• bu forumun tartışmalarında aşağıdakine benzer durumlara çok şahit oluyorum. hatta bazen daha sert olaylar oluyor. rumuzları, modelleri tamamen uyduracağım, aynı isimde birileri varsa üstüne alınmasın. birisi başlık açıyor mesela; ''referans kulaklık tavsiyesi acil!!!!''

fallin'apart: selamlar arkadaşlar. bana çok acil referans kulaklık tavsiyesi gerekiyo elimde ki modelden hiç memnun değilim akk3987 düşünüyorm ama emin olama dım bu arada fiyat aralııım 500-600(soruyu sorduğuna pişman olmasına 5....4....3....2.....1)

eksikbesli: bence hiç düşünmeden akk'yi al, ben de aldım kullanıyorum. çok memnunum. o fiyata en iyisi.(elinde akk patlamış, fakat iyi olduğunu düşünmek istiyor)

floydian: 500-600 dolar mı, türk lirası mı? ikisinin arasında çok fark var.(yok hayır ikisi de değil. mecidiye)

richmastering: o fiyata adam gibi bir kulaklık alamazsın. bir kere referans ne demek? flat olması lazım. yani ''düz''. bir kere al, adam akıllı olsun. biz niye o kadar para sayıyoruz?(fakir değilim, param var allah'a şükür)

fallin'apart: yha peki o zaman neden o kulaklıklar da flat yazıyor, boşunamı?(git buradan fallin', ne olur git...)

yetkiliabi: öncelikle foruma hoşgeldin. lütfen başlık açmadan önce kuralları oku. bu konu bir çok yerde tartışıldı. ayrıca yazım kurallarına da dikkat et. dahi anlamındaki -de gibi... anadilinizi doğru kullanmayıp buradan yardım istiyorsunuz.(başbakan sensin; ister asar, ister kesersin. burada o'nun sözü geçer.)

fallin'apart: kardeşim ben sizden tavsiye istiyorum, siz bana türkçe dersi veriyor sunuz. bu nasıl iş?(doğru yazmaya çalışayım derken türkçeye gününü gösteren adam, sanki kolay sinirleniyor biraz)

iyibiliriz: referans kulaklıklar monitörlerin yerini tutmaz. onlar sadece çalışmanın genel hatlarını yapmanda yardımcı olur. daha çok ayrıntı istiyorsan ömrümüverdim abi bu konuyu şu başlıkta inceledi.(h-h-h-h-h-h-h-heves breakerrrrrrrrr)

yetkiliabi: biz sana türkçe öğretmiyoruz. sadece, bu forumun kuralları var ve bunu uygulamaya çalışıyoruz! ayrıca imla kuralları sadece burada değil, hayatın her yerinde önemli! biraz saygı göster! (ünlemlerimle çok canlar yakarım, şu an çok sinirliyim. bir de çok idealistim, fark etmişsindir.)

mixyaparyardımsever: sana özel mesajdan link gönderdim, fiyat-performans olarak gayet güzel kulaklıklar var.(diego dur allah'ını seversen zaten ortalık karışık. fiyat-performans kelime grubunu da öğrendiğine göre doğru yoldasın)

fallin'apart: siz kendinizi ne sanıyorsunuz, bu işi iyi yaptınızda adammı oldunuzda bana kızıyorsunuz. siz iyice havalanmış sınız. bir yardım istedim istemez olaydım. siz den alacağım bilgiyi hiç almam daha iyi. güle güle!(fallin' niye bu kadar sinirlendin, dramatize ettin olayı ya. ayrıca hakikaten berbat yazıyorsun lan...)

ömrümüverdim: akk3987'nin ses yalıtımını beğenmiyorum. birkaç kez kullanmak zorunda kaldım. tabi yapacağınız işin şekline göre de değişir. illa alınacaksa hyt403 öneriyorum. artık ayrıntılı inceleyemiyorum iyibiliriz. vakit bulamıyorum. eskiden varmış da yapmışız. sürekli yeni şeyler öğreniyorum hala. referans kulaklıklar iyidir de kötüdür de diyemiyorum. sürekli yeni yöntemlerle karşılaşıyorum. aslında biz bile hiçbir şey bilmiyoruz.( tevazunun doruklarındasın da adam saydı sövdü gitti, hala kulaklık diyorsun abi. boşver kulaklığı)

gitaristan: mix işi böyle ne kadar ekmek o kadar köfte...(gecenin bir körü karnımı acıktıran adam)

ömrümüverdim: malesef öyle diyebiliriz gitaristan. sürekli bir şeyler değişiyor, yeni ekipmanlarla yeni şeyler deniyorlar. ben de onları öğrenmeye çalışıyorum. sürekli öğreniyorum.(tamam)

cupofcoffee: fallin'apart'ı banlamışlar. iyi yaptınız. millet bilgi almaya geliyor, forumun kurallarına uymaya gelince kızıyor. bunları barındırmamak lazım. bilgi o kadar da ucuz bir şey değil. bunu herkes öğrenmeli!(senin kötü biri olduğunu düşünüyorum cupofcoffee...)

işin şakası bir yana çok şey öğrendim bu siteden. çok yararlı bilgiler var. ama yukarıda anlattığım durum da yok değil...(yiğidi öldürüp hakkını veren adam)
  • 1 yıl aradan sonra attığım ilk mesajdan sonra, üyelik adımın altına "ooo mösyö?" yazarak beni güldürmüş forum.

not: mahcem denen adamı zerre sevmem.
  • site içeriği olarak zayıf ama forum içeriği olarak türkiye'de profesyonel katılım açısından ilk beşe girebilecek site.
  • gerçekten bilgili olanların yanında, bilgili kisvesi altında birsürü cahili barındıran site.
  • sadece ikinci el bölümü takip edilesi forum. gerisinde çok bilmiş var amk. herkes dre burda. mix konusunda bi tartışma oluyor konuda, adamın teki çıkıp "ben kenan doğulunun stüdyosuna gitmiştim, benden iyi mi biliceksin mix işini" diyor. nasıl bi bilgi göstergesi bu hala anlamış değilim. hemen hemen her konu böyle. adamın biri yardım ister ve altında en az 3 kişi "bu işi türkiye'de en iyi ben biliyorum" der. neyse fazla merak ettirmiyim insanları da girip hitini arttırmasınlar forumun.
  • alanında türkiye'de tekti ve şimdi alternatifsizliğinin ceremesini çekiyoruz. kotarabilecek birileri varsa lütfen şu siteyi bi canlandırsın. yenisini açsın, insanlar oraya yönelsin. eksikliği ciddi anlamda hissedilmekte.
  • geçen gün ziyaret ettiğimde beni hayretler içinde bırakmış forum. öncelikle sitede yazar olmadığımı sadece izleyici olarak takip ettiğimi de belirteyim. son ziyaretimde rastladığım, sitenin kurucusu sayın beyefendinin konunun tartışıldığı başlıkta, muhatabına karşı göstermiş olduğu saygısız tavır, küçümseyici ifade, forum'un prestijini lekelemiştir. yani bir savunma mekanizması düşünün ki, "ben bilirim","sen kimsin","bana sen mi öğreteceksin", "sen mahallende misket oynarken ben bunu yaptım, ben böyleydim" vs. gibi cümleler ile çalışsın. ve kendisi de farkında değil ki, kişi takındığı bu tavır ile yaptığı,övündüğü,iyi olduğu iş her ne ise onun kıymetini yerle yeksan ediyor. bunun sonucunda da tüm vasıflı sıfatlar yok olup geriye en kötüleri, başta da "kaba" sıfatı kalıyor.
    bir diğer ve belki de daha çok şaşırdığım hatta üzüldüğüm nokta ise, daha önceden aşina olduğum bazı isimlerin, mma'da denk geldiğim bazı hocaların (ki aralarında bloglarını takip ettiğim, burada ki eğitim videolarını izlediğim isimlerde var) aynı anlayışsızlık ve nasıl demeli -zerafetsizlik- örneğini göstermeleriydi. yani gidip "sen bilmiyorsun , bu işten anlamıyorsun", "yarın mix yapıcam. gel yanıma otur, gör ben bu işi nasıl yapıyorum." demek yaptığın işi küçültür. sokak ağzıdır. onun dışında bir de seni ziyadesiyle itici yapar.
    velhasılı kelam, bazı yazarlarının hal ve tavırları büyük hayal kırıklığıdır.
  • akşam akşam aklıma gelen forum. ego savaşlarının döndüğü, kenar mahalle edebiyatının tavan yaptığı bir yerdi. dünyada pek çok alternatifi varken kapanması kayıp değildir, iyi de olmuştur.
  • bu kadar saglam ve donanimli adami bu kadar seviyeli bi ortamda bulusturabildigi icin kendiyle gurur duymasi gereken site.

forumlarda dolasirken baskalarinin studyolarini gorup veya teknik bilgileriyle karsilasip kendini igrenc beginner hissetmek kacinilmazdir.sonra "herifler cok iyi abi ben cok kötü degilim diye" (bkz: ozan çolakoğlu)(bkz: mahcem) avunmak mumkundur.ama saka bi yana bazı konularda turkiye de tamamen yalnız oldugunu dusunen bi kitlenin aslinda ne kadar saglam ve elit oldugunu kanitlamasiyla ve bunlari bir ortamda toplayabilmesiyle bence apayri bi onemi vardir ki henuz anlasilamaz bu erken.
  • epey bir aradan sonra bakayım dedim, gözlerime inanamadım. hosting'le altapıyla hep sorun yaşadılar...
    üzüldüm, umarım veri kaybı çok değildir ve en kısa zamanda yayına devam ederler. tam da ihtiyacım olduğu dönemde kötü oldu yahu...
hesabın var mı? giriş yap