• beni hala niye traş oluyoruz diye derin derin düşündüren kara deliktir.

"the mass of the central black hole is 1.7 × 1010 solar masses"

http://www.nature.com/…/n7426/full/nature11592.html
  • sıçarken bunu bile denk getiremeyecek adamlar vardır. ağızlarına sıçtıklarımının.
  • kara delik deyince insan bir ürperiyor. isminden kaynaklı bir yanlış algılamaya kurban gidiyor bu gökcisimleri. aslında belki de "çökmüş yıldız" yahut "yıldız tekilliği" ismi konulsaydı, bu derece efsanelere konu olmayacaktı. bakın mesela, yakınında bulunduğu bir gökcismine kara deliğin reva gördüğünün neredeyse aynısını yapan "nötron yıldızı" hakkında kimse efsaneler üretmiyor. çünkü ismi korkunç değil. ama nötron yıldızına aklıevvelin biri çıkıp da "yıldız kapan" (ki genelde yaparlar bunu) adını verseydi, şimdi nötron yıldızı şöyle über, böyle korkunç konuşur dururduk... neyse...

bu 17 milyar güneş kütlesinde olduğu tahmin edilen karadeliğin öyle sanıldığı gibi korkunç bir hali yoktur. zaten bir 500-600 milyar km ötesinde durduğunuz sürece, benzer kütlede bir gökcisminin çevresine uyguladığı kütleçekimden ötesine maruz kalmazsınız. yamulmazsınız, ezilmezsiniz, eliniz ayağınız yerinde kalır, sağ salim takılırsınız.

mesela bizim 110 bin ışık yılı ötemizde "büyük magellan bulutu" denilen bir cüce galaksi var. işte bu karadeliğin kütlesi de hemen hemen büyük magellan bulutu ile aynı. yani o uzaklığa getirip koysanız, kendi halinde takılır, yörüngesine bakardı. karadeliğin tüm olayı zaten bundan ibarettir. ister 2 güneş kütlesinde olsun, ister 17 milyar, sonuçta bir gökcismi, hepsi o kadar...

not: samanyolu'nda sıradan yıldızlar gibi dolanan milyarlarca karadelik mevcut. işık salmadıkları için göremiyoruz ama, yıldızlararası mesafeler çok büyük (trilyonlarca kilometre) olduğu için bunlardan biriyle karşılaşma olasılığımız pek yok. zaten 4.5 milyar yıldır da karşılaşmadık.
  • tam hayal etmeye başlarken beynim burnumdan akıp '' hacı iyi-kötü götürüyorum lakin bu topa girme istersen, sana da bana da yazık olur'' diye uyardı beni. sağ olsun.

hemen facebook'a döndüm. durum falan beğeniyorum.
  • bir dizi islem ile ilginc bir bilgiye ulastim.
    f=m.g/r^2 kutle cekim kuvveti dersek;
    fkaradelik/fgunes = mkaradelik.rgunes^2 / mgunes.rkaradelik^2 dersek;
    fk/fg = 0,00438 cikiyor.

yani dunya beni 1000 newton cekiyorsa, bu karadelik 4 newton cekiyor. anlasilsin diye gram olarak yazalim: bu durumda benim uzaydaki konumum dunya ile bu karadelik arasindaysa, ben 438 gram harifliyorum. cunku dunyaya zit yonde cekiyor beni. yok eger dunya benimle karadeligin arasindaysa, ikisi de beni dunyaya dogru cektigi icin 438 gram agirlasiyorum. boyle sacma bisey mi var ya. islemlerim yanlis zannedersem. (bkz: uc saniye felan dusundum isin icinden cikamadim)
  • boyu değil işlevi mühim olan kara deliktir.

(bkz: ne diyorum lan ben)
hesabın var mı? giriş yap