• ilelebet kalbimizdesin.
  • 1921 yılında dönemin fransa başbakanı aristide briand, ankara antlaşması'nın imzalanması yüzünden kendisine "bizi arkadan vurdu, dağ başındaki haydutlarla, mustafa kemallerle anlaştı" diyenlere fransa meclisi'nde "dağ başındaki haydutlar diye isimlendirdiğiniz kahraman mustafa kemal ve o'nun tüm askerleri burada olsalardı, teker teker hepsinin heykellerini dikerdik. böylesine kahraman bir antlaşma imzalamaktan gurur duyuyorum." şeklinde cevap vermiştir.
  • -879 tarih kitabı okuyarak; türk tarih tezini geliştirdi,
    -535 edebiyat ve 397 dil bilim kitabı okuyarak; yazı ve dil devrimleri yaptı,
    -197 siyasal bilimler kitabı okuyarak; saltanat ve hilafeti kaldırarak cumhuriyeti ilan etti,
    -195 güzel sanatlar kitabı okuyarak; musiki ve sanat devrimini yaptı,
    -139 ekonomi kitabı okuyarak; karma ekonomik modeli ortaya koydu,
    -169 hukuk kitabı okuyarak; medeni kanunu kabul ettirdi,
    -104 pozitif bilimler kitabı okuyarak; üniversite reformu yaptı,
    -75 sosyoloji kitabı okuyarak; halkevlerini kurdu,
    -101 eğitim öğretim kitabı okuyarak; eğitim devrimini gerçekleştirdi.

yani güzel kardeşim;
    atatürk çağdaşlıktır, medeniyettir, gelişmektir;
    her hareketi akla, mantığa, bilime dayalıdır.
    ona karşı duyulan öyle başıboş bir sevgi değil; bilginin süzgecinden geçerek sapasağlam kalmış, hatta giderek artmış bir sevgidir.

işte bu yüzden,
    atatürk ölümsüzdür...
  • ebediyete intikalinin yıldönümünde hemen hemen herkesin fotoğrafını paylaştığı son türk devleti kurucu.

kendisini sevmediğini bildiğimiz, atatürk'ün makamında oturan sayın cumhurbaşkanımız bile chp'ye bırakmayız onu diye sahiplenirken kendisini, daha önce atatürk de çok rererö diyen beğenmezciler bile bir anma gerçekleştirmiştir.

yani adamın büyüklüğünü anlamak için elon musk'un anıtkabir ziyareti mi gerekiyordu yoksa 2019 seçimlerinin yaklaşması mı şarttı?

bir de yıl 2017, adamın kişiliğine 15 yıl boyunca ağır saldırı yapılmış, kara propaganda uygulanmış, fesli deliler, çakma tarihçiler konuşmalar-programlar yapmış ama hala 10 kasım'da 09.05'te hayat duruyor. isterse komünist isterse kürtçü parti iktidar olsun bu adama olan toplumsal minnet değişmeyecektir. beyaz leblebi ve rakıyla kalın... fıstıkları ismet yemiş...
  • geç de olsa yazma ihtiyacı hissediyorum, içimdekileri buraya.

onu nasıl övsek, ne kadar övsek boş. öyle bir lider ki çağının ötesinde olmasını geçiniz şu an yaşadığımız çağın da ötesinde hala, bu nasıl bir deha? nasıl kudretli bir irade ve askeri yetenek? böyle bir insan nasıl oldu da bu ülkenin başına geldi?

hiç hak etmediğimiz için seni affet ama bil ki seni çok seviyor ve özlüyoruz.

sabaha karşı uyusam da saatimi dokuzu üç geçeye kurup büyük mirasın ve değerli varlığın karşısında saygıyla eğiliyorum.

sen bu ülkenin her göz kırpışında minnet duyduğu biricik ata'sısın.

huzur içinde uyu, ata'm.
  • her şeyiyle sevemiyorum atatürkü. alkol ve sigarayı bu kadar içip sağlığını bozmak zorunda mıydı. yeterince ileri görüşlü de değildi kendinden sonra gelecek kişileri tahmin edip önlemler almalıydı yapamadı. en büyük düşmanın cehalet olduğunu söyledi ama onunla yaptığı savaşı da yarım bıraktı. bize ülkeyi kurtarması için lider beklemememiz gerektiğini söyledi orada da yanıldı iyi bir lider yoksa zafer sadece hayalden ibaretti. az zamanda çok işler başardı ama yeterli değildi.
  • şu yaşamımda, değişe değişe sevdiğim, anladıkça anladığım, inadına hayran kaldığım tek kişi.
    ilk okuldan önce başlayan “bu bizim atamızdır” öğretisi,
    bana hiçbir zaman yetmedi. kendim görüp, anlayıp, okuyup
    önce tanımalıydım. çocuk yüreğim seviyordu ama
    bu tanıtılan kişi kimdi,
    ne yapmıştı da ben ona nedenini bilmediğim bir sevgi besliyordum.

“ata” nasıl olunur?
    “savaş” neydi biliyor muydum?

yıllarca savaşı içime sindirdim,
    ölümü
    yoksunluğu
    çaresizliği
    ihaneti
    zavallılığı
    bir hanedanlığın düştüğü batağa, kendi öz yurdunda senide içine çekmesini...
    o dağ gibi ard arda gelen cephe savaşlarının içinde, bir de bunlara savaş açtım.
    sanki ne yaptım da her düşüncenin vebali boynuma dolandı.
    düşündüm sadece, en özgür olduğum yerde düşündüm.
    sanki büyümüyorum da, her yaşım bir yük gibi sırtıma biniyordu.

dünyada en özgür olduğum yer zihnimse, bir de vatanımdı artık.

kibirsizce bir çocuğun gözlerinden bakabilmek, bu toprakları vatan yapmış,
    o gözlerin sahibini de ata.

çok sevdiğin bu millet de seni çok seviyor,
    çocukların vatanında rahat uyu.
  • o kadar büyük bir insansın ki her 10 kasımda milyonlarca insan, senin yüzünü bile görmediği, sesini bile duymadığı halde, senden korkmadığı ve hiçbir çıkarı olmadığı halde, yalnızca şükran ve minnet borcu olduğu için seni özlemle anıyor, gözyaşı döküyor bunca sene sonra bile...
  • biz gerçekten çok şanslı bir milletiz. tarihte mustafa kemal atatürk gibi bir liderin bizim atamız olması, onun devrimleriyle inkılaplarıyla düşünceleriyle kurulmuş bir ülkede olmak.. ve bu güzel adamın ülkemizi kurtuluş savaşının içinden çıkarıp bu topraklara demokrasi, özgürlük ve adalet getirebilmesi. sana minnettarlığımız ve sevgimiz asla bitmeyecek atam. rahat uyu.
  • dün annemle konuşuyorduk, dedemin annesi anlatırmış onlara atatürkü, hatta atatürk ile konuşmuşlar bile. sarı saçlı, masmavi gözlü ve uzun bir parka giyer dediğini hatırlıyor annem. dinlerken gözümün önüne geldi karizması içim titredi be, hani zülfü livanelinin söylediği şarkıda geçiyor ya, yiğidim aslanım diye. öyle birşey işte. ha bu arada samsunluyum ben, atatürkün milli mücadele için ilk ayak bastığı şehirdenim. derlerki samsunda bütün köyleri dolaşmış, dedemin anneside o sıra görmüş ve konuşmuşlar.
    tanım yapalım, hala gözünüzün önüne getirdiğinizde heybetini hissedebildiğiniz, liderim diyeceğiniz türk tarihinin en büyük insanıdır. ne yaparlarsa yapsınlar, izi silinmez. fikirleri ilk günkü gibi aklımızda.
hesabın var mı? giriş yap