• o mühendis arkadaşın birde mühendis erkek arkadaş çevresi vardır. onlarla tanışın hatta o sıralar yalnız olan kız arkadaşlarınızı tanıştırın, ortalık şenlensin yıllardır süren bu hasret sona ersin, mühendisler artık abaza olmasın.
  • net olun. çünkü o sizi anlamıyor. o sizden bir veri bekliyor. "hmmm.. bana bağırdı demek ki sevmiyor. " "hmmm canım dedi, seviyor" şeklinde değerlendiriyor beyni her şeyi. öküz müyüz naif miyiz ben de bilmiyorum.
  • eğer mutluysanız ve tez zamanda soğumak istemiyorsanız ekşi sözlük'teki gereksiz genellemelere ve steryotiplere inanmayın, boşverin geçin.

karşınızdaki sizin sevgiliniz, sizden iyi tanıyacak halimiz yok.

dipnot: manavım.
  • romantizm beklemeyin zira;

misal boğaz kenarında bir bankta oturmuş, elde gazozlarınız manzarayı seyrederken sizin aklınızdan tanpınar'ın* huzur'undaki mümtaz'ın nuran'a olan aşkı; boğaz'ın sularına gömülmüş tonlarca insan ve eşyanın binlerce yıllık tarihi geçerken onun aklından geçen tek şey karşıdan geçen şilebin çift gövdeli oluşundan mütevellit asla yana yatarak batmayacağı ve saatte bilmemkaç deniz mili hıza çıkabileceğidir.

(bkz: based on a true story)

* * *
  • muhtemelen muhendis sevgilisi olan bir yazarın sozluk camiasından rica ettigi ogutlerdir.

boyle de bir uktemiz var efendim.

bazı ogutler vermek gerekirse:

*dengesizliğe hazırlıklı olun
    *espri anlayışını çabuk kavrayın, esprilerini kaçırmayın
    *zeki görünmeye çalışmayın, olduğunuz gibi görünün
    *doğal, samimi ve sevecen olun
    *teknik bir konu gundeme geldiğinde "sen mühendissin söyle bakim" yerine "sen ne dersin buna" diye sorun
    *optimizasyon kavramını özümseyin
  • memlekette sikini sallasan 10 tane mühendise takıldığı için ve bu adamların da içlerinde alpereninden komünistine, fanatiğinden sanatçısına, şakirdinden ulusalcısına her çeşit adam bulunduğundan anlamsız olan öğütlerdir. çoğu da malın önde gidenidir ayrıca. hem mesleki hem de kültürel olarak. iyisi mi kendinize doktor bakın siz. mühendislik iyice ayağa düştü. anca sözlükte biz analitik düşünüyoruz bilmem ne diye artistlik yapıp kendilerini nimetten sayar bu sığırlar.

not: mühendisim.
  • - kalem isteğinizi gerçekleştiremezse "kalemsiz mühendis mi olurmuş" esprisini bir kez yapın, bi daha yapmayın.
  • 1) teknik konularla ilgili soru sormayın. çünkü sizin mühendislik eğitimi almış birisi olmadığınızın farkındadır ve bu nedenle tamamıyla anlamanız için gerekli matematik ve fizik teorilerini açıklamakla başlar işe
    2) es kaza sordunuz ve yaklaşık yarım saat boyunca bi şeyler anlattı. sakın ha suratına bön bön bakmayın anlamadığınızı anlarsa size baştan anlatmaya üşenmeyecektir. (ki bu kişi normalde yerinden kalkmaya üşenip saatlerce susuz kalan biri olabilir)**
    3) sizce gayet kolay olan bir çok şey için " ne gerek var uğraşmaya hede hodo yaparsak daha kolay olur" diyebilir boşuna tartışmayın kaybedersiniz.
    4) okuldan arkadaşlarıyla konuşurken anlamıyor olsanız da türkçe konuşuyorlar.
  • "mühendis erkek" denince direkt akla gelen "kareli gömlekli, kızlarla ilişkilerde başarısız, moron abazan adam" karikatüründen kurtulun bence bir an önce. felaketiniz olur, ağlarsınız.
  • buluşacağınız yere vaktinde gelin. yani saat 14:28 de anlaşılmışsa 14:28 de gelin. hayır 14:30 da gelmeyin öyle olsa 14:30 derdik. yani ne farkı var, ikiside zamanı belirtiyor. yuvarlamayın diyorum.
hesabın var mı? giriş yap