opucugu bekleyen kurbaga

  • azimli
  • anadolu çocuğu (344)
  • 1952
  • 11
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

türkiye'nin çok pahalı bir ülke olması

bakın şimdi bilale anlatır gibi anlatıyorum. yaklaşın arkadaşlar iyi dinleyin.
bir lojistikçi olarak çalıştığım süre zarfı boyunca onbinlerce mal'ın gelişini gidişini bizzat gördüm. kısacası kıçınıza giydiğiniz donun bangladeş'den geliş fiyatına kadar biliyorum. çinden 1 mal birim başına kaç paraya geliyor merak edenler dx.com , aliexpress gibi siteleride inceleyebilir.

türkiye'de aldığınız malın uçuk fiyatlarda olmasının iki nedeni var.
1. ve en önemli olanı tamamı ile yanlış politika.
üretime destek vermek ve vatandaşının refahını yükseltmek yerine kodomanları kollarsanız , eşşek yükü ile vergi alırsanız. kısacası ülkeyi tam bir mafyavari yapıda yönetirseniz olacak olan en nihayetinde budur.
bu ülkenin çomarbaşkanı bundan 15 yıl önce simit çay hesabı ile o dönemin iktidarını eleştirdi. 2002'de iktidara gelmelerinden bu yana 13 - 14 yıl geçti. bu süre zarfındada alenen halk ile d.şşak geçmekten vazgeçmediler. isteyen şuradan video'yu izleyebilir. şimdi sene 2015. asgari ücretle aynı hesabı sizlere bırakıyorum. 15 yılda s.kindirik sıfır potansiyelli orta afrikada olan bir ülkeyi bile baştan yaratırsınız. türkiye ise 15 yıldır yerinde saydı. e tabi mal üreticileri olan avrupa , amerika ve asya ülkeleri yerlerinde saymadılar. sonuç hamd olsun bizlere vurdu. kriz teğer geçti denilerek milletimiz bir 5 sene daha uyutuldu.

2.ise hakikatten aç gözlü parekendeciler.
şuan adını vermek istemediğim oldukça ünlü bir firma'nın tanesi 20tl'ye ülkeye soktuğu pantolonları %500kar ile müşterilerine geçirdiğini biliyorum. bunu pek çok firma yapıyor.
1 ara mağazalara gittiğinizde görmüşsünüzdür adamlar %90 falan indirim yapıyorlar. belki sıradan müşteriler olarak pek çoğunuz düşünmedi ancak 1 dükkanın kirası/eleman giderleri/malzemelerin depolama masrafları/yönetim giderleri ve diğer ek masraflar katıldığında benim gibi adamlar bir oturup düşünüyor " ulan nasıl olur " diye. o yüzde %90'lık indirim etiket fiyatlarında bile o firmaların en az %100'karları var.
yani 100 tl ye satılan pantolonu %90 indirimle 10 tl ye gördüğünüzde en az 5 tl zaten firmanın karı var o pantolon üzerinde. normal sezonda 100 tl'ye aldığınızda kaç katı kazıklandığınızı artık siz hesaplayın.

devamını okuyayım »