şükela:  tümü | bugün
 • para tuzagi
  (bkz: iaed)
 • tasarımın başlangıcından sonucuna kadar eşlik edecek olan modelleme süreci,nerede mock up biter denirse mock up hiç bitmez,sürekli yeniden modellenip kontrol edilmesi gerekecektir.bir sonraki aşaması prototiptir.
 • maket de diyebiliyoruz.
 • inşaat piyasası için konuşuyorum, seçilen malzemeyi ve dizaynı kafasında canlandıramayan, 3 boyutlu düşünemeyen, yeteneksiz amelelere göstermek için talep edilen örneklemedir.

  imalat boyunca amele kısmı gidip ders alabilsin diye sahada bozulmadan saklanması istenir.
  ama mock-up'ın asıl işlevi imalat sonrası ortaya çıkabilecek marazlarda gizlidir. sorunlu bölge açılır bakılır; mock-up'a uyulmamışsa mütahit, uyulmuşsa dizayn eden mimar veya mühendis s.çar. hele birde bu maraz 5 senelik imalat garantisi kapsamında ortaya çıkarsa o mock-up'lar g.te girer.
 • ayni zamanda mockupscreens yaratacaginiz aplikasyonlar, olusturacaginiz web sitesi ya da farkli moduller icin cizim yapabileceginiz ve farkli senaryolar ile tum yaptiklarinizi organize edebileceginiz bir software'dir. cok faydali ve de cok eglencelidir.

  meraklisi icin:

  (bkz: http://www.mockupscreens.com/)
 • dijital ve fiziksel olarak ikiye ayrılır.

  (bkz: digital mock up)
  (bkz: physical mock up)
 • photoshop gibi programlar için hazır kalıplardır.(video programları için olanları da var.)

  örneğin kalem, defter, pano ya da bir bina üzerinde logonuzun ya da tasarımınızın nasıl görüneceğini merak ediyorsunuz, bunu görmek için tasarımcıların kendi hazırladığı kalıpları internette ücretli/ücretsiz paylaştığı kaynaklardan indirip kendi tasarımınızı üzerine koyuyorsunuz ve bum! tasarımınız bir bina üzerinde gerçek gibi duruyor.

  genelde üretim öncesi son hali görmek için kullanılır.
 • "cezayir'de bir damat, evliliğinin sabahında eşini makyajsız haliyle ilk kez görünce yaşadığı şok nedeniyle eşine 20 bin dolarlık dava açtı.

  eşine 20 bin dolarlık (55 bin tl) tazminat davası açtığını söyleyen damat, sabah uyandığında yanındaki kişiyi tanıyamadığını ve karısının bu kadar farklı görünüyor olmasının onu şaşırttığını anlattı. öyle ki bir süre eşini, evine giren hırsız sandı."

  bu durumun, logo tasarımındaki karşılığı mock up'tır.

  mock up'la sunulan tasarımın en yalın, en sade, en çıplak hali, sizi üzebilir.