaç toplayın" falan diyorlar ya. onların ben beynini sikeyim.

ilk gün, hava kararmaya mı başladı? deliyosun yeri. kendine yeraltı mahzeni gibi biyer yabıyosun. yaratık maratık girmiyor. böyle de köylü gibi oynanılır bu oyun.
  • gelmiş geçmiş en ünlü oyunlardan biri. dikkat edin bağımlılık yapar. etrafımda minecraft'ın grafiklerini kötülemeyi kendine amaç edinmiş ve 'çocuk oyunu ahah' tarzında sözleri ağzından düşürmeyen bir çok insan olsa da bırakamadığım oyundur. bi kere sandbox bir oyun, sonsuzmuş gibi büyük ve oyunda özgürsünüz. bu devirde hala java tabanlı bir oyun olsa da güzel. texture pack ve modlarla oyunu daha da güzelleştirebilirsiniz. mod seçeneği çok fazla. oyunun içinde oyun yapabilirsiniz. mapler yükleyebilirsiniz. canınız lego oynamak istiyorsa, kaleler yapmak istiyorsanız alın size 64.000 kilometrelik alan ve evet neptün'ün alanı 49.000 km ise minecraft neptün'den daha büyük alan kaplıyor. arkadaşlarla hamachiden bağlanıp benim server da oynarken inanılmaz lag olmuştu ama 1.7.4.'ün serverı hatalıymış. 1.7.4'teyseniz bile 1.7.2'den server açmak zorundasınız. neyse güzel oyun yani.
  • (bkz: lara croft)
    (bkz: mine craft)

yerli kadın kahramanımız
  • öncelikle oyunun piksel piksel olmasının sebebi oyunun bir kişi -yani yaratıcısı- tarafından yazılması. oyun bu haliyle ünlendiği için daha sonradan değişikliğe gitmediler sanırım. zira oynayan kişilerin çoğu -ben de dahil- bu halini sevmekte. bildiğim kadarıyla şimdilerde yaratıcısının arkadaşı minecraft'ı idare ediyor. yaratıcısı başka işlerle uğraşıyormuş. "grafikler kötü ya" diyenler için internette bir sürü modu vardır.*

oyunun genel bir senaryosu yoktur fakat oyunun sonu vardır. oyunda başka bir evrende ejderha mevcuttur. ejderhayı öldürdüğünüzde oyun biter ve credits gelir ekrana. fakat bu oyunun senaryo olarak sonu olsa da siz sonsuza kadar oynamaya devam edebilirsiniz.

"vanillia minecraft" diye tabir edilen minecraft aslında minecraft'ın modsuz halidir. bazıları vanillia minecraft'ı daha çok severken bazıları da modlu halini oynamaktan keyif alır. resmi forumunda şahane modlar bulabilirsiniz. hepsi ücretsiz bağış kabul edilen programcılar tarafından yazılmıştır. oyunun kendisinden daha güzel modlar mevcuttur. aklınıza gelebilecek her şey mevcut gibi modlar sayesinde. büyü vs. işin bana güzel gelen ayrı tarafı da mojang bu modlardaki herhangi bir şeyi vanillia minecraft'a katmamakta. sanırım modun sahibi kişilere engel olmamak amacıyla. ya da yapımcı şirket youtube'daki minecraft video'larına da dokunmamakta. yanlış bilmiyorsam oyunun telif haklarına sahip kişi youtube'daki let's play video'larından elde edilen gelirlere falan el koyabiliyor. el koymasa bile köstek olabiliyor. ama minecraft bunlara hiç dokunmamakta. bence oyunun ve yapımcı şirketin güzel bir yanı da bu.

oyunda sevmediğim 2 şey var. kızıltaş(yani elektrik bir nevi) mantığı. vanillia minecraft'taki kızıltaş çok sinir edici olabilmekte. ürettiğiniz projeler bu yüzden fazlasıyla karışık olabilmekte ve yer kaplayabilmekte. ama yine modlar sayesinde bunun üstesinden gelebiliyorsunuz.

(bkz: sticky redstone)

daha aşmış versiyonu için:
    (bkz: project red)

diğeri de java üzerinden çalıştığı için böylesine basit bir oyun lag'e, takılmalara sebep olabilmekte. "zamanında bu dil üzerinden tasarlardın tamam da değişikliğe git de rahatlasın oyun" diyoruz ama sanırım değiştirmemesinin sebebi gene internet üzerinde olan modlar. zira değişikliğe gitse bir anda tüm modlar işlevsiz kalacak. bu sıkıntının bir çaresi varsa bilgilendirme için yeşillendirin efendim.

oyun genel olarak tasarım oyunudur. çiftlik tasarlarsınız, maden makinesi tasarlarsınız size kalmış. mühendis oyunu kısacası. bu yüzden seveni tam sever, sevmeyeni hiç sevmez bu oyunu.

"oyunda sınır yok"'la kastımı şu mod eklentisiyle açıklayayım.

mod: computercraft

bu modla oyuna bilgisayar, monitör, turtle, yazıcı vs ekleniyor.
    turtle içinde bilgisayar olan bir alet. çeşitleri mevcut. kazmalı, kürekli falan. bunları programlayıp istediğiniz gibi kazmasını sağlayabilirsiniz veya bir şey inşa etmesini .

bilgisayar oyuna bilgisayar ekliyor. bilgisayarlar lua dilini kullanmakta. oyunun içinde yine programlama yaparak istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz. geçenlerde oyun tasarlayanı görmüştüm mesela. oyunun içinde oyun oynuyorsunuz.

şöyle güzel modlar da var:
    thaumcraft
    tinker's construct

not: modlu oynayacaksanız ya 1.6.4 ya da 1.7.2 versiyonunu oynayın. zira modlar genellikle, stabil olduğu için 1.6.4'e göre yapılıyor. yeni yeni 1.7.2 için güncellemeler geldi. yani yeni yeni 1.7.2 için mod tasarlanmaya başladı.

bir de oyunu aşırı derecede gerçekçi yapan "terma firma craft" isimli mod var. video'larını izledim, oynamadım gerçi daha ama video'larda şahane gözükmekte. crafting tamamiyle daha gerçekçi ve güzel. oyuna mevsimler ekleniyor veya açlık durumu baya değişik protein, sebze gibi şeyler var yani dengeli beslen diyor. hayvanlar farklı. erkek, dişi var anca onları çiftleştiriyorsun. onlar da vanillia'daki gibi kalpler çıkıp velet bir hayvan türemiyor. dişi için hamile diyor, doğmasını bekliyorsun falan.
  • tüm platformlarda 54 milyon sattığı söylenen oyun. insan, bir tanesi ortalama 10$ olsa diye düşünüp error vermeden edemiyor.
  • ilk başta herkesin görüntüsünden yakındığı, oyuna alıştıktan sonra ise olum ne güzel oyunmuş lan bu diyerek kullanıcı üzerinde ağır bağımlılık yapan bir oyun
  • soartex texture pack varken hala "ne lan bu piksel piksel" diyen insanlarin olmasi cok uzucu.
  • sözlük yazarları ve takipçilerinin taze çıkan serverımızda oynamak için eksicraft.beastmc.com a bağlanması yeterli. authme, mcmmo ve role play için factions var. oyuncularla birlikte geliştiririz. server derdine son.

girişte kullanıcıların /register ve ardından kendi belirledikleri şifrelerini iki kez yazmaları yeterli. sonrasında her girişlerinde /login ve şifrelerini yazacaklar.
  • minecraft temalı lego set, lego severler için şu adresten $34,99 a temin edilebilir.

banada bi tane gönderirseniz çocuklar gibi* olurum.
hesabın var mı? giriş yap