• aslinda bunun adi "nezleyken alinan koku", "nezleyken alinan tek koku" ve benzeri birsey de olabilirdi. ancak nezle kokusu,demek, olayi daha bir somutlastirmaktadir. nezle ile ozdeslesmistir cunku bu koku.

hasta olursunuz. grip veya soguk alginligi, farketmez, sinusleriniz agzina kadar dolar. hatta bununla kalmayip, ta$maya baslar, hayati 'burnunuzdan getirir'. en cok tukettiginiz sey kagit mendil olmaya baslar, ancak dayanamayip bir rulo tuvalet kagidi ile gezmeye baslarsiniz, yumu$ak olanlarindan tabii.

iste bu durumda, hicbir koku alamaz gibi hissedersiniz kendinizi. ancak burnunuzun icini yakan garip bir koku vardir, sizi rahatsiz ediyordur.

bu koku, "sumuk kokusu" mudur, "fazla sumkurmekten kizarmis burun ici eti kokusu" mudur, bilinmez. daha cok "kan kokusu"na benzer, ancak kendine has bir kokusu vardir iste. burnun aldigi, algiladigi tek koku budur, size hasta oldugunuzu bildirir.

cocukken bu kokuya cok takmistim. ozellikle bu kokuya ilginc isimler bulma yarisina girmistim, yatakta, koltuk altimda termometre ile yattigim cocukluk donemlerimde. can sikintisi midir, cocukluk mudur, serbest cagrisim midir bilinmez, ama "pinokyo kokusu" ismini taktigimi hatirlarim. anneme donup "anne, pinokyo kokusu aliyorum" dedigim zaman, annemin suratindaki "eyvah, cocuk halusinasyon gormeye basladi" ifadesini de unutmam mumkun degildir.

ancak pinokyo denen masal kahramani, burun ile ozdeslesmis bir kahramandir. herhalde dunyada burnu ile un salmis tek kahraman (barbra streisand, gerard depardieu, temel ve dursun haric) pinokyo'dur. cocukluk zamanlarinin vazgecilmez tahta kafasi, bir cocugun aklina, burnu ile ilgili bir sorunu oldugu zaman nicin gelir? iste yaniti budur.

butun bunlarin yaninda, bu kokuyu gecirmenin iki yolu vardir. o da sudafed almak veya yuze buhar banyosu yapip burna buhar cekmektir.

bu kokuya benzer bir hissi, burnunuza su kactiginda da hissedersiniz. ancak onun kadar irite edici degildir. aksine, daha sicak bir kokudur, daha bir rahatsiz eder. "hastasin sen" der, daha bir moraliniz bozulur.
  • ezilmiş hamam böceği ve karınca koklamayan beni meraka sürükleyen kokudur. *
  • başkalarının grip kokusunu tek ben mi alıyorum? kendimi avcı köpeği gibi hissettim.
  • sulu tatakın burun içinde yer alırken neden olduğu, insanın yalnızca kendi kendine duyabileceği ve burun tıkanıklığı nedeniyle duyabileceği yegane koku
hesabın var mı? giriş yap