• müthiş bir ilaçtır bu. sabah 1 adet 40 mg aldıktan sonra öğle yemeğinde bir acılı, bir acılı, bir acılı daha..

edit: mesela yani
  • cheat gibi. keske hep kullanabilsek.
  • prospektüsünde yazan yan etkilerin mutlaka dikkate alınması gereken ilaç.
    ahan da yazıyorum buraya:

kan ve lenfatik sistem hastalıkları
    nadir: lökopeni, trombositopeni
    çok nadir: agranülositoz, pansitopeni.

immün sistem hastalıkları
    nadir: hipersensitivite reaksiyonları örn. ateş, anjiyoödem, anafilaktik reaksiyon/şok

metabolizma ve beslenme hastalıkları
    seyrek: periferal ödem
    nadir:hiponatremi

psikiyatrik hastalıklar
    seyrek: uykusuzluk
    nadir:ajitasyon, konfüzyon, depresyon
    çok nadir:agresyon, halüsinasyonlar

sinir sistemi hastalıkları
    sık: başağrısı
    seyrek: baş dönmesi, parestezi, uykuya eğilim
    nadir: tat alma bozukluğu

göz hastalıkları
    nadir: bulanık görme

kulak hastalıkları
    seyrek:vertigo

solunum, toraks ve mediasten hastalıkları
    nadir:bronkospazm

gastrointestinalhastalıklar
    sık: abdominalağrı, konstipasyon, diyare, şişkinlik, kusma/bulantı
    seyrek: ağız kuruluğu
    nadir: stomatit, gastrointestinal kandidiyazis

hepatobiliyer hastalıklar
    seyrek: karaciğer enzimlerinde yükselme
    nadir: ikterli ya da iktersiz hepatit
    çok nadir: karaciğer yetmezliği, daha önce karaciğer hastalığı olanlarda ensefalopati

deri ve subkutan doku hastalıkları
    seyrek: dermatit, prurit, döküntü,ürtiker
    nadir: alopesi, fotosensitivite
    çok nadir: eritema multiforme, stevens-johnson sendromu, toksik epidermal nekroliz (ten)

kas, iskelet sistemi, bağ dokusu ve kemik hastalıkları
    nadir:artralji, miyalji
    çok nadir: adale güçsüzlüğü

böbrek ve üriner sistem hastalıkları
    çok nadir: interstisyal nefrit

üreme sistemi ve meme hastalıkları
    çok nadir: jinekomasti
    nadir: yorgunluk, aşırı terleme
  • nexium (esomeprazol) dünyanın ilk ve tek izomer proton pompa inhibitörüdür. s ve r izomerin birbirinden ayrılması sonucu elde edilmiştir. bu teknoloji sayesinde beş bilim adamı nobel kimya ödülünü almışlardır. özellikle şu anda tüm dünyada en çok satan ikinci ilaçtır.
    asıl tercih edilme nedeni daha fazla hastayı iyileştirmesidir.
    ilk kez 2003 yılında türkiye'de piyasaya verilmiş, bir buçuk yıl gibi kısa bir sürede grubunda en çok tercih edilen ilaç olmuştur.
    özellikle gastro özofageal reflü (görh), peptik ve duedonal ulcus, helicobacter pylori eradikasyonunun tedavisinde uygun antibiyotiklerle kombine, nsaid 'lerin gasro intestinal yan etkilerinin profilaksisinde, zollinger ellison sendromunda kullanılmaktadır.
    genelde 40mg tek doz kullanılmaktadır.
    özel mups tablet yapısı sayesinde etkinliği artırılmış ve suda eritilip yutma güçlüğü olan hastalarda kullanılma imkanı sağlanmıştır.
  • uzun süreli kullanımının ne gibi sıkıntılar verebileceği konusunda doktor bir suserin bizi bilgilendirmesi gerekiyor. 3 yıldır kullanıyorum, kendi kendime belli periyotlarda ara verip midemde var mı bir düzelme diye bakıyorum ve tekrar ilaca devam.
  • aylardır çektiğim ağza gelen mide asidi, kıvratan mide ağrısı ve bilimum reflü hasarlarını yutmaya başladığım ilk günde bıçak gibi kesen ilaç. bir haftadır normal bir insan nasıl yaşıyormuş onu anladım. artık her sabah ilk iş bir adet nexium gerisinin koy götüne
  • 2 yıl lansor kullandım. mesela lansoru içmeyi 1 gün unutunca , midem bana cehennemi yaşatıyordu. yanmalar , nefes darlılkları , ateşli şekilde kusmalar falan. nexiumu önerdi bir arkadaşım 1 ay içtim. 2 kutuya başladığımda bir tatile gittim baktım ki 2 gündür nexium içmiyorum ve midem yanmıyor. anladım ki bu piyasada en kral inhibitör nexium" dedirtir
  • esomeprazol içeren tablet. ppi grubu ilaçların içindedir. bu ilaç grubu peptik ülser ve gastrit tedavilerinde kullanılır. tedavi edici etkinliği proton pompa inhibitörü olması dolayısıyla asit salınımı durdurmasından ve midedeki erozyonun derinleşmesini önlemesinden ileri gelir. ancak bu hastalıkların etyolojisinde %90 helicobacter pylori denen bir bakteri de etkili olduğu için kür sağlamaz bu ilaçlar tek başlarına. yani bunun yanında bir veya iki ayrı antibiyotik almanız gerekir.

peki bu ppi ları tedaviden ve doktordan kaçmak için uzun süreli kullanırsak ne olur?
    gastrit son yıllarda tespit edildiği üzere prekanseröz bir deformasyondur. siz ordaki asit salınımı durdurarak doğal savunma hattınızdan en önemlisini kırmış olacağınız için eğer doku kanserojen bir transformasyon yaşamışsa çok rahatça bölünmesini sürdürür. çünkü onu 'traşlayıp' çoğalmasını engelleyecek bir hcı yoktur artık.

2. olarak hastalığınızın asıl etkeninin %90 ihtimalle bir bakteri olduğunu söylemiştim. o asit salınımı o bakterinin üremesinin ve çoğalmasının da önünü keser aslında. siz asidi duraklattıkça bakteri popülasyonu artacak ve günü kurtarma pahasına hastalığınızı ilerleteceksiniz.

3. olarak hcı birçok vitamin ve bazı minerallerin emiliminde rol oynar siz midenizin bu salgısını uzun süreli kesintiye uğratırsanız eser element eksikliğine bağlı çeşitli başka hastalıklarla karşılaşabilirsiniz.

yani anlayacağınız bu ppi lar tedaviden çok tedavi olurken midenizin işini kısa süreli duraklatarak ona kolaylık sağlamak için varlar. antibiyotik tedavisine ek olarak 14 günlük periyotlarla 2 kez kullanılabilirler. 3.kez hastalığınız nüks ederse muhtemeldir ki size cerrahi yolu görünmektedir. tedavinin başarılı olması için ilaç kombinasyonunun yanında yaşam değişikliği şarttır o sebeple.
  • sancıdan top böceği gibi büzüşüp, 9'a katlanmış olan midenize ütü etkisi yapar. lansor ve pantpas bence muadili değildir. nexium şüphesiz ki onların yaratıcısıdır.
  • proton pompası inhibitörü destanı

cehennem kaçkınıdır
    reflü dediğin zulum
    bir mide yangınıdır
    şaşırır sağım solum;
    --- medet eyle nexium!

reflü bünyemi bastı
    şah damarımı kesti
    sesimi bile kıstı
    ah etmeye yok dilim
    --- medet eyle nexium!

reflü yezid soyudur