• hakikad nesriyat'in ilk yayinladigi kitaplardan birisi. kitapta genclerimizi ateizm tehdidinden korumak icin neler yapilabilecegi tafsilatiyla anlatiliyor, efradini cami agyarini mani derler ya, elhak öyle.
  • (bkz: cosmos)
  • bu konuda çok güzel bir tutorial hazırladım. ateist olmak isteyenler buyursun.

nasıl ateist olunur: http://www.youtube.com/watch?v=rqzqmgxgxzm
  • (bkz: oku)
  • cebrail as'nin de dediği gibi.
    oku.

değişmemiş olan kuran'ı oku.

okuduktan sonra hala o kitabın başlangıcı ve bitişi olmayan, bütün kainatı yaratan bir varlık tarafından yazıldığına inanıyorsan sen ateist olma zaten.
  • "kutsal kitapları okuyup anlayana ateist, anlamayana ise dindar denir" diye bir "ate sözü" var. yeterince açıklayıcı.
  • bunun yolu gerçekten de kutsal kitapları okumaktan geçer.
    çünkü "kuran müminin imanını kafirin küfrünü arttırır."

ateistlerin müslüman geçinenlerden daha fazla kuran okuyor olması bence çok muhtemel.
    "kuran'ın bütün insanlığa gönderilmiş olması"nın ardında yatan şey de budur kanımca.

yani sen ateistliğini bile kutsal kitaplara borçlusun. öp de başına koy kuran'ı.
  • (bkz: ikra)
  • kuranı her okuyanın anlamadığının en büyük kanıtı en sıkı müslüman geçinenlerin ta kendileridir. bunlar kuranı içlerinde doğup büyüyüp aslında kuranın çok önünde tuttuklarının farkında olmadıkları rivayetlerden ve bu çerçevede şekillenmiş insan ürünü uydurmalardan soyutlayarak yorumlayamazlar çünkü. hah kuranı okuyup ateist olduklarını söyleyenler de bunların lacivertidir aslında. rivayetlerle desteklemeden kurandan olumsuz herhangi birşey çıkarmaları çok zordur. zaten ateistlerle tartışırken saldırdığı şeyi yanlış bildiğini, kuranda farklı yazdığını soylediginizde genelde rivayetlerden örnek verir, veya o kadar müslüman yanlış mı uyguluyor der, bir sen mi biliyorsun doğrusunu diye de ekler. e ben olsam ben de belki aynı şekilde davranırdım, ama bu beni de okuduklarını onyargili yorumlayanlardan biri yapardı ancak.

sadede gelelim. kuran dışı kaynaklardan, sadece kaynak değil aynı zamanda bunlarin sekillendirdigi onyargilardan siyrilmadan kuran okursaniz, bu kitabı istediğiniz anlama cekistirebilirsiniz. bunun sonucunda da ya yobaz olursunuz, ya da evet doğru, ateist.

edit: bak şöyle bişey var yalnız, hak geçmesin. ortalama bir ateist, ortalama bir müslümandan çok daha hakimdir kurana, kalıbımı basarım.
  • sahte bir kibir şart.

(bkz: bildiğim tek şey hiçbir şey bilmediğimdir)
hesabın var mı? giriş yap