namutenahi cizgi

  • 1512
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

sözlükteki kan satılıyor duyuruları

ibretle ve hayretle okuduğum duyurulardır.

seneler önce babaannem için, acil girdiği bir kalp ameliyatı esnasında kan aramıştık. 8 saat süren ameliyatta tam 14 ünite kan verildi, b rh (-). tüm gece, başvurabileceğimiz her merciye başvurarak ve bulabileceğimiz her yerden sorarak kan aradık. çok şükür, bulduk da...üstelik ameliyat ertesinde 10 gün kaldığı yoğun bakımda 10 ünite daha istediler. yine bulduk. köyden adam getirdik, yurtlardan öğrenci topladık, emniyetten polisler çağırdık. hiç birisi bizden bir kuruş dahi istemedi. isteseler nolurdu? çok mu zengindik? yok değil, dedemin vaktinde yaptırdığı 2 katlı bir ev var işte, bir de araba. isteyen kişinin cebine anahtarları koyar, bulur buluşturur, alırdık o kanı.

ama mesele bu değil ki...mesele ücret, fiyat, rayiç bedel, piyasa, arz, talep, para, pul meselesi değil. bu kadar hesap kitap, bu kadar akılcı çözüm, bu kadar rasyonellik insan olmaklığa fazla ağalar. insanlığınıza yük olur bu kerrat cetvelleri. kırın gitsin, atın gitsin, sökün yerinden, bitsin gitsin...kimsenin canı yekdiğerinden daha değerli olduğundan veya olmadığından, kimsenin kafası bu hesaplara basmadığından değil ki...

can gibi bu kan da emanet. kimin malını kime satıyorsun behey şaşkın! bozulur o yaptığın hesaplar bir gün, el elde baş başta kala kalırsın.

devamını okuyayım »
04.01.2013 20:14