• (bkz: hiçbiri)
  • görsel açıdan ho$ olanlar ve bize faydası dokunanlar dı$ında tümünün nesli yok olsun bir daha dünya yüzünde görülmesinler ama illa spesifik bir tür yazmam gerekiyorsa böcekler ve böceğimsi her$ey kısaca 4 ten fazla ayağı olan tüm mahlukatı bir daha doğada görmek istemiyorum
  • sehir magandaları gibi iki ayaklılar dısında hic bir hayvanın neslinin tukenmesi istenmemeli. her canlının ekosistemde ayrı bir yeri ve nişi vardır. bir canlı bir digerinin yasamını tehdit etse bile bu onun neslinin tukenmesini istemek icin bir neden olamaz, olmamalıdır.
  • sinyal vermeden yola atlayan develer;
    arabaların kornayla çalıştığına sanan hollanda sığırları;
    sağa sola bakmadan karşıdan karşıya geçen çamışlar;
    (bkz: daha gider bu)
  • buş ve benzerleri
  • (bkz: sahin k)
  • bir eliyle milletvekili dayısı sayesinde edinmiş olduğu ruhsatlı silah ile havaya ateş açan, diğer eliyle de genital bölgesine el atıp çorba kepçesi kıvamında karıştırma işlemini gerçekleştiren ve yerlere lama gibi türükmeyi vatandaşlık görevi sayan şehir magandaları.
  • bazi hayvanlardan hic hoslasmasak da neslinin tukenmesinin savunulmamasi gereken hayvanlardir.

suleymancik ornegin sevimsiz bir seydir, killigina duzgun solunum yapmaz ki tarim ilaci sikarak olduremeyesin. illa ki ben ezilerek olmek istiyorum anlayisinda bir hayvan. yine de sivrisinek yer sunu yapar, bunu yapar, sana bir sey yapmaz. kendisinin varligindan birazcik bile hosnut olmamakla birlikte ekolojik denge icin katlaniyoruz.

orumcek ornegin, butun o cok bacakli dallamalar gibi, insanin tuylerini diken diken kaldirasi bir yaratik, kus ustune kusmugunla bogulsun hatta. ki ulkemizde bir de magara kapisi macerasi yuzunden ayrica bir hurmet gosterilerinde bulunulur. var iste, sinek yakalayip, samanyolu bilim programlarina malzeme olmak gibi gorevleri onun da.

ben karsilastigimda hic dengeymis falan diye dusunebilecek kadar sabirli, besleyecek kadar da hayvansever bir insan olmamakla birlikte, bu gibi hareketler baska biri tarafindan evimde yapilirsa da cok rahat kavga cikarabilirim. sokaklara cikip, ornegin hamambocegi avinda bulunulmamasi gerekmese de, kapali mekanlarda karsilasildiginda munasip bir gazete dergiyle oldurulerek, belki de en nesli tukenmesi gereken bizlerden uzak durmasi ibret tadinda ogretilmelidir.

bir de sokakta olsun buralarda olsun hayvan diyerek gectigimiz insan grubu vardir ki, neslini tuketmek icin o kadar ugrasiliyor, tik yok hala. hayvan iste.
  • (bkz: golfettin)
hesabın var mı? giriş yap