• bence shaq sonuna kadar hak ediyordu bu ödülü. bir kere savunma yapmayan phoenix suns'a savunma öğretti, 36 yaşında olmasına rağmen çaylakların çabalayabileceğinden daha fazla çabaladı, yabancısı olduğu bir sisteme kısa sürede uyum sağladı, "steve nash'le oynayamaz" diyenleri yanılttı, mental anlamda da kendisini çok geliştirdi, play-off'larda bile hack a shaq'e karşı %50'nin üstünde bir yüzdeyle serbest atış attı... cidden shaq ne lan? bu adamlar nereleriyle oy veriyorlar, onu anlamıyorum ben.

hidayet hak etmişti zaten. chris kaman, elton brand'in yokluğunda patladığından onunla birlikte oynayana kadar kafalarda soru işareti bırakmaya devam edecek, üstelik takımı* da kötüydü. rudy gay klasik bir sophomore patlaması yaptı ve onun takımı* da berbattı, onu birinci seçen yazarlara da selamlarımı iletiyorum buradan. al jefferson zaten geçen sezonun sonlarında buna benzer bir performans gösteriyordu (aslında tam sonlarında değil, boston celtics tanking yapmadan önce) ve onun da takımı* gayet kötü bir durumda. rajon rondo'nunsa öyle ahım şahım bir gelişim gösterdiğine inanmıyorum ben, özellikle orta mesafe şutundaki gelişime kayıtsız kalmak mümkün olmasa da big three*** ile oynamanın verdiği avantajları da hesaba katmak gerek. mike dunleavy'yi de hidayet'le kıyaslayınca pek iddialı bir aday olmadığını görüyoruz. andrew bynum önemli bir rakipti, ama çok maç kaçırdı. jose calderon'un da gösterdiği gelişimin oyunun yalnızca tek yönünde* olması önemli bir eksiydi. beno udrih de "kötü oyuncu"dan "ortalama bir oyuncu"ya yükseldi ve bu kesinlikle yeterli olmuyor bu ödül için. ronnie brewer'ın gelişimini de dakikalarının artmasına bağlayabiliriz ve top çalma ortalaması ve şut yüzdesi dışında pek istatistik kağıdını dolduran bir sezon geçirmedi. rafer alston, oyununu çok olgunlaştırdıysa da istatistiksel anlamda hiçbir gelişim gösteremedi. chris paul de biraz oy almış ve bana da mantıklı geldi, çünkü oyununu inanılır bir düzeyden inanılmaz bir düzeye yükseltti.

hidayet'i en fazla zorlayabileceğini düşündüğüm isim lamarcus aldridge idi. geçen sezonun sonlarında bu tür bir patlama yapacağının haberini veriyordu, üstelik bunu yanında zach randolph gibi bir ball-hog varken yapıyordu. randolph gitti ve aldridge çok daha rahat oynamaya başladı ve takımı da çok daha iyi yerlere geldi, gerçi bunu trail blazers'ın diğer genç oyuncularının da gelişmesi ile de bağdaştırabiliriz sanırım, ama bu oyuncular içinde en çok gelişen lamarcus olduğuna göre... kendisinin ikinci olmasını beklerdim ben oylamada.

beklediğimden düşük oy alan başka isimler de var, en başta dwight howard. koç ve dolayısıyla orlando magic'in sistemi de tamamen değişmiş, takıma rashard lewis gibi iyi bir oyuncu gelmiş ve hidayet de oyununu bambaşka bir düzeye taşımış olsa da (ödülü de o aldı zaten, ehehe) dwight'ın gelişiminin magic'in bu kadar başarılı olmasındaki en önemli faktörlerden birisi olduğuna inanıyorum ben. henüz komple bir hücum oyuncusu ya da birinci skor opsiyonu olmaktan çok uzak olsa da, oyunun zaten iyi olduğu konularında kendisini daha da fazla geliştirdi ve ilerleyen yıllarda repertuarına iyi-kötü bir orta mesafe şutu eklerse neler yapabileceğini düşünmek insanı korkutuyor.

daha fazla oy almasını beklediğim diğer bir isimse brandon roy'du, bu sezon all-star seçilmesinin baron davis'e haksızlık olduğunu düşünsem de, iyi bir takımı sırtlayabileceğini gösterdi ve gözümde "yıldız oyuncu" düzeyine yükselmiş oldu. yalnızca iki puan almış olmasını garipsedim.

son olarak, tebrikler hidayet.
  • primoz brezek her ne kadar yüzeysel bakıldığında istatistiki açıdan oyununu en çok geliştiren oyuncu gibi görünse de, detaylı düşünüldüğünde bu ödülü kazanması pek mümkün olmayan bir oyuncuydu. bunun nedeni ise nba'deki ilk 3 senesi boyunca neredeyse hiç süre almadı, dolayısıyla onun neler yapabileceği hakkında hiç bir bilgimiz olmadı, belki geçen sene de böyleydi ama oynamadı bile, doğal olarak most imroved player durumu için bir karşılaştırma mümkün değildi.

nitekim, gayet de hakkettiği üzere bu ödül 2004-2005 sezonu için açık ara farkla (ödül için en yakın rakibi olan dwyane wade'den puan alarak 3 kat, ilk sıra seçimi olarak 4 kat fazla oy alarak) bobby simmons'un oldu. daha geçen senelerde nbdl'de oynayan bir oyuncu için geçirdiği sezon tam anlamıyla rüya gibiydi. daha açılış maçında attığı 30 sayı ile* herkesin dikkatini çekti, sezon ilerledikçe aynı başarılı performansını ve yüksek yüzde, az top kaybılı oyununu büyük bir istikrar ile sürdürdü*. sonuç olarak sezon mipsi simmons oldu, tıpkı hakettiği gibi. kendisini alkışlıyoruz.

bu ödülün tarihine de bakar ve yukarıdaki sıralamanın kalanlarını doldurursak:
    2002-03: gilbert arenas, golden state
    2003-04: zach randolph, portland
    2004-05: bobby simmons, l.a. clippers
  • hidayetin kazandığı bu seneki oylamada çok enteresan oylara rastlayabilirsiniz. hayır deron williamsa lebron james'e oy vermeyi falan zorlayıp bahaneler bulup anlayabilirim de; shaquille o'neal'a oy vermek de neyin nesi oluyor işte onu anlamakta hakkaten güçlük çekiyorum. gelişse ne gelişmese ne şimdi shaq.

bu arada puanlamaya şuradan bakabilirsiniz;

http://www.nba.com/news/hedo_mip_080428.html
  • nbade bir onceki sezonuna gore en cok ilerleme kaydeden oyuncuya verilen odul.bu seneki unofficial oylamada hidayet turkoglunun en yakin rakibine %68 fark attigini gorerek "oeh biz turkler" denebilecek hadise.

mip diye kisaltilabilir.
  • bu sezon için yalnızca 3 puan farkla, mip ödülü tarihinin en çekişmeli oylamasının ardından kevin martin'den 4 eksik ikinci sıra oyuna rağmen 3 fazla ilk sıra oyu sayesinde gsw combo-guard'ı monta ellis'in kazandığı ödül.

geçen seneki 6.8 sayı, 3.1 rebound ve 1.6 assist ortalamalarını bu sezon etkileyici şekilde 16.5 sayı, 3.2 rebound, 4.1 assist ve 1.71 top çalmaya yükseltmiştir. ödülü ellis'in alması sürpriz elbette sayılmamalı (bkz: #10308070).

2006-07: monta ellis, golden state
  • (bkz: ömer aşık)
  • 09-10 ya marc gasol ya da channing frye alır.
  • sadece nba'de değil, nfl* ve nhl*'de de verilen ödül.
  • (bkz: 2006 2007)

(bkz: monta ellis)
hesabın var mı? giriş yap