şükela:  tümü | bugün
  • her boşluğa sağına soluna bakmadan pat diye atlamalarıdır. sonra da motorcuları fark edin diye bas bas bağırmalarıdır.
    edit1:imla
    edit2: mesajla uyaran arkadaş eklememi istedi; "yol olmadığında fütursuzca kaldırıma atlamaları"
    edit3: ara sokaklarda yayaların arasından zikzak çizerek hayvan gibi gitmelerini de eklememi istedi bir arkadaş.
    edit4: kaldırımdan giden ayıları da ekleyelim.
  • ego tatmin etmek için araçların arasından son sürat geçmelerinin, trafiği paylaştığı diğer sürücülerde yarattığı etkidir.
  • bazen de her şeyi en iyi ben bilirim, sinyal verirken bana soracaksınız göt kalkıklığındandır. tabii motorcu kardeşlerimi anlıyorum çok iyi, türkiye gibi trafiğin hindistan'dan biraz daha düzenli olduğu bir ülkede motorsiklet kullanmak zor ama kabul etmek gerekir ki kendilerinde de ağır bir kezbanlık var. hatta ve hatta trafikte kendilerine hakim olan psikoloji de net olarak sözlükte de dalga geçilen herkes beni sikmek istiyor ile aynıdır.
  • kafasına kamerayi takıp her gördüğüne sataşmaları.

böyle tiplere boş silahı gösterin anında toz olacaklardır.
  • araba sürücüleri tarafından trafik yönetmeliği 94/g one sürülerek destek çıkılan sebep.

: araçların arasından geçerek/filtering yaparak gitmek. meğersem suçmuş. diyorlar.
  • kıskançlıkmış. sıkışan trafikte aradan sıyrılıp yoluna devam etmesiymiş.
    a be geri zekalı belki de o "aradan sıyrılma" halin bir sorundur, kural ihlalidir, otomobil kullanıcısını tedirgin eden davranışlarından bir diğeridir. tabi canım kıskanıyoruz. adam gibi kullan canımı ye. ama öyle olmuyor durgun trafikte bile sağdan, soldan, ortadan tepeden nereden olduğunu bile anlayamadığım bin yoldan motorlu sürücüler çıkıyor. her seferinde kafam allak bullak oluyor, tedirgin oluyorum. sana çarparsam bana bir şey olmayacak diye seni önemsemediğimi mi sanıyorsun. gerizekalı herif benim canım çıkıyor her önüme kırdığında. tüh allah belasını versin ya hafifçe dokunsaydım devrilip gidecekti. belki benim çarpmamla birşey olmayacaktı ama arkadan gelen araba çiğneyip geçecekti. ben sadece kendimi düşünmüyorum, seni de düşünüyorum. bu trafik denen nanede neler yaşanabileceğini tüm bakış açılarıyla gördüm. gerekli dersleri çıkardım.

22 yıllık şoförüm. 28 yıldır bisiklet, 26 yıldır motorsiklet kullanırım. 1969 model java'dan tut rus motorlarına, peugeot'dan mz'e suzuki'ye kadar her tür motorum oldu. senin o ikiteker üzerindeyken aklına gelen her bok benim de aklıma geldi. hiç merak etme. ben kararımı adam gibi otomobil-motosiklet-bisiklet kullanmaktan yana verdim. sana da aynısını tavsiye ederim.

kudurturmuş, sensin kuduran!

edit: küfür etme diye uyarıldım. haklı. kaldırıyorum.
  • arabaya binen kişilerin %80'i kendilerini dünyanın merkezinde zannetikleri için sadece motorculara değil dünyanın geri kalanına da pek sempati duymuzlar. he ama motorun biraz şekilli şukulluysa, dikkat çeker bir motor ve egzos sesi açıksa gazı biraz tokatlayarak fermuar gibi birbirine girmiş trafiği musa'nın denizleri yardığı gibi yararak geçebilirsiniz. hatta arabaların içindekiler size el sallar, hafiften"kıppss' diye göz kırparlar falan. çünkü maddi olarak siz de onun statüsündesinizdir. ama eğer altıntınızdaki motor gariban işiyse vay halinize…

özetleyecek olursak; türkiye'de motorsiklet sürücülerine antipati duyulmaz. maddi durumu iyi olmayanlara antipati duyulur. bu durumun da farkına varabileceğiniz en iyi yerlerden biri trafiktir.
  • trafikte hakli olarak normal tasit muamelesi gorup saygi beklerken, cogunun saygisizca hareketlerde bulunup en ufak araya girmeye calismasi, sol aynadan kendilerini takip ederken bir anda saginizdan sizi gecmeye kalkmasi gibi aptalca hareketlerdir efendim
  • oncelikle sunu belirtmek isterim ki bu ulkede motosiklet kullanmak zor.. ustunuze geleni var, sikistirani var... kelle koltukta kullaniyosunuz o motoru eyvallah..

ammaaaa ilk entry den referans olarak sunu belirtmek isterim ki motosiklet bir tasittir ve trafikte kendi seridinde olmak zorundadir.. yani kanuni olarak senin arabalarin arasindan gecme gibi bi ayricaligin yok.. ayni araba gibi seridinde bekleyip yine seridinde ilerlemek zorundasin.. bu yuzden "ya sende motosiklet al aralardan gec" gibi bi dusunce yanlistir ve suctur...

ayrica yapmayin aq oyle seyler, birinin kapiyi acacigi tutar isiklarda yapisip kalirsiniz aq, sonra kafanizdaki kamera gotunuze girer..

not: bu entry deki kufurler motosiklet suruculerine tehlikeyi belirtme amaci ile vurgu icin olarak kullanilmistir.. seviyorum yani hepinizi, sizin iyiliginiz icin...
  • genelleme yapmalari* ve sürekli saygi beklemeleri.

eyvallah bi araba ile istenmeyen bi durum oldugunda olan hep motorcuya olur. arabalarin dikkatli olmasi gerek ona da tamam. ama gulum sen de yayalara karsi dikkatli ol biraz.

napalim yayalari farkedin diye kampanya mı baslatalim illa. sirtimiza sticker mi yapistiralim.

kaldirimdan gitmeye korkar oldum ve bu sebeple ben de genelleme yaptim. hadi buyur.