• olimpus dağı'nda yaşayan tanrılar bile başa çıkamamış narsistlerle.
    en iyisi mi bir nehir kenarına götürün zat-ı şahanelerini.
    belki nehre yansıyan suretine aşık olur da beti benzi sararır nergis gibi.
    belki o zaman anlar dağ başlarında yankı bulan ekho'yu.
  • he de geç yöntemi. tavsiyem; şahısa ayıktığınız anda bir saniye olsun düşünmeden, arkanıza bakmadan kaçmanızdır fakat bunun için geçse, kesinlikle kendinizi yormamanızdır. bu kimseler adeta bir ruh emici olup, kendilerinden başkasını beğenmez, muhalif görüşlere saygı duymaz, bildiğini okurlar. kendinize saygınız, güneşli günler görme niyetiniz varsa kaçınız, kurtulunuz efendim. şansınız yoksa da kabullenip, uzatmasına izin vermeyiniz.

(bkz: tamam sizin köy daha büyük)
  • ısrarla üstüne gidilebilir. baş edemeyince topuklarını popolarına vura vura kaçıyorlar.
  • yakin zamana kadar boyle br kisiyle is ortakligi yapiyorduk, suan yollarimizi ayirma asamasindayiz. once en onemli birkac patolojiden ve bunlari nasi taniyacagimizdan bahsedelim:

- muhakkak kendisi haric herkesi elestirir, en ufak bir seyi, bakin hata demiyorum herhangi bir sey olabilir, elestirir. neden? cunku sizin kendinizi kotu hissetmenizi arzu eder.

- yaptigi her seye cok buyuk anlamlar ve basarilar yukler, en ufak basarilari oldukca sisirip bir iluzyon yaratir.

- sizi ilk seferde duymaz, farketmez, yani en azindan bu sekilde davranir, goz temasi kurmaz ki, egonuzu incitmeye cabalar.

- en ufak bir elestiriye katlanamaz ve aninda defans moduna gecer, saldirganlasir. burada size su mesaji verir "eger beni elestirirsen sana saldiririm", yani bir nevi bir daha elestirilmemek adina herseyi yapar.

- onlarin secimlerini begenmeyince, onlarla ayni fikirde olmayinca cok sarsilir ve ofkelenir. hemen bir suru soru sorar "neden? niye begenmedin?kiminle konustun?". yani anlayacaginiz sizi sorguya cekmeye calisir. sizin alaninizi daraltmaya calisir.

- siz istemeden size akil verir, sizi yonlendirmeye calisir. kontrolu hep kendi tarafinda tutmaya calisir ve eger tutamayacagini anlarsa aninda iliskiyi keser ve cok soguk davranir.

simdi yukarida narsist kisilik bozuklugu olan insalarin en karakteristik bazi ozelliklerini acikladik, gelelim nasil bas edecegimize:

- narsistleri en yaralayan seylerden biri, kendi eksik yanlariyla yuzlestirilmeleridir. mesela siz onun hatasini soylediginizde "ben burada hata yapmisim" demek yerine "bunu gecelim" diye gecistirmeye calisir, sizi duymaz gibi davranir ama egosu ciddi yaralanir. surekli tekrarlayin, hatalarini gorsun.

- kesin, sert ve net bir dille ona katilmadiginizi, onun fikrini begenmedinizi dile getirin. ve bunu da muhakkak tekrarlayin.

- fikrinin begenilmedigini duymak, narsistlere buyuk aci yasatir ve hircinlasirlar, bu esnada net ve kesin olup geri adim atmamak ve kendi alaninizi savunmak, onemli bir bas etme yoludur.

unutmayin, karsinizdaki surekli saldiri icin aciklik yoklayacak, sizin de surekli ayik olup net ve emin sekilde karsilik vermeniz ve bunu tekrarlar halinde yapmaniz cok onemli. simdilik aklima gelenler bunlar, daha fazlasi icin buraya edit yapacagim.
  • hayatınızdan çıkarın ve çıkarırkende nasıl bir insan olduğunu yüzüne kusun bu acı ona yetecektir. biliyorsunuz kurban seçtiği kişilere kendi arızalı davranışlarını yapmaktan mutlu olan haz duyan hasta insanlar. siz onlara hasta olduklarını, güvenilmez, arkadaşlık kurmaya layık biri olmadığını söylerseniz emin olun bunları kabul edip o kişiyi hayatınızdan çıkarttığınızda acı çekecektir, üzülecektir. belki gidip tedavi almalarına, yada bir nebze olsun düzelmelerine sebep olabilirsiniz.
  • narsistlerle klinik ortam dışında her karşılaştığımda aklıma davut ve golyat'ın hikayesi geliyor.

devasa cüssesi ile yenilmez gözüken savaşçı golyat, 40 gün boyunca sabah akşam savaş meydanına çıkıp kendisinin karşısına gelecek bir savaşcıyı çağırır. ama o devasa cüssesine bakan kimse cesaret edip karşısına çıkamaz. en sonunda davut öne atılır. genç bir çobandır. golyat'ın karşısına çıkarken ona verilen zırhı kabul etmez, sapan ve beş tane taş alır sadece. ve o hafifliği ile hareket eder, golyat ise zırhlar içinde, dev cüssesi ile son derece ağır hareket etmektedir. sapanla attığı taşlardan birini golyat'ın zırhla kaplı olmayan tek yeri olan alına isabet ettirir. onu devirdikten sonra golyat'ı kendi kılıcı ile öldürür.

narsistler de böyledir işte, o kocaman gözüken şişkin imgeleri ve kalın zırhlarının arasında narsistik zedelenmeye yol açacak küçük boşluklar vardır. küçük bir taş bile onları yerle bir edebilir. devasa gözüken narsist, aslında bir kuş kadar kırılgandır...
  • yumuşak huylu, sevecen, samimi bir insanım. karşımdaki insana iyi gelmek için ne gerekiyorsa yaparım.
    benim için her insan bir mucizedir, her insan yaratanın bir parçasıdır ve bunun için değerlidir.

bu düsturla, ileri derecede narsist bir adama 10 yıl sabrettim. hiç tükenmez sandığım sabrım tükendi, her olaya olumlu baktığım o gözler kan revan.
    her akşam verdiğim rahatlatma seansları, kullanılmışlık yüküyle yerin dibine battı.
    bütün öğrendiğim psikolojik bilgilerle, görüştüğüm psikologlardan aldığım o kadar yönlendirmelerle gelebildiğim nokta neresi biliyor musunuz?
    hiç, koskoca bir hiç.
    sonuç tamamen tükenmişlik, yetersizlik, umutsuzluk hisleriyle yığılmış bir ben.

hayatımda aldığım kararların sonuçlarını hep kabullendim, vazgeçmedim, sonuna kadar direndim ama...
    ne yaparsanız yapın, karşınızdaki insan bir narsistse t ü k e n i r s i n i z.
    eninde sonunda vazgeçersiniz.

çünkü yaşamak, nefes almak kadar gerekli olan huzurunuz tamamen bitmiştir.
    ve o huzuru geri alabilmek için, bazı şeyleri vermeniz gerekir.
    sahip olduğunuz 10 yıllık bir geçmiş gibi...
  • kaçmak diyen arkadaşlara katılıyorum hemde ardınıza bakmadan kaçın ortamı terkedin. çekilir dert değil.
  • kendisinin sürekli reklamını yaparak tüm ilişkilerini zaman içerisinde krize sokan bir ilişki soykırımcısı ile asla mücadele edemezsiniz. kendinizi soykırıma uğratmayınız.
  • susmak.
hesabın var mı? giriş yap