• itüde bir havuz fizik dersi öğrencisiyle arasında şöyle bir dialog geçtiği rivayet edilmektedir:

- hocam şu soruda şu x'i nerden nasıl bulucaz? *
    - olm evladım katolikler her sorunlarında papaya mı gidiyorlar? bunun pederi var, papazı var, piskoposu var...
    -....
  • bo$ vakitlerinde ned flanders'in dubloru olarak gorev yapmaktadir.
  • sanki cok bi sikime yaricakmis gibi fizik olayinin cilkini cikaran ama saygi duyunulasi bi adamdir.. bu konuda sorunlu oldugum insanlar bu adamdan ders aldiklari ya da almak zorunda kaldiklari icin herkesin sikilmesi gerektigini dusunen insanlardir..bakiniz diyaloglar nasil gelisir..

-abi fizik ne geldi?
    -aa
    -kimden aldin
    -sami*
    -ohoo sami den alsam benim de gelirdi. adam ortalamaya ba veriyo zaten* nihat berker den aldim ben.. adam sana sifirdan herseyiyle ogretiyo valla..
    -iyi...................... bisey sorucam..
    -nedir?
    -kaldin di mi?
    -evet ama ogrendim bik bik biiik bibiiiiiiikk..
    -bye..
  • kendisinin rektörlüğünü görmek nasip olmadı; ilmi yetkinliğidir, hocalığıdır, bana laf etmek düşmez, payelerinden bolca bahsedilmiştir. lakin facebook'ta profili olsa en çekilmeyecek arkadaş tipi olacağına kalıbımı basarım. yahu bu ne bitmez tükenmez film sevgisiymiş, bu ne öğrencilerle kaynaşma coşkusuymuş arkadaş! her hafta asgari 3 posta servis edilen, kendisiyle bilgi merkezi'nde (kütüphane derseniz bakın yine kalbinizi kırarım!) film izleme davetleri yüzünden büyük yeminim var, atlayacam ilk uçağa allah ne verdiyse, "ahan da geldim hafız, hayırdır hangi filmmiş o, de bakayım" diye muhabbetine çörekleneceğim. vallahi az kaldı!
  • itü'ye ilk geldiğinde makina fakültesinde fizik dersi veren, havuz dersi olmasına rağmen makina öğrencileri dışındakileri dersinden çıkaran, integrallerden bir şey anlamayan öğrencileri görünce matematik dersi de veren, hafta sonlarını ödevlerini hazırlamakla ve kısa sınavına hazırlanmakla geçirdiğimiz, abet kriterlerini çok önceden bizim sınıfa getirmiş,öğrencilerin hepsini tek tek tanıyan,bir soruya cevap vermesi en fazla 2,5 saniye alan aşmış insan.neden amerikayı bırakıp itü'ye geldiğini babasının yazdığı bir kitabın önsözünü okuyarak bize anlatan, felsefenin de mühendislerin yapması gereken bir eylem olduğunu düşünen,hala daha babasının kullandığı çantayı taşıyan idelist hoca.
    bu arada içmek için taksim'in sokaklarında sürterken karşılaşınca, kendi grubundan ayrılarak benimle muhabbet edecek ve ismimi hatırlayacak kadar da değer verir öğrencilerine. her fırsatta itü'deki öğrencilerini mıt'deki öğrencilerden ayırmadığını, bu nedenle de aynı zorlukta sorular sorduğunu söyler durur.sınavından çıktıktan sonra, bir şeyler de yapabilmişseniz, gerçekten tatmin duygusu yaşarsınız bu nedenle.ayrıca bir kısa sınavında; fil,at,insan,köpek gibi hayvanların yaklaşık olarak aynı yükseliğe zıplayabileceğini ispatlamamızı istemiş olan ve bizi dumur eden, hoş sohbet, derğerli bir kişiliktir kendisi.
    kesinlikle hırsını bilgiyle harmanlamış, kendine güvenen kişi.kendisinin derslere hazırlanmak için hafta 2 gün uyumadığını söyleyen ve öğrencilerinde de aynı davranışı bekleyen hocamız.
  • rektör devir teslim töreninde, mütevelli kurulundan prof. dr. ahmet aykaç'ın "o zamanlar nihat, lisemizde alt sınıfımızda okuyordu, onu futbol sahalarından tanıyordum. daha sonra futbolu bırakıp, fizik ile ilgilenmeye başladı. bu hem futbol hem de fizik için çok güzel sonuçlar verdi." şeklinde tanıttığı sabancı universitesi yeni rektörüdür. tosun terzioğlunun yerine gelebilecek en uygun bilim insanıdır.
  • bugune kadar ust taraf ne soylese yapiyordu oysa ki, neden istifa etti ki acaba simdi?

kendisi cok iyi bir arastirmaci ve akadamisyen olsa da, rektorluk isini tam manasiyla kotaramamistir.

ha bu demek degil ki mutevelli heyeti isi daha iyi biliyor. mutevelli heyetinin universiteyi yavas yavas ticarethaneye cevirmesine en ufak bir ses cikarmayip, tum istediklerini onaylamistir ki bu sebepten sabanci universitesi her gecen gun daha para odakli bir universite olmustur.

belki de sanssizligi, ogrencilerin hakkini savunan tosun hocadan sonra gelmesiydi. ogrenciler acisindan, yapamadigi seyler boylece daha cok goze carpti. ama mutevelli heyeti acisindan yine ayni sebepten arasi iyi olmasi lazimdi.

ilginc bir istifa ozetle, acaba yerine kim gelecek?
  • ülkemizi bilimle anılmasını sağlayabilecek, saygı duyulası, örnek alınası nadide insan.
    hem itü'de hem de sabancı'da onunla aynı zamanlarda bulundum ve hep kendisinden güzel şekilde bahsettirmeyi başarmış olduğunu gördüm
    çalışkan olmak, değerlerin için azimle emek vermek ve güleryüzlü olmak bir arada nadiren bulunan 3 güzel davranış olsa gerek!
  • idealizmini, babasının ordinaryus olduğu itü^de, yıllardır mit'e edindiği ders sistemlerini değiştirmeye çalıştığında yıllarca yediği anlamsız baskı nedeniyle, rektörlük seçimlerinde fakülteler arası güç oyunlarından bezdiği için kaybetmiştir. ama hala itü'de bir odası bulunur.
  • iki sayfa boyunca sadece ovulmus, cok cok sasirdim. tabii ki bu kisilerin kendisini bir insan olarak tanima firsati bulmamis ogrencileri ya da cv'sine uzaktan bakan genc insanlar oldugunu dusunuyorum. pesin yargiya varmadan once kendisinin rektorluk / rektor yardimciligi yaptigi okullarda calisan kisilerden nasil bir insan oldugunu bir dinleyin derim ben. gencecik insanlarin bu kisiye hayranlik beslemesine gonlum razi gelmez.
hesabın var mı? giriş yap