• bir türkçe öğretmeni tarafından gerçek anlamı konusunda aydınlatılınca, belden aşağı çalışan beynimden utandım o derece...

efendim yapılan işin, davranışın mazur görülemeyeceği durumlar için kullanılırmış bu, yani kısaca, ne emmeye gelen çocuk, ne gömmeye gelen ihtiyar mısın ki bu boku yiyorsun anlamındaymış... arzederim efendim..
  • adam:bu aksam emmeye gidiyoruz gelirmisiniz?
    kadin:hayir gelemem
    adam:yav ozaman gommeye gidelim
    kadin:oda olmaz annayiniz beni............
    durumlarinin vuku bulmasidir alenen saticiliktir
  • aslinda verecemde biraz kastirsam daha iyi olur durumu..
  • geçenlerde annemle tartışırken bir anda gaza gelip bana söylediği cümle. neye uğradığımı şaşırdım. annemsin lan sen?!
  • tam hayırsız evlada söylemelik söz, deyim.

ne ilk* ne son* görevini (ki aradakiler de hak getire) hakkıyla yerine getirmiş ne de bundan sonra getirecek olan hayırsız ve vefasız evlada karşı, anne ağzından çıkabilecek - son derece yazık - bir serzeniştir. kesinlikle bir mizah unsuru değildir.

en azından, benim şahsi kanaatim bu yönde.
  • eskişehir küçük oto sanayide devamlı gittiğim oto elektrikçim,buna değişik bir yorum getirmiştir.arabamın cam suyu memelerini değiştirmesini istedim,yedek parçacıdan almamı istedi.alıp getirdim ve bana söylediği şey"ooo bunları mı aldın,bunlar ne ayara gelir ne kayara gelir".
  • nazda sinir tanimadan onuda istemem bunuda istemem diyerek muhtemelen yeni damadi veye partneri buhrana surukleme hali
  • kişinin mevcut durumda ne halt etmek istediğini bilemediğini, kendisine sunulan her seçeneğe ''hayır'' dediğini, ortak bir noktada buluşmak için ayak direttiğini gösteren sözcükler bütünüdür.

anlamı bu kadar basit bir şekilde verdiği için muhteşemdir. gündelik hayatta kullanılır, gülünür, eğlenilir. ve fakat iş hayatında kullanılması ne kadar cuk otursa da kullanılamaz. insanın içinde patlar. ''e ama sen de ne emmeye ne gömmeye geliyorsun be kardeşim?!''i içinden geçirip gülümsersin. ortam yumuşar birden. bi gün dayanamayıp birine söyleyeceğim, bakalım ortam gerçekten yumuşayacak mı?
  • basta kufur gibi gelir ama aslinda ne ona ne buna geliyorsun demekle aynidir.
    evet hala sindirmeye calisiyorum.
hesabın var mı? giriş yap