• 1990 yılında çocuk vakfını kuran ve türkiye'de çocuk edebiyatının gelişmesindeki payı yabana atılamayacak düzeyde olan büyükçocuk yazar. çağa/medeniyete göre çocuk okuması adlı bir de teorisi vardır. yazarın en iyi bildiği dil çocuk dilidir.

gereken ilgiyi göremeyen yazarlarımızdan biridir maalesef. ki bunda sanıyorum türkiye'de çocuk edebiyatının ciddiye alınmaması yatar. mustafa ruhi şirin yaşadığı sürece bu türe katkı yapmaya devam edecektir. biz istediğimiz kadar görmezden gelelim.
  • hayatını çocuklara adayan bir insan.

çağrıldığı komisyon toplantısında hükümetin çocuk politikalarını eleştirdiği, bunun akabinde akpli bir milletvekili tarafından kafasına mikrofon fırlatılıp kendisine hakaret edildiği iddiaları dolaşıyor; bu utanmazlık karşısında herkes adına utanç duydum.

denilene göre kendisi de meclis başkanlığına durumu şikayet etmiş.
  • ''istanbul şehir üniversitesi’nin
    kapatildiğini duyunca
    ilk defa bu kadar çoook korktum
    ve ülkem için endişeye kapildim!.'' diye tweet atmış. kendisi bugüne kadar şirinler köyü'nde yaşıyordu galiba.

https://t.co/evilljndc5
  • uzun yıllar trt genel müdürlüğüne aday olan ancak değerlendirilmeyen kıymetli insan.
  • an itibarıyla instagram üzerinden salgın sürecinde çocuk ve eğitim konulu bir oturumu bulunan vakıf başkanı*, yazar, şair.
  • eyüpsultan çocuk kitapları fuarı'nın onur konuğu yazar.
  • 1990 yılında çocuk vakfı'nı kurmuştur
  • çocuk dilinin mustafa kutlusudur.
  • 1989'da çocuk edebiyatı yıllığı'nı hazırlamış şair/yazar. türkiye'de önemli bir boşluğu doldurmuştur. kimsenin pek de umurunda olmayan çocuk edebiyatını üzerine kafa patlatmış, çocuk kitapları yazmıştır.

masal mektuplar (mektup), tev yayınları
    gökyüzü çiçekleri, beyan yayınları
    çocuk kalbimdeki kuş (şiir), gülücük çocuk kitapları
    kar altında bir kelebek, kök yayıncılık
    guguklu saatin kumrusu (masal), kök yayıncılık
    her çocuğun bir yıldızı var (hikaye), kök yayıncılık
    çocuk yüzlü yazılar (deneme), iz yayıncılık
    rüya saati (içindeki çocuğun şiirleri), iz yayıncılık
    televizyon çocuk ve aile, iz yayıncılık
    gösteri çağı çocukları, iz yayıncılık
    masal atlası, iz yayıncılık
    çocukluğun kozası, iz yayıncılık