aynı isimdeki diğer başlıklar:
  • nişantaşı'nda resmen bavul ticaretiyle ayakta durmaya çalışan giriş katı dahil 3 katlı küçük mağaza. ancak amerika'da 90 dolara satılan ceketi, 450 dolara satmaktadır. öbür dünyada, sahibinin yatacak yeri yoktur, ayıp be ayıp.
  • manyak christmas indirimleri yapan bir ingiliz markasi. kiyafetleri de oldukca kalitelidir.
  • ingiliz giyim ve ev eşyaları markası konsept olarak marks and spencer gibidir. yanlış bilmiyorsam starbucksla aynı grup içersindeler.
  • nişantaşı cevahir alışveriş merkezinde kocaman mağazalarını gördüğümde "aaa bunları biz ürettik" diyerek gereksiz gurur yapmama sebep olan marka. karşıdaki massimo dutti, esprit, bershka, vb. birçok mağazayı görünce hiçbir anlamı yokmuş gibi oldu hemen alıştım.
  • kuveytli al shaya grubu'na ait mağazalar zinciri. hatalı stratejilerden dolayı türkiye'deki bazı mağazalarının kapatılmasına karar verilmiş...

bu gruba ait diğer kapatılma kararı verilen yerler için (bkz: top shop) (bkz: the body shop)
  • ingiltere de bulunan mağazalar zinciri.mağazalarda giyim başta olmak üzere aksesuarlar, kozmetik ürünleri ve ev eşyaları da satılıyor..ingiltere deki mağazaların fiyatları göz önüne alındığında bir hayli makul fiyatlara sahip.
  • marks and spancer'dan sonra ingiltere'nin en büyük ikinci mağazalar zinciridir.
    1982 yılında kurulan marka, çok hızlı gelişim göstermiştir. ingiltere'deki mağaza sayısı beş yüze yakın olup, son yıllarda dünyaya da açılmaya başlamıştır. ürün çeşitliliği ve tasarımı açısından, oldukça gelişmiş ve dinamik bir çizgiye sahiptir.
    ürettiği ürünlerin en önemli dezavantajı güneş altında çabucak solmasıdır. zira ingiltere, yağmurlu bir ülke olduğundan, marka satın aldığı ürünlerde ışık haslığı (dayanımı) aramamaktadır.
  • bünyesinde bebek giyimi de olan marka. özellikle bebek ürünlerinin fiyatları çok ucuzdur. lakin o kadar ucuzdur ki, şüphelenir alamaz insan.
  • nextdirect.com/tr adresinden try üzerinden türkiye'ye gönderim yapmaktadır. işin ilginç yanı türkiye'ye gönderim fiyatları euro üzerinden ya da ingiliz markası olduğu için gbp üzerinden değil, try üzerinden. kendi ülkemizde bile oteller vs bize geçirirken adamlar ürünlerinin fiyatlarını türkiye satış sitesinde ingiltere sitesinin neredeyse yarı fiyatına satıyor. mesela kızıma aldığım 3-6 aylık şu bebek elbisesi:

uk sitesi 9 gbp (şu an 103 tl) :https://www3.next.co.uk/g864206s1/884187#884187
    tr sitesi 58 tl: https://www.nextdirect.com/…/st718915/471154#471154

takdir ettim vallahi.

ürünler ingiltere'den geliyor. (dün sipariş verdim. beklemedeyim.)

diğer bir ilginçlik, türkiye sitesindeki müşteri hizmetleri numarası 212'li bir istanbul numarası olmasına rağmen ana dili ingilizce olan bir kadın çıktı. evet baya ingiliz ingilizcesi konuşuyordu. sipariş verdiğim adresi güncelledim. gayet ilgiliydi. siparişim ulaşınca entry'i editleyelim bakalım.

edit: ürünler geldi. tam 2 hafta sonra elime ulaştı. çok kaliteli, çok cici, bayıldım.

süreçten biraz bahsedeyim. sipariş verdikten birkaç gün sonra ingilizce bir mail geliyor. %20 vergi çıkacak onaylıyor musunuz diye. sizin de o maile cevap vermeniz lazım. yoksa çıkarmıyorlar kargoyu. o maile vergileri onaylıyorum cevabını verdikten sonra parsel uk’den çıkıyor. türkiye’ye varınca skynet diye bir şirketten mail geliyor. %20 vergiyi ödeyip dekontunu göndermenizi istiyorlar. gönderdikten sonra gümrükten çıkıyor ve yaklaşık bir haftada elinizde oluyor. bu arada, mng kargo ile geldi.
  • bütün ürünler 2 hatta 3 katına çıkmış. sanki buraları okuyup fiyatları güncelleme kararı almışlar. elveda next.
hesabın var mı? giriş yap