• bomboş, gereksiz, saçma sapan bir film. hadi çok da acımasız davranmayayım diye 4 verdim imdb'de. iki saatinizi mutfak duvarına bakarak geçirseniz daha faydalı olabilir.
  • sıfır senaryo, sıradan oyunculuklar (bir iki tanesi ortalamanın üstündeydi sadece), basit bir kurgu, klişe muhabbetler, dandik müzikler (restoranda çalan filme zoraki konmuş güzel şarkı hariç) olmasına rağmen nasıl bu kadar oscar'a aday gösteriliyor, nasıl bu kadar puan alıyor anlamak mümkün, şöyle ki;

oscar'a aday olmanın yolu pazarlamadan ve lobi çalışmalarından geçiyor. filmin yapımcıları arasında dede gardner gibi oscarlık filmlere yapımcılık yapan bir abla ve brad pitt gibi marka isimler olunca oscar'a aday olması kaçınılmaz oluyor. akademi'nin eşcinsellik içeren filmlere olan zaafından bahsetmeye gerek yok sanırım. hele bir de sıradışı bir eşcinsel ilişkiyi konu almışsa, filmin oscar adaylığı kesin diyebiliriz.

imdb puanına gelince; pazarlamasına büyük paralar harcanan filmlerin ilk başlarda imdb'de uçuk puanlar aldığı hepinizin malumu. şuan 454bin oyla 6.7 puana sahip olan batman vs. superman filminin vizyondayken imdb'de 9 küsür puan alarak top 250'de yer alması buna güzel bir örnektir. artık internet sayaçları, puanlamaları tamamen reklam aracı olmuş durumda.

filme önyargılı olduğumu düşünmeyin diye şunları belirtmek zorunda hissettim kendimi:
    dram filmlerini severim. en sevdiğim filmlerin çoğu dram türünde filmlerdir.
    durağan sahnelerden sıkılmak yerine filme doğallık kattığı için izlerken zevk alırım. (haneke der susarım)
    yine favorilerim arasında yer alan city of god gibi zenci filmlerini severim.
    not: eşcinselim (şaka bir yana, insanların en ilkel ve doğal duygularını yansıttığı için eşcinsel içerikli filmleri de ayrıca severim)

sonuç olarak, filmi gerçekten kötü bir film olduğu için sevmedim.
  • bu filmi beğenenlerin çoğunun filmi beğenmeyenlerden dolayı olduğuna neredeyse emin gibiyim. bak ergen, gel samimi olalım lan. çük gibi bir film olduğunu sen de biliyorsun ama bir yandan da bu film bir oscar adayı olduğu için beğenmek ve övmek zorundasın, çünkü sen "iyi" bir film izleyicisisin. sinema sanatından ve bizim anlam veremediğimiz filmlerden o kadar iyi anlıyorsun ki, böyle sikko bir filmi bile sabahlara kadar övebilirsin. abartmıyorum lan, abartan sensin. sadece azıcık düşün.

--- spoiler ---

ayrıca, bir film, bir erkek başka bir erkeğin pipisini ellediği için güzel olmaz. bu filme sırf bu yüzden fazladan puan verenler, anladınız siz. kabul etmezsiniz ama. lütfen sakin, tamam, sen haklısın. ben anlamıyorum bir bok.

--- spoiler ---
  • oscar en iyi film dalındaki 8 film arasında tartışmasız en kötü filmdir.

oscarı hangi film kazanır diye tartışabilirsiniz ama sonuncuyu kimse tartışmaz. o kadar kötü.

edit: filmin neden oscar adayı olduğu ve neden bu kadar magazinel hale gelip konuşulduğu açık;
    zencili ibne filmi.

edit2: zencili ibne filmi olunca en iyi film ödülünü aldı maalesef. akademi böyle.
  • torrentten yeni çektiğim film. fakat buradaki yorumları okuduktan sonra az önce delete tuşuna bastım. oscar alırsa geri dönüşüm kutusundan çıkaracağım.
  • izlediğim en kötü oscar adayı filmdir. akademi tarafından dünya görüşleri uğruna en iyi film ödülü verilecek gibi durmakta. verilmezse gerçekten şaşırtıcı olur. illuminati diye birşey varsa bu ödülü bu film alacak umarım yanılırım.
  • oscar alabilecek kalibrede bir film olmadığı ortadaydı. akademi son yıllarda sürekli yaptığı gibi ödül törenini politik uğraşlara kurban etti. trump karşıtlığı ve geçen sene gündem olan siyahilerin adaylık sorunsalı böyle bir şey yaptırdı sanıyorum akademiye. başka bi açıklaması yok bana göre ödülün moonlight'a gitmesinin.
  • bu filmi akşam izledim. ızleme sebebim oscaradayı olmasıydı. açıkçası bugünlerde kafam pek yerinde olmadigindan midir nedir pek beğenmedim. ızlerken sıkıldım. bitsin diye dua ettim. fakat gel gör ki en iyi film ödülü bu filme gitmiş, şaşırdım.
  • hangi akla mantığa dayanılarak bu filme en iyi film oscarı verdiler anlamadım.

tek kelime ile vasat film. ha içinde bol miktarda afro amerikalı oyuncu var ve gay muhabbeti.

bu mu olay. aferim. akademi geçen senenin diyetini ödedi ve aklınca afro amerikalılara ayrımcılık yapmadığını gösterdi. well done.
  • en iyi film olduğu açıklandığında şaka yapıldığını zannettim. oscarlık bir film değildir, ödülü hell or high water alsaydı bu kadar sorgulamazdım lan.
hesabın var mı? giriş yap