• dassault breguet tarafından tasarlanan, ilk uçuşunu 1956'da yapıp 1961'de hava kuvvetlerinde aktif göreve başlayan delta kanatlı süpersonik avcı uçağı. körfez kriziyle doğan "mirage kötüdür, çağdışıdır" inancının - haksız da olsa - asıl muhatabıdır. mirage'ın bir savaş uçağı modeli değil, bir seri adı olduğunu bilmeyenler tarafından her mirage mirage 3 sanılmış, mirage 2000 gibi çok gelişmiş savaş uçakları bile zan altında bırakılmıştır.

  ayrıca mirage 3 de dönemine göre son derece başarılı bir savaş uçağıdır.

  http://upload.wikimedia.org/…raaf_mirage_iii_1.jpeg

  (bkz: mirage 3v)
 • 1950'lere kadar fransızlar özellikle dassault firması ouragan , mystere , super mystere gibi onlarca başarılı jet uçakları üretmiş olsalarda fransız hava kuvvetlerinin strandartlarını ve amerikalıları 2.nesillerde yani süpersonik jet üretiminde bir türlü yakalıyamıyorlardı. 1960'lara kadar firmanın ürettiği uçaklar fransız hava kuvvetleri başta olmak üzere pek çok ortadoğu ülkesinin hava kuvvetlerinde görev yapıyordu ancak dassault'un gelişen dünyaya ayak uydurması gerekliydi. aksi taktirde dassault'un en büyük alıcısı olan fransız hükümetinin yanı sıra hali hazırda hatrı sayılır bir uçak siparişi vermek üzere olan israil'i de lockheed'e ve potansiyel arap müşterilerinide ruslara kaptırmak üzereydi.

  marcel dassault hemen bir ekip kurdu. ve 2 sene gibi kısa bir süre'de daha super mystere'ler üretim bandından inip teslimlerine yeni başlanmışken mirage iii'ü üretti. mirage iii'ün her ne kadar üretimi 1957'de başlasada testlerin bitişi , uçağın iyileştirilmesi ve seri üretime geçiş 1959'u buldu.

  ortaya çıkan sonuç son derece şaşırtıcı olmakla birlikte müthiş derecedede tatmin ediciydi. zira dassault mirage iii ile lockheed'i sollamakla kalmamış aynı zamanda fransız havacılığında bir dönüm noktası başlatmıştı. mirage serisi efsanesi doğmuştu.

  mirage'lar çok geçmeden kendilerini arap - israil çatışmalarında ispatladı. akabinde dassault hiç beklemediği coğrafyalardan özellikle'de amerikanın o dönemler ambargo uyguladığı afrika , güney amerika ve arap ülkelerinden siparişler almaya başladı.

  mirage iii'ü cazip kılan bir diğer özelliği ise r550 magics ve matra r530 gibi fransız füzelerinin yanısıra aim-9 gibi python gibi amerikan - israil füzelerinin ve bombalarınında kullanımına izin vermesinin yanı sıra uçağın gövde yapısının az bir masrafla yenilenerek motor yapısının komple değişmesine olanak vermesidir. ki bunu israilliler mirage iii'ün geliştirilmiş versiyonu olan mirage v'leri daha sonra modernize edip kfir'i üretirken snecma atar modeli motorları general electric j-79'lar ile değiştirerek uçağın performansını arttırmışlardır.

  bu güne kadar 1.500 adet üretilmiş olan mirage iii'ler 20'ye yakın ülkede hizmet verdi. hala pakistan hava kuvvetleri'nde aktif görevde olup 2020'de görevine son verilmesi beklenmektedir.
 • soğuk savaşın ikonlarından birisidir. ilk olarak önleme (inteceptor) uçağı olarak tasarlanmış ve arap israil savaşında israil hava kuvvetleri tarafından efektif bir şekilde arap mig-21 lerine karşı kullanılmış olsa da ilerliyen yıllarda multi-role saldırı (strike) ve önleme uçağına doğru evrilmiştir. ama ne yazık ki her ne kadar fransızlar uçağı olabildiğince multi-rol olarak güncellemek istemiş olsalar da (bkz: mirage v) silah yükü olarak f-5 freedom fighter' veya bir f-16 fighting falcon a kıyasla zayıftır. ısrail ve güney afrika dassault mirage'ı baz alarak kendi uçaklarını üretmişlerdir. (bkz: iai nesher) (bkz: atlas cheetah)
hesabın var mı? giriş yap