şükela:  tümü | bugün
 • bir tür kurtcuk (solucan)
 • türkiyede hakkında en az araştırma ve çalışma yapılmış omurgasızlardır.
 • özellikle insan ve hayvanlarda parazit türleri olan nematodlar "yuvarlak solucanlar" diye de bilinmektedir. askaritler, mide-bağırsak kıl kurtları, kamçılı kurtlar diye bilinen bu parazitler insan ve hayvanlarda önemli rahatsızlıklara yol açmaktadır. örneğin köpeklerin ince bağırsaklarında görülen toxocara canis'in yumurtaları yanlışlıkla çocuklar sindirim yolu ile alırsa yumurtadan çıkan larvalar vücutta göç geçirerek karaciğer, akciğer, beyin hatta göze gelerek çeşitli bozukluklara yol açabilirler. bu yüzden park, plaj gibi kumlu alanlarda köpeklerin gezdirilmeleri sakıncalıdır. aynı şekilde balıklarda bulunan bazı nematodlar insanlarda beyine yerleşebilmektedir. uzakdoğu ülkelerinde yaşayanlarda daha fazla görülen bu durum hastayı ölüme kadar götürmektedir. bu yüzden suşi yemek risklidir.
 • besin bulamadıkları zaman kendi kendilerini yiyebiliyor ve kalan vücutlarını hücre bölünmesi ile eski haline getirebiliyorlarmış (her türü yapıyor mu bilmiyorum gerçi, c. elegans yapıyormuş).
 • bitki paraziti nematodların aksine, bitkilere zarar veren zararlı böceklerin ölümüne neden olanlar entomopatojen nematodlar olarak bilinmektedir.
 • 40.000 yıllık nematod tekrar hayata döndüğü için aşırı mutlu olan insanları anlamıyorum. eminim nematod bey sizin kadar mutlu değildir.
 • nematoda şubesinin (phylum) üyelerine verilen genel ad. karada (genellikle toprakta), denizde ve tatlı sularda yaşayan, bilinen yaklaşık 25 bin nematod türünün (gerçek sayının yarım milyon olabileceği düşünülmektedir) yarıdan fazlası parazittir. karşılaştırma amaçlı: eklem bacaklıların (börtü böcü) 1,25 milyon, kordalıların 50-60 bin, memelilerin 5.500 civarında türü bilinmektedir

  nematodlar, hayvanlar aleminin biyokütlesinin yalnızca yüzde birini oluştursalar da (bu, yaklaşık olarak, insanların toplam kütlesinin üçte birine, yabani kuşlarınkinin on katına denk geliyor), genelde çok küçük oldukları için birey sayıları oldukça fazla. öyle ki, bir avuç toprakta binlercesi bulunuyor. yalnız 13 metreye ulaşanı da var, onu da belirteyim. ama az, tırsmayın...

  meşhur nematod bilimci nathan cobb (sallamıyorum, böyle birisi gerçekten varmış), nematodlar hariç evrendeki bütün madde yok olsa dahi, dünyamızın son halinin nematodlardan oluşan bir silüet olarak tanınabilir olacağını söylemiş. nematodların türüne bakılarak tek tek hayvanların yeri bile belirlenebilirmiş. yazar burada nematodların sayıca çokluğunu ve uyum sağlamadaki başarılarını vurgulamak istemiş. (bkz: mübalağa sanatı)
 • nematod'ların genelde ara konağı yoktur. direkt insanda enfeksiyon yaptıkları için monoksen kabul ederiz.

  nematodlarda genelde ilk seçenek ilaç mebendazol'dur. sadece enterobius vermicularis'de ilk tercih pirantel pamoat'dır.

  edit: tedavisini ekledim.