• bugün konuk olduğu ahmet murat'ın aklıselim'inde "gönül genişleyince mekân da büyür" gibi bir cümle sarfetti. irticalen kurulan bu cümle -temelde- insan ve mekân ilişkisinden neşv ü nemâ bulan mesleğim açısından bana büyük bir kapı aralamıştır. var olsun.

demek ki gönül ile mekân arasındaki korelasyonda mekân gönüle göre şekilleniyor. genel kanının aksine en büyüğünde ferahfahur olmuyoruz. ancak gönlümüzün en ferah deminde mekân ve zaman da genişliyor.
  • vazgeçmediği ağır dil yüzünden yunus emre'nin de niyazi mısri'nin de idrak edilmesini zorlaştıran araştırmacı. belki de arzusu bu yöndedir. zira üzerinde çalıştığı eserlere nazire yaparcasına patavatsız muktedirlerle kurduğu yakınlık, tevazu menzilinde show yaptığını haykırıyor.

zamanla gelen edit: zamanında aldığım, şerh ettiği bütün kitapları attım. siyasal islamcılara desteğini avaz avaz haykıran bir ismin insanlığa sunacağı hiç bir katkı olamaz. yunus emre, bu toprakların başına bela olan dincilerden biri üzerinden eserlerinin iletileceğine iyi ki tanıklık etmemiş.
  • ankara'nın mühim simalarından, çalışkan hocalarından ve velut akademisyenlerinden. gazi üniversitesi öğretim üyesi. önemli bir kültür arşivcisi. yunus emre üzerine yapılmış en kapsamlı çalışmalardan birini altı cilt halinde yayımlamasının üzerinden çok geçmeden şimdi de niyazi mısri'nin esrarı peşine düştü. yolu ve bahtı açık olsun dileriz. çok eserler versin çok öğrenciler yetiştirsin isteriz...

edit:

cümle muhibbanı limniye götüren zat-ı muhterem...

kitaplarını yayımlayan h yayınlarında çağlayu ben taştı gider
  • kendisiyle hiç karşılaşmadım. eserlerini gördüm. bir kaçını okudum. tvde izledim. çok mütevazi, çalışkan bir araştırmacı.tekke edebiyatının şu an en velud ismi bence. pek çok kişiden daha çok prof. ünvanını hak ettiği bir gerçek. yakından tanıdğım arada gidip sohbet edip soru sorabileceğim biri olaydi iyiydi de olmadı işte..
  • geçen hafta tanışma fırsatı bulduğum, mükemmel, son derece bilgili, hayran olduğum bir hocadır. gazi eğitim fakültesi
    ortaöğretim sosyal alanlar eğitimi bölümü'nde halen öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. ayrıca yunus emre ile ilgili birçok çalışmasının yanında, iskender pala gibi değerli bir yazarın bile kitaplarını yazarken fikirlerini aldığı saygıdeğer bir hocamızdır.
  • maalesef ve maalesef yunus emrenin hiç istemeyeceği şekilde ülkemizdeki ucuz siyasilerin topluma empoze ettikleri ayrıştırma ve oy toplama propagandasında belediyelerce halkı motive etme amaçlı o belediye senin bu belediye benim gezdirilip bilgi dağarcığı ve akademisyeliği dini-siyasi şovenizm ile hiç haketmediği şekilde bir güruhun temsilciliği gibi ucuz insan profiline itilmektedir.

tüm bu ucuz siyasi karmaşa bittiğinde dilerim asıl yunusu bilen entellektüel insanlarla güzel paneller yapar..chp belediyelerine de gider..
    mustafa tatçının cümle alemi kardaş bildiğini düşünüyorum.
    bizde onu kardaş biliyoruz.

aşk, dilerim bir an önce bu ülkeye gelirde... cümle eksikler biter ...
  • yukarda çok övülmüş olmasına karşın insani açıdan yüceliğini o kadar görmediğimi, eski bir öğrencisi olarak net söyleyebilirim. zira bazı öğrencilerini kayırdığını duydum. üstelik bunu derste 60 kişilik sınıfa sarf etmiştir. artık kayırma ölçütü nedir bilemiyorum. kendimden, uzun saçlı adamlar olmadığını söyleyebilirim. zira ders sırasında bile benimle saç mevzuunda yarı şaka yarı ciddi polemik yapmışlığı vardır.
  • 25 yıllık yrd.doç.

dil sınavını geçemediği için doçent olamamış bir türlü. "birileri" 4000 dolar verip sınava kendi yerine başkasını sokarken o buna hiç tenezzül etmemiş. memleketin akademisyeni bile muazzam. övünerek anlattığı şeye bak.
  • şahsiyeti beni zerre-i miskal ilgilendirmiyor lakin kendisine yunus emre çalıştığı için derviş muamelesi yapılmasını anlamlandıramıyorum bu da bu memleket insanının makus kaderi herhalde.
    öte yandan yunus emre üzerine bu denli derli toplu çalışan az insan vardır diye düşünüyorum türkiye'de. yunus emre çok sınırlı bilgi sahibi olduğumuz bir kişilik (hoş kime dair çok şey biliyoruz ki), mustafa tatcı (tatçı değil) yunus emre'nin bir nebze olsun bilinirliğini arttırmış bir hocadır bu sebeple çalışmalarını kıymetli bulurum.
hesabın var mı? giriş yap