• iddia ediyorum su an ekranda oynayan tum diziler ayni sekilde 10 yil once ekrana gelseydi eksi sozlukte su an hakkinda yorum yapilandan daha fazla yorum bir tek mor menekseler ve boardwalk empire'a yapilirdi.

sozlugun kullanici sayisi yani niceligi artti ama niteligi azaldi. o yuzden de boyle diziler ragbet gormuyor. eskiden yorum yapan o seckin insanlar o guzel atlara binip gittiler. geriye sadece suru psikolojisi ile hareket eden kuru kalabalik kaldi.
  • sen yedin baklava gullac, ben yedim herle bulamac. sabah kalktik sen ac ben de ac. ve ayni guzellikte bi ton sozu dagarcigima ekliyor her hafta. umarim populer olmaz cunku trt'de oldugu reyting derdi yok uc bolum sonra bitme derdi yok. yalniz takip edilen dizi sayisi uce cikti kendi acimdam bu kotu. yok lan ne kotusu leyla ile mecnun, behzat c. ve mor menekseler gibi 7 dizi olsun her gun oturur tv izlerim dertlenmem.
  • bugün tanıştığım dizi, ishak ve fikret arasında geçen diyalog sırasında açmıştım kanalı. ve kaldım anlatışa, anlatılana... güzel dizi gibi görünüyor, tadında... internetin güzel yanı arayıp bulabiliyorsun ya, o güzel sahneden el emeği göz nuru alıntı...

fikret : "... ben güzeller güzeli değilim şu kahvede erkek milleti ile geziyorum şu yaşa geldim bir kıza aşık olmuş değilim, ama şu anlatacaklarım var ya öyle koyulaşıyor içimde bilemezsin. sevmek mühim değil be ishak abi sevilmek daha mühim. kimse beni sevmedi be ishak abi bir hatun kişi ben gelicem diye pencereye koşmadı ,bana bakmadı asıl iş bu biliyor musun?

ishak: "..sen gönül düşürülmeyecek adam mısın? ama şöyle bir bak etrafına aşık olan hatun kişi hiç maşukuna sırrını verir mi? belki bir pencere önü çiçeğidir, belki de avluda bir sarmaşık seni düşününce yapraklarını yeşertirde gösteremez kendini sana. kadın kısmı böylerdir oğlum eğer sen içindeki alevi tutuşturmazsan için için yanar..."
  • başta sanat yönetmeni (o ne güzel dekordur, dönemi yansıtmaktır) olmak üzere tüm ekibi, sonrasında oyuncularını ve bu diziye fırsat veren trt yöneticilerini kutlamak istediğim, kaliteli dizi. klasik olacak ya ne çıkar: izleyin izlettirin.
  • 1950-1971 yılları arasında ankara’da geçen bir dönem dizisi.
    konu: yakın arkadaş olan, henüz yirmili yaşlarının başındaki üç delikanlının hikâyesini ekrana getiriyor. babalarını aynı iş kazasında kaybeden hayali ömer, kabadayı akif ve sarı fikret kardeş gibi büyümüşlerdir. bir kenar mahalle olan eskitepe’de geçen hikâyede, üç genç, başta yorgancı ishak olmak üzere, mahallelinin maddi ve manevi yardımlarıyla yetişmişlerdir.
    kavgacı ve dayanışmacı eskitepe de, dizinin ana karakterlerinden biridir. üç gencin delikanlılıktan kabadayılığa uzanan çarpıcı serüvenleri; aşk acısı, ihanet, zorbalık ve şiddetle harmanlanır. ankara’nın namlı kabadayılarından fakir şükrü ve yeğeni dedo ile karşılaşmaları onların kaderlerini değiştirir. dedo, amcasının kanun dışı işlerinden edindiği serveti ve caydırıcı gücü, ticaret ve siyasetle arttırmaya çalışır. üç eskitepeli genç, fakir şükrü ile dedo’nun hizmetine girerler. bu yeni başlangıç, her üçünü de ahlaki ve vicdani yönden etkiler, giderek birbirlerine düşmanlık beslerler. dizi, erkekler dünyasını temel alırken, aynı zamanda, cevriye, gecekuşu sabiha, köfte leman, samsunlu hayriye, terzi faika hanım gibi güçlü ve renkli kadınların hikâyelerini de anlatır. mor menekşeler, demokrat parti’nin yıldızının parladığı dönemde geçer. o yılların siyasi iklimi, gündelik yaşamın dönüşümü, futbol ve yer altı dünyasından da kesitler sunar.

http://trt.net.tr/ adresinden alıntıdır.
  • oyuncularin canlandirdiklari karaktere samimiyet kazandirmasi izlemek icin yeterlidir.
    bunun yanina zafer algoz ve guven kirac da olunca tadindan yenmez hale geliyor.
  • an itibariyle payidar bombayı patlatmıştır.fiko sorar
    -e herkesin var,senin sevdiğin yok mu payidar be?
    -ben arıyı sattım,balı bakkaldan alıyorum.
  • erdal özyagcilar'in arz-i endam ettigi dizi haline geldi bugün itibariyle. pek guzel. pek âlâ. şükelâ... senaryo guzel, oyunculuklar, mekanlar, her sey ama her sey mukemmel.

dizi izlerken yayindan kaldirilir diye korkmak durumunu yasatiyor her hafta bize...
  • bir arkadaşım "sinemada 'parlak fikir' sevmiyorum, iyi hikâye seviyorum." demişti. beni mor menekşelere başlatan da oydu. ne demek istediğini bu diziyi izlerken anladım. naif, özenli ve güzel. yayından apar topar kaldırılmasaydı da anlatıcıları daha uzun dinleyebilseydik keşke.
  • türkiye standartları için fazla iyi bir dizi olması nedeniyle erken bitmesinden korktuğum dizi.

--- spoiler ---

dün akşamki bölümün finalinde dedo'nun ishak'ın oğlu olduğunu öğrenince çok şaşırmadım ama fakir şükrü'nün "iyilik", "kötülük", "vicdan" ve "utanç"la ilgili ishak'a söyledikleri sanki yüzlerce yıllık bir ahlak tartışmasının çok güzel bir şekilde somutlaşmasını sağladı. "dindar nesil" tartışmasına da çaktırmadan bir gönderme oldu sanki. bölümün sonundaki muhteşem tiradıyla fakir şükrü bir kez daha gönlünün zenginliğini gösterdi.

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap