şükela:  tümü | bugün soru sor
 • eski açık bilim radyo'nun küllerinden doğmuş hâli. muhabbetteorisi.com

  ilk 3 bölüm tevfik uyar ve ömer cansızoğlu ile ev ortamında kayda alınmıştı. dikkatli dinleyiciler farketmiştir 3. ve 4. bölüm arasında hissedilebilir bir moral değişimi var; ister istemez ilk 3 kayda yansıyan seçim gerginliğinin bir şekilde üstesinden gelinmiş gibi. 4. bölümün girişi için seçtikleri o malum replikle de* zaten bu değişime bir gönderme yapmışlar. tabii ki bu arada bazı radikal kararlar da alınmış; açık bilim okuyucularını bir veda yazısıyla karşılamış, magazaloji projesi de rafa kaldırılmış. elbette popüler bilim açısından bunlar üzücü şeyler, fakat ben bunun üzerinde uzunca düşünülmüş mantıklı birer strateji olduğunu düşünüyorum. bir tür motivasyon arayışına ve rehabilitasyon sürecine girildiği besbelli.

  şu anki türkiye şartlarına iyi niyetli bir açık bilim fazla. sanırım bunda hemfikiriz. uzunca bir süre daha böyle kaliteli içerikler üreten yazarlar göremeyeceğiz. genel görelelik neymiş? entropi ne demekmiş bunları anlamak ve üzerinde düşünmek fazla geldi bu memlekete.

  artık yeni konu başlıkları daha türkiye'ye özel.* mikrofonun ucunda yeni yüzlerden kaan öztürk (ki kendisini python bilim'den hatırlayanlarınız olacaktır) ve osman ender kalender isimli yeni bir arkadaşımız daha var. * yolları açık olsun.

  sürpriz bonus: yeni yıl hediyesi. (çıktı!)
 • tevfik uyar'ın yalansavar podcastine kardeş olarak görece daha az düzensiz ürettiği süper podcast.
 • şu anda tevfik uyar ve adı milli eğitim bakanı olacak *bi abimizle yalancılık ve dolandırılmakla ilgili bir söyleşilerini dinliyorum. çok hoş sohbetler podcast denen şeyi yeni keşfettim çok cahilim

  edit: sizin için üşenmedim başa sardırıp baktım osman ender kalender konuğun ismi
 • 30 dakikalık okul yolumu adam akıllı şeyler dinleyerek, düşüncelerden düşüncelere atlayarak, her gün keyifli bir şekilde yürümemi sağlayan ev yapımı faydalı podcast serisi.

  http://www.acikbilim.com/…y/yayinlar/radyo-programi
 • bilimden soğumak istemiyorsanız dinlemeyin. heriflerin yaptıkları gerzek esprilere attıkları kahkahalarla başlıyor onlarla bitiyor. aradaki bilimsel bilgileri de dinleyesi kalmıyor insanın.

  edit: birileri aynı liseden mezun olmuş diye dinlenilmesi gereken programmış, özür dilerim.

  edit2: 3 adam'ın bilim katılmış hali.
 • aynı liseden mezun olduğum sayın tevfik uyar beyefendinin hazırladığı, ekşicilerin bok atmadan dinlemesi gereken yayın.
 • beğenmeyen elbet olacak. itunes podcast dizininde yıllardır ilk 10'a girer.

  herkes beğenmek zorunda değil zaten. çıkar bin kişide bir kişi.
 • gayet enteresan konulara dokunan, bilimin popülerleşmesini ciddiye alan keyifli bir podcast serisi. her şeyden önce bu adamlar (tevfik ve kaan) bu programları herhangi bir maddi kazanç sağlamadan yapıyorlar. ya da ben öyle sanıyorum. bir saatlik bir program yapmak, hele ki bunu bilimsel çerçevede yapmak öyle kolay bir iş değil.

  ben ciddi şekilde keyif alıyorum. tümden gelen tüme gider isimli podcastte kaan ve tevfik çok ciddi fikir ayrılığına düştüler. öyle ki 20 dakika boyunca birbirlerini ikna etmeye çalıştılar ve bunu da birbirlerinin sözünü kesmeden çok güzel yaptılar. hem tevfik hem de kaan hata yaptıklarında özür dilemekten, kendilerini düzeltmekten asla çekinmiyorlar. ben kendilerini çok samimi, içten ve bilgilendirici buluyorum. ışıl arıcan'a kıyasla tarzları farklı. arıcan'ın programları genelde daha bilgi yüklü oluyor. muhabbet teorisi ise fikir yürütme üzerine kurulu ve çerçevesi daha geniş. cyberpunk konusunun işlendiği podcastler dahi var.

  genelde toplu taşımalarda veya spor yaparken dinliyorum gayet de keyif alıyorum. umarım daha da büyürler.
 • hem dinlemesi keyifli hem de bilgi dolu enfes bir podcast yayınıdır. bilime kıymet veren, türkiye'de popüler bilimin yaygınlaşması ve kuşkuculuk adına içerik üreten, emek veren insanlar tarafından yapılıyor olması zaten kalite konusunda garantör oluyor.

  her pazartesi saat 21:00 da youtube üzerinden yapılmaktadır.

  bu hafta, dillerin ortaya çıkışını bilgisayar modellemesi ile simüle eden bir yayını konu aldılar. şuradan dinlenebilir.

  mt25: 3d görüntü üretme, konunun uzmanı (bkz: cüneyt özdaş) ın katkılarıyla.
  mt24: insanlık bir anda yok olursa..
  mt23: uzay kolonizasyonu üzerine
  mt22: ötanazi üzerine
  mt21: iyi ki doğdun kopernik ! :)
  mt20: yapay öğrenme ve büyük veri

  geri kalanına da youtube'dan bakın işte. *
 • 28. bölümü (bkz: yalansavar) buluşması vesilesiyle canlı ve görüntülü olarak yayınlandı.

  mt 28: safsatalar

  (bkz: kaan öztürk)
  (bkz: tevfik uyar)