şükela:  tümü | bugün soru sor
 • iç anadolu-doğu anadolu ve karadeniz bölgelerinde kümelenmiş seçmendir.
  mhp-akp arasında gidip gelir.
  yozgat'tan erzurum'a uzanan bu diyarlarda, chp gibi partiler ağzıyla kuş tutsa bile halka yaranamamaktadır.
  sanırım genel başkan istifalarından daha gerçekçi olanı da, sayıları normal ülkelere oranla bir hayli fazla olan bu kitleye bundan sonra nasıl ulaşılabileceğini araştırmaktan geçiyor.
  dünyanın her ülkesinde böyle bir seçmen vardır eyvallahta, bizimkinde bu oranlar 35-65 civarı ve bunu ülke geleceği için çok tehlikeli ve sağlıksız buluyorum.
  sosyolog ve think tank'ler göreve!
 • eğer mevzubahis türk muhafazakar seçmen ise; bazı sözlükçü kardeşlerimin düşündüğünün aksine tamamı zırcahil, vizyonsuz veya hayalperest değildir.

  bilakis bir tanesi lise'den sıra arkadaşımdır ve tanıdığım en öngörülü insandır.

  1994 yerel seçimlerinden tam 1 yıl önce mart 1993'de istanbul'da tayyip erdoğan, ankara'da ise melih gökçek'in refah partisinden aday olacaklarını ve ikisinin de seçimi kazanacaklarını,

  1995 genel seçimlerinde refah partisi'nin birinci çıkacağını,

  1999 yerel seçimlerinde, 28 şubat sürecinde kapatılan refah partisi'nin yerine kurulan fazilet partisi adaylarının istanbul ve ankara'yı kaptırmayacaklarını,

  2002 seçimlerinden tam onbeş ay önce (buraya dikkat!) abdullah gül ve tayyip erdoğan'ın kurduğu parti'nin ilk genel seçimlerde en az yüzde 40 oy alıp tek başına iktidar olacağını,

  2007 seçimlerinde akp'nin yüzde 50 oy alacağını iddia etmiştir.

  aynı arkadaş 2010 sonu gibi daha ortada kaset, teyp filan yokken cemaat hakkında olumsuz konuşmaya başlamış,

  2011 genel seçim sonuçlarını neredeyse nokta atışı bilmiş,

  çözüm süreci boyunca tayyip'in bunları oyaladığını, yakın gelecekte alayını toz edeceğini savunmuş,

  2014 yerel seçimlerinde ise ankara'da c.h.p'nin kazanabileceğini söylemiştir.

  şimdilerde, başkanlık seçiminde tayyip'in en az yüzde 60 oy alacağını, içerideki hainlerin ve bölücülerin hepsinin belinin kırılacağını,
  pkk'lıların sınırımızın güneyinde kurulacak kürdistan'a, suriyelilerin ise avrupa'ya postalanıp avrupa birliği'nin darmadağın olacağını iddia ediyor.

  ne düşüneceğimi bilemedim be sözlük!

  edit: liberalizm düşmanı katıksız devletçiyim.
 • kimin neyi muhafaza ettiğine bakmak lazım.
  bu da uzun bir tetkik, yatırım ve araştırma ister.
  ya da isviçreli bilim adamları gibi daa faydalı konularda araştırma yapma alternatifini değerlendirirsek kimin muhafazar ya da namuhafazakar olduğu sorunsalı bizi ırgalamayacaktır.
 • bu muhafazakar seçmen denen grup; dünyanın en çıt kırıldım, en hassas, en utangaç, en alıngan, en ürkek, en entelektüel insan grubu gibi takdim edilip duruyor, sinirlerim zıplıyor. efem şunu yapma muhafazakar seçmen oy vermez, bunu söyleme muhafazakar seçmen ikna olmaz, şuraya gitme muhafazakar seçmen gücenir, bunu içme muhafazakar seçmen alınır, şunu giyme muhafazakar seçmen incinir... yetiyor mu? hayır. efendim yok ayaklarına git muhafazakar seçmen beğenir, gitmişken ayaklarını ellerinle yıka muhafazakar seçmen hoşlanır, sagci aday göster muhafazakar seçmen sever, osurt osuruklarını kokla muhafazakar seçmen bayılır... çünkü kendileri ikna edilmeyi ve şımartilmayi bekleyen acayip hassas, duyarlı, ürkek naif insanlar...

  lan profil ortada işte. yok öyle birşey. egitimleri, kültürleri, sevdikleri, sevmedikleri, dünya algıları falan filan her haltları ortada. gücü ele geçirince yaptıkları, yapmaya çalışıp da becebildikleri de ortada. siyasi tercihlerinin ülkeyi getirdiği durum da ortada. hala muhalefet gelsin beni ikna etsin diye işi iyiden iyiye şimarikliga vurmalarına rağmen, ikna olmaya hiç niyetlerinin olamadığı da ortada...yeter yahu.

  muhalif misiniz? hiç uğraşmayın. yeterince hakli çıktınız; yeter. bu saatten sonra biraz da siz kıçınızı devirip şımarıklık yapın,bunlar sizi birşeylere ikna etsinler. bu nedir ya.
 • allah muhafaza
 • bana göre daha farklı şekilde irdelenmesi gereken seçmendir.

  bu ülkede muhafazakar seçmen falan öyle böyle tabirlerle ayırmayacaksın kardeşim.

  bu ülkede seçmenler şöyle ayrılır:

  -hiçbir şeyden haberi olmayan, birkaç cümle ve eylemle kendi tarafınıza çekilen seçmen.
  -kısmen bir şeylerden haberi olup da insanlıktan haberi olmayan, kendi çıkarlarına o sırada hangi parti, kişi hizmet ediyorsa o tarafa yönelen seçmen.
  -her şeyden haberi olan, ama artık bir şeylerden bıktığı ve hile hurda yüzünden umutsuzluğu tavan yapmış, o vermeyecek olan ve aslında seçmen olamayan seçmen.
  -her şeyden haberi olan ve ne olursa olsun bir şeylerin değişmesi için çabalayan, sadece kendisi değil milletinin iyiliği için doğru kararı vermeye çalışan seçmen.

  işte bu seçmen tiplerinden en beteri ikincisidir. bugün birilerine tövbe haşa allah gibi tapınan bu tipler, yarın öbür gün işlerine geldiğinde başkalarının önünde eğilecektir. okumamış cahilden değil, vicdani ve ahlaki anlamda yoksunluk içindekilerden korkmak gerekiyor.
 • tonla ahlaksız kurnaz insanla dolu olduğu gibi nedense ilkelerinden sapmıyormuş gibi takılırlar.