• evde oyuncak ayı falan yapacak olursak diye (herhalde), paket içinde herhalde 50 yada 100 tane oyuncak ayı gözü satıyorlar. her biri plastik, kabartma bir yuvarlak, beyaz zeminin üzerinde oynayan, sabit olmayan siyah bir yuvarlak var. böyle bir ara malın nihai mal gibi satılması çok tuhafıma gitti. tuhafiyecide yok, ama milyoncuda var.
    oyuncak ayı gözü lazım olursa haberiniz olsun diye dedim.
  • bu bi milyoncu dükkanlarının çok değişik bir atmosferi var. bazen önünden geçerken atıveriyorum kendimi içeri duş başlıklarından çekiçlere, küllüklere, çöp kutularına, tıraş makinelerine, boncuk tabancalarına, bardaklara, testerelere, silikonlara, jölelere, not defterlerine, ajandalara, pillere... ordan oraya savrulup duruyorum. en sonunda adam yanıma gelip bişey almayacaksan boşuna yer işgal etme yiğenim diyor. o ışıklı dünya paranın yavşaklığına boyun eğiyor aniden. kapitalizm yüzüme okkalı kroşesini indiriyor. ağlıyorum...
  • üskidar versiyonu (bkz: ne alırsan bir milyon ve üzeri)
  • baska bir cesidi de tokyo'daki "100 yen shop"lardir. her sey cin malidir yine.
  • kendinden geçmis bir sekilde raftaki bütün göz farlarini toplayan bir kadina "abla onlardan alma, gözüne sürersen kör mör olursun maazallah" diyecek kadar dürüst tezgahtarlara sahip dükkanlar zinciri silsilesi hadisesi.
  • efsane bir şekilde kendilerini geliştirip, şu sıralarda topluma ''avm'' isimleriyle geri dönüş yapmış mağazalardır. başlangıçta çok iyi bir pazarlama stratejisiydi ve kendini yenileyebilenler bu rekabetin kazanan taraflarıydı. özellikle kuruldukları semt isimlerini başlarına alarak, semtteki vatandaşlarında sempatisini kazanmışlardır.

(bkz: göztepe avm)
    (bkz: bostancı avm)
  • bu mantıkla açılan nice mağaza, ikinci haftada onlar 5 milyon abisiye dönmüştür. karşıyaka çarşıda vardı böyle bir mağaza, lise çıkışında bakınmaya giderdik. arkadaş, her şey mi 5 milyon olur ve dükkan ismi 1 milyoncu kalır? enflasyondan hızlı gelişti adamlar...
  • liselilerin kendi aralarında sözlenmek için çeşit çeşit yüzük bulabildiği mekanlardır bunlar..onlar için yeri ve önemi büyüktür..ilk aşkın tohumları burada atılır..bizim zamanımızda yotu bu dükkanlardan, belki de o yüzden evde kaldık..

(bkz: liseli olmayanlar bilmez)
  • şu an zaten ne alırsan bir milyon, ev alsan bir milyon araba alsan bir milyon
  • özellikle 2004 ve sonrasında ardarda açılmış olan dukkan çeşidi. her yerde bir milyoncular vardı, envai çeşit ürün bulunurdu ve gercekten de yüzde 95'i bir milyondu. tabiri caizse, bugünkü aliexpress'in bildiğin fiziksel dükkan haliydi ya. her bok vardi ama her sey de upucuzdu. her yer ışıklıydı, o zamanlar çocuk olan bizler için epey ilgi cekiciydi. yılbaşlarından önce hareketlenirdi buralar, dolup taşardı. ama buradan alinan mekanizmalı oyuncaklar genelde kısa süre içerisinde bozulurdu.

her neyse daha sonra bu dükkanlar bir bir kapanmaya başladı ve ortalıktan kayboldular. saniyorum 2009 civariydi. bir ara tekrardan dirildiler ama dört beş sene önce, bu sefer de isimleri 3.5 cuydu ama o kadar tutmadı. simdilerde yine varlar ama eskiden bir mahallede on tane varsa artik bir tane var. ama yakın zamanda tekrardan ivme kazanacaklarini dusunuyorum, hatta okul sezonunun açılışında bu yerler yine eskisi gibi birçok müşteriyi çekti. çünkü piyasadan daha ucuzlar.
hesabın var mı? giriş yap