• 1982 doğumlu alman sanatçı. kendisi tschaikowski'nin son öğrencisi olan nahum brodski'nin öğrencisiymiş. bi nevi tschaikowski'nin manevi torunu gibi bişi. anlaşılabileceği gibi klasik müzik icra ediyor, bir yandan da müziğine deneysel öğeler katıyor. hani son zamanlarda olafur arnalds, max richter, peter broderick dinliyoruz ya. frahm'ı da bu kervana eklemekte fayda var.

http://www.myspace.com/nilsfrahm
  • spotify olmasa bu adamı belki cidden hiç fark etmeyecektim. müthiş çalıyor cidden.
  • sadeliğin güzelliğini melankoliyle harmanlayarak şaşırtıcı derecede etkileyici işler çıkartan müzisyen. zehirli hatta.
  • onunla beraber yürümenize izin veren müzisyen. niteliğin niceliğin önüne geçmesinin ispatı. bazıları çok şey söylediğini sanır fakat içi boştur ya, bu adamın müziği tam tersi. fazlalık yok. ne yaptığını anlatmaya çalışmıyor. olmaya çalışmıyor, olmuş.
  • dünya gözüyle gördük nils'i.

psm gerçekten bu tür konserler için biçilmiş kaftan. nils çıkışı gereği alternatif sahnenin çocuğuydu. streaming'in gelişmesiyle yok olan bu alternatif sahne neo-klasikte de görüldü ve poster boy olarak karşımıza çıkan kişi oldu.

neo-klasik yapısı gereği evde tercih edilen bir müzik. sakin ortam varsa iş yerinde kulaklıkta da olabilir. güzelliği çok kişisel olmasında yatıyor. dinlendirici yapısı bunu konser ortamında sıkıcı kılıyor. nils diğer peerları gibi bunun farkında ve bu yüzden elektronikler işin içine giriyor.
    tamam daha çok piyano istiyoruz. ama istediğimizi sandığımız şey bizi mutlu edecek mi? bu insanlar profesyonel. bunun seyirciyi baydığını deniyor, görüyor, biliyorlar. o yüzden o düşük ses ve sakin müziğe destek çıkacak ve nils'in örneğinde olduğu gibi tezat oluşturacak elektronik elementler devreye giriyor. nils bir solo act olduğu, orkestra ve korodan bağımsız çalıştığı için bu elementler haliyle daha baskın performanslarında.
    ben de tabii isterdim ambre, because this must be dinlemek. ne bileyim bir re, tristana çok iyi iş. fakat yetmedi mi? yetti.

konser müthişti, nils müthişti, seyirci de müthişti. fakat bir sorun var: nils hep aynı.
    yaptığı şovlar yaklaşık bir 5 senedir değişmedi. bundan 4-5 sene önceki konser kayıtlarına bakarsanız hala üç aşağı beş yukarı aynı şeyi dinliyoruz. all melody, ismi ne kadar all melody olsa da bir ambient albümü ve içinde elle tutulur iki tane melodi var. ki canlıya çok iyi dönen bir albüm de değil, vokali piyanoya taşıdı ve bir kere melodi dinlettikten sonra full ambient moduna döndü. konserlerinde, kimsenin çok da önemsemediği, hatırda kalmayan ambient kısımları değişiyor. bu biraz bıkkınlık verici. başlıktaki son entry'mde şikayetçi olduğum ve tüm neo-klasikçilerin içinde bulunduğu durum. ambient'ı abartmak.

yeni gelişme şu ki: nils, encores ı'i verdi bize.
    kimsenin üstünde durmadığı, konserin tartışılmaz en güzel yanı encores ı'i komple çalmasıdır -son ambient parça hariç. (ki çaldıysa da çıkaracak halim yok)
    ilk dörtlüyü komple çaldı. asıl, eşsiz deneyim buydu işte. toilet brush sekans'ını, says'i, hammers'ı binlerce kez dinledim, dinledik. youtube'da canlı şovlarını biliyoruz. seyirci bile artık nerede gaza gelmesi gerektiğini, uufff be demesi gerektiğini öğrendi :)

encores ı nils'in son 4 senedeki en önemli işi. belki de en önemli işi. nils piyanist kimliğiyle öne çıktı. yaptığı ambient ve elektronik işler sadece meh... elektronik elementi bestesine gerçekten çok iyi yedirdiği tek işi says herhalde. kendisinin olayı piyano dizaynı ve piyano besteleri. piyano'daki sound-design'ı. yarattığı ses evreni.
    encores ı nils'i nils yapan işlerinin bir devamı.
    ve biz youtube'da bile bir örneği olmayan encores performansını dinledik dün. gecenin en güzel kısmıydı. encores performansından sonra 'this is the best version of you' nils diye laf sallamadım. derin pişmanlığımdır.

biliyorum. says ve toilet brush sekans'ı işin acayip albenisi.. says'in full frekans modern prodüksiyonu... toilet brush'daki fırçaları kullanıp piyanodan ses çıkarması acayip eye-candy ve poser sempati puanı, evet. fakat nils frahm eşittir piyano bestesi ve sound-design. bu hala böyle. balonunun patladığından korkuyordum fakat encores ı ile hayattayım dedi. dün akşam da bunu bizimle paylaştı.

çok iyi bir performanstı. evet ambient kısımları biraz bayıyor, ama işin realitesi bu. joep beving'de full bir buçuk saat piyano dinledim de ne oldu. benim gibi birini bile sıktığı oluyor. kısacası 2019 prodüksiyonlarına alışık kulaklarımızın buna ihtiyacı var. tabii gönül isterdi 2 saat performansı 60 ambi 60 piyano değil de 40-80 ayırsın. ama elimizdeki budur ve yeterince iyiydi.

demişken bugün encores ııı'ü çıkarmış. ve yine full ambient! baydı da baydı... neyse ki encores ı'in ilk dörtlüsü var.

bunun dışında bu tür konserler için neden victoria'dan hiçbir şey kullanmıyor, kullanamıyor. merak etmiyor değilim. çok iyi filme çok iyi bir ost verdi. müziğin görüntüye gerçek anlamda pozitif etki ettiği sayılı işlerden. büyük ihtimalle telif ile alakalı. fakat arka perde de victoria'dan bir 10 dakikalık sekans ve ost'den them ve our own roof dinlemek efsane olurdu.
  • üniversite zamanında canlı canlı dinlediğim müzisyen.

hem de olafur ile birlikte dinlemiştim, iksv sağolsun.

sosyal medyayı bırakacağı kararını şu an üstteki uyuyan arkadaşımızdan öğrenip, mutlu oldum aslında. böyle bir meşguliyeti bırakmış ya da bırakacak olması, eminim ki müziğini etkileyecektir.
  • tuvalet fırçaları kullanarak piyano gövdesinde perküsyon çalan bir manyak müzisyendir. seviyoruz, dinliyoruz, mest oluyoruz. alman olması ve benimle aynı yaşta olması, ha bir de hoş da bir arkadaşımız olması, kendisinin benim açımdan bonuslarıdır. nils, buralara gelirsen haberim olsun bebeğim, du hast mich gefragt und ich hab nichts gesagt.
  • söyle bir akıllara zarar boiler room performansı var;

https://www.youtube.com/watch?v=xih8aiacrsk
    https://soundcloud.com/…ns-opening-concert-live-set

farklı bir evrende olan adam.
  • salon iksv konserinde müthişti. a winged victory for the sullen ile yumuşak ve ılık başlayan konser, olafur arnalds'la olgunlaştı ve nils ile doruk noktasına ulaştı.

kendisini eve alıp beslemek istiyorum. kankası olafur arnalds ile ayrılmaz bir ikililer; olsun, her ikisi de kabulüm.
hesabın var mı? giriş yap