• dünyanın yedi harikasından ve tarihin en ilginç, en büyük medeniyetlerinden birine ev sahipliği yapmasına rağmen bunların kıymetini bilmeyen, turizm anlayışı ülkeye gelen herkesi tepeden tırnağa soymak olan bir ortadoğu ülkesinin uyguladığı vize. ülkeye gittiğiniz zaman medeniyet olarak modern mısır geçmişte, antik mısır günümüzde yaşamalıymış gibi hissediyorsunuz.
  • vize basvurusunu pasaportsuz baslatabileceginiz ama guvenlik kontrolu icin bir-iki hafta kadar rehin birakmaniz gereken vizedir. 40 gündür oldu hala alamadim vizeyi, sanki vatandaslik istedik
  • iki iş günü sonra şahsıma teslim edilen vize türü.
  • 4 martta başvurdum, bir dolu belge verdim, mısırlı bir tanıdığın adresini de verdim. akabinde oradaki şirketlerde yönetici olan insanları araya koydum, uçak 14 nisanda ve hala çıkacak mı diye beklemekte olduğum vize.

uçağı iptal etsem son anda çıkarsa yanacak, çıkmazsa ne yapacağım bilmiyorum.

hala "visa delayed due to the security approvals" dedi mısırlı tanıdık.

allah'ım neydi günahım!
  • küfürsüz yazmaya çalışacağım.

mısır’da bayimiz var, makinalarımızı satıyor. hali hazırda işler durumda bulunan makinaların bakımı ve potansiyel alıcılarla buluşup pazar kontrolü yapmak için gitmeye karar verdik. 3 ay kadar önce çıkıp istanbula konsolosluğa gittik. bu arada mısırlı arkadaşların resmi bir sitesi vs olmadığı için elimizden geldiğince gerekebileceğini düşündüğümüz belgeleri hazır etmiştik. dilekçe eksik deyip başvurumuzu kabul etmediler ve geri döndük. dilekçeyi orada yazamadınız mı aq diyenler için açıklayayım saat 12ye kadar başvuru alıyorlar ve biz saat 9’dan 11.45’e kadar sıra beklediğimiz için eksik belge tamamlama fırsatı tanınmadı.

yakın zamanda amerika vizemize yardımcı olan vize firmasına havale ettik işi. eksikleri toparladık ve başvurumuzu 75 gün önce yaptık. 15-20 gün kadar önce de vizeniz onaylandı pasaportları gönderin vizeleri bastıralım dendi gönderdik.

tam 2 ay boyunca vize onayı beklemiş olmayı falan geçiyorum. zaten bazı yorumları okumuş ve kendimizi bu tarz şeylere hazırlamıştık. dayanamayıp çıldırmama neden olan kısım vize onaylandıktan sonra başladı. vizeyi kağıda basan cihazın arızalandığı söylendi ve 1 hafta bekledik. evet 1 hafta boyunca vize basamadı bu çalışkan arkadaşlar. kıçı kırık bir kağıda bilgilerimizi yazıp pasaporta yapıştıramadılar. ardından araya paskalya girdi ve 1 hafta da tatil yaptılar aşırı çalıştıkları için. şu an başvurumuzun tamamlanmasının ardından 75 gün geçmiş durumda ve hala ortada vize yok. telefonlara cevap veren yok. geçen cuma için biriken pasaportların çoğunu teslim edecez ve kalanlar için gün verecez demişler bugün aldığımız habere göre özür dileriz diyorlarmış.

özrünüze sokayım.

ülkenize sokayım.

kıçı kırık bir ülkeye gidip vatana millete kendimize çevremize faydalı olmaya katma değer üretmeye çalışıyoruz. buna engel olan herkese sokayım.

en son dayanamayıp kalkıp gideceğim konsolosluğun kapısından o vizeyi verirseniz amınıza koyayım siktiğimin firavunları diye bağıracağım ne olacaksa olsun. gerçi içeri alıp kesip çantalara koyup kaçırabilirler arap kardeşleri gibi belli olmaz.

başvurulmaması gereken vizedir.

edit akbayram: konsolosluğa ulaştık. vize henüz onaylanmamış başvurumuzun üzerinden 3 ay geçmiş olmasına rağmen. vize firmasındaki zeki arkadaşlar yalan söyleyip pasaportlarımızı istemiş. neden istediniz pasaportları canım benim diyorum cevap yok. birkaç göt kızartılacak artık belli oldu.

emmanuel edit: çok soran oluyor, vize hala çıkmadı ve çıkacağını sanmıyorum. amerika vizesini kolaylıkla almış olduğumuzu da belirteyim bizle alakalı diye düşünmeyin. olay siyasi bir tercih, dolayısıyla başvurup boş yere sinirlerinizi germeyin. götlerine soksunlar o piramitleri baştan aşağı.

halide edit adıvar: vizemiz 6 aydan fazla bekledikten sonra geçen hafta onaylandı. vizeniz onaylanmadan evvel uçak bileti falan alıp paranızı zayi etmeyin.
  • erdoğan ile el sisi arasındaki münakaşanın zorlaştırdığı vize.
  • iş için düzenli mısır'a giderim. normalde 1,5-2 ay süren vize işkencesi bu seferinde 4,5 ay geçmesine rağmen hala sonlanmadı. zaten 2 ayda bir tek girişlik 3 aylık vize veriyorlardı ve sırf buraya vize başvurusunda bulunmak için ikinci pasaportu almıştım 2 ay boyunca diğer ülke seyahatlerim için pasaportsuz kalmamak adına. sadece mısır vizesinde çeviriyordum o pasaportu da fakat bu bile yetmedi ve şu anda mart ayında gönderdiğim vize başvurusunu hala beklemekteyim. şirketimin kullandığı seyahat acentası içerden hiçbir bilgi alamıyoruz diyor. ben defalarca telefonla aradım bu süreçte ama açan yok tabii ki. iş içinde acil gitmem gerekiyor. neyse şurda 45 yaşıma 5-6 sene kaldı ve 4-5 ayı da geçti zaten:) bu entry'mi okuyup bana yardımcı olabileceğini düşünen arkadaşlar var ise minnettar kalırım
  • çok üzgün ve kırgınım.

tüm evraklarımın aylar öncesinden hazır olmasına rağmen bir türlü cevap alamadığım için heyecanla beklediğim seyahatimi gerçekleştiremiyorum.

reddetmiyorlar ama vermiyorlar da vizeyi. sebep yok! elimizden bir şey de gelmiyor. nasıl bir mantıkla çalışıyorlar anlamıyorum.
  • zor değil geç çıkan vizedir. genelde yorumlar 60-65 gün çıktığı yönünde ancak biz yaklaşık 40 günde aldık.

başvurmayı düşünenler için süreci kısaca anlatacağım.

ankaradan başvuracaklar için öncelikle her hangi bir acenta aracılığı ile başvurmayın. biz ilk önce acenta aracılığı ile başvuru yaptık ama şirketin rezil tutumu sonrası süreci kendimiz takip ettik.

başvuru sürecinde, başvuruyu alan beyefendi ve hatta başkonsolosla konuşma fırsatımız oldu. ankara’da ki acentaların insanları dolandırma girişimlerinden yılmış durumdalar. 170 tl vize ücretini 300 tl olarak almaya çalışan, 70-80 dolar isteyen tiplerle karşılaştık.

başvuru zahmetli değil, burdan mısır’a gitmeyi becerebileceğinizi düşünüyorsanız belgeleri de hazırlayabilirsiniz. kamu çalışanları ve özel sektör çalışanları için farklı belgeler talep edilebiliyor o nedenle hangi belgelere ihtiyaç duyduğunuzu kendi durumunuza göre öğrenmeniz daha iyi olacaktır.

başvurular 9:30-11:30 arası alınıyor.
    belgeleri teslim ettikten sonra bekleyeceksiniz, dediğim gibi biz 60-65 günü gözden çıkarmıştık. uzun beklemenin nedeni, acentadan öğrendiğiniz kadarıyla, başvuru belgelerinin kahire’ye gönderilmesi ve başvurunun orada sonuçlandırılır tekrar ankara’ya gönderilmesi. biz başvurudan sonraki 38. gün vizeyi sormak için başvuru bürosuna gittiğimizde vizemizin çıktığını öğrendik. 170 tl ödeyerek pasaportumuzu bıraktık. 3 gün sonra da pasaportumuzu vize basılmış şekilde geri aldık.

vize başvuru bürosundaki zeynel bey zaten elinden geldiğince ve güler yüzlü bir şekilde yardımcı olmaya çalışıyor, başvurmadan önce de gidip gerekli belgeleri öğrenirseniz kolayca başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

vize acentassının yaptıkları ayrı bir rezalet başlığı açılmasını hakediyor. biz zeynel bey sayesinde dolandırılmaktan kurtulduk. kendisi başvuru sürecinde fazlasıyla ilgilendi bizim. kendisine bir kez daha teşekkür ederiz.
  • bu arada yeni aldigim vizemin uzerinde yazan bilgiye gore ucret 270 tl.

2018 mayis'inda aldigimda 160 tl idi.
hesabın var mı? giriş yap