• tat duyusu ile duyma duyusunun yer değiştirmesi sonucu ortaya çıkan hastalığa (adını bilmiyorum bilen yazsın) sahip olan arkadaşlara orgazmik anlar yaşatacak olan buzdolabıdır.
  • bundan yaklaşık beş - altı ay önce bir tasarım ödevi konusu düşünüyorduk. dört kafadar mutfak masasında oturmuş sigaralarımızdan efkarlı nefesler alarak ertesi sabah sunumunu yapacağımız bir fikir arıyorduk. gözlerimizle ev eşyalarını tararken buzdolabının üzerine ev sakinlerinden birinin iliştirdiği kocaman notu gördük. pling! neden bu not bırakma, mutfak alarmı gibi naneler bir buzdolabının üzerinde olmasındı ki. tasarımını yarım saatte, maketini on dakikada hazır ettiğimiz teknolojik ürünümüz ertesi sabah güzel bir sunumla taçlandırıldı. çalışma süresi boyunca aralıklarla "bunun patentini alalım, parayı kıralım!" dedik, sonra üşendik tabii patentle uğraşmaya. derken vestel kalkıp 2 bin küsur liraya bizim ürünü cillop gibi yapıp piyasaya sürdü. bu konuda başka fikirlerimiz de vardı, onları eksik yapmışlar. isterlerse görüşebilir, makul bir fiyata satabiliriz bu fikirleri. olmadı birer buzdolabı verin be, olmaz mı yani?? hı olmaz mı??
  • yanlış şey çalan buzdolabı.

boş olan buzdolabı isterse bana 9. senfoniyi çalsın. umrum olmaz. vestel bence bir sonraki işe olarak eli uzun, tırnakçı buzdolabı yapsın. yan dairenin mutfağında kimse yokken o buzdolabından elma, armut, patlıcan falan çalsın. en azından çaldığı doğasına aykırı olmaz, bulunduğu eve de bir yararı dokunur.

mp3 ne lan? byte byte radiohead mi yiyeceğiz aileyle?
  • vestel'imizin yakında çıkaracağı* "göbek atan bulaşık makinası"yla iyi bir ikili olacağına inandığım, mutfak keyfimize keyif katacak olan inovatif zeka fışkırması.

(ara: göbek atan bulaşık makinesi)*
  • bununla ilgilenen, şu kampanyayla da ilgilendi:

"mestel'den fırın alana, fırıncının kızı hediye"
  • mp3 mus. ekran mıs , online stok kontroluymus. fantazı yapma. buzdolabını sattıgın ulkeyı dıkkate al. yap sen elektrıkler gıdınce 5 saat dayanan buzdolabını hele once. fantazi yapma.
  • yürütülen parçayı dondurma özelliğine sahipmiş.
  • sen türk tasarımcı olup, üstüne gidip türk tüketiciye böyle bir ürün yaparsan kırk küsur boşboğazın ağzına laf olursun. ne işin var lan senin bununla, yürü git iki kapak bi kulp tak koy diğerlerinin yanına sat. nasıl olsa bu işin oturmuş bir endüstriyel tasarım kalıbı var, kullanıcıların 50 yıldır aradığı fonksiyon serisi de ortak. ne kaşıyon ki.. hem de türksün bi de, türke yapıyorsun. vay terbiyesiz!!!

bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan bu kadar çok adam olunca etrafta sen ölmeden götüne pamuğu da tıkarlar hiç merak etme.

potansiyel alıcılar için cihaz hakkında ciddi olarak ne düşündüğümü de yazayım buraya:

nesi güzel?

+ 580 litre kapasitesi var. bu tarz cihazların koyulduğu yerde minimum 10 yıl kaldığını düşünürseniz 6 kişilik aileye bile yeter.
    + iç aydınlatması alışılmadık bir sistemde tasarlanmış. ben içi bu kadar ferah, aydınlık bir buzdolabı daha önce görmedim.
    + temperli cam raflar ve deseni ışıklandırmayla birlikte gerçekten harika görünüyor.
    + aynı aydınlatma sistemi buzlukta da es geçilmemiş.
    + simsiyah görünüşü kesinlikle çok çağdaş.
    - kontrol arabirimi çiğ durmuyor ve karışık değil.
    + usb yuvasından beslendiği için müzik arşivini yenilemek kolay.

nesi kötü?

- radyo ünitesi entegre değil. radyo da olsa güzel olurmuş.
    - hoparlör ses kalitesi verdiğiniz fiyat farkı göz önüne alındığında fazla parlak sayılmaz.
    - fena parmak izi topluyor. kontroller dokunmatik olunca elde gözlük camı beziyle dolaşmak gerekebilir.
    - e biraz pahalı.

nesi eksik?

- panosuna bir de foto çerçeve gömülse, durduğu yerde slayt şov yapsa harika olur.

ben çok beğendim, ellerine sağlık. lütfen devam...
  • havaya savuracak parası olan bir avuç insan dışında pek satılacağını düşünmediğim ürün zira bunun yerine gazete başlıklarını okuyan tuvalet yapsalar, yapan firmanın hisseleri borsada tavan yapardı.
hesabın var mı? giriş yap