• spoiler

giriş sahnesindeki katliam aşırı derecede tahrik edici.

spoiler
  • bol kanlı, senaryosu vasat, bazı sahneleri fps oyun tadında olan sinemada izlenebilir bir flim. özellikle kan görmeyi sevenler izlesin mutlaka. kopan kolun, bacağın haddi hesabı yok.

ancak her ne kadar ninjalara ve onların sinemasına dair bilgilerim ninja kaplumbağalar, splinter usta ve adamım shredder ile sınırlı olsa da bu flimde anlatılan, yansıtılan ninjaların bu kadar olağanüstü karakterler olmasına bir anlam veremedim. şimdi vakıf olmadığım bir konuda sıçıp sıvamak istemem ama herşeyi mi insanüstü arkadaşım bu adamların. duvarlarda geziyorlar, tarif edilemez bir hızları var, bir anda ortadan kaybolmalar, iyileşiyorlar kendi kendilerine falan. yani bildiğiniz ne kadar süper kahraman varsa bunların 5-6 tanesi karşısında rezil olur, o derece. hepsini geçtim aralarında fısır fısır konuşma nedir öyle, çok kafama takıldı. dabbe tadı aldım o sahnelerde.
  • ben olsam bu filme ninja hasan tercümesini uygulardım.
    nasıl duruyor?

(bkz: ninja hasan)
  • (bkz: ummadık taş)
  • kanlı canlı bi film olmuş, ancak hikayesi çok zayıf, sığ kalmış. beklentiniz yüksek olmasın, öylesine vakit geçirmek için gidilebilecek bi film.

--- spoiler ---

1 - 50 tane ninja bizim adama otoparkta saldırdılar, onlarca yıldız attılar, yetmedi, otoparktan sonra yolda da kovaladılar, sonra adamı otel odasında yatıyo bulunca "hadi ustaya götürelim" dediler(?), otoparktaki saldırının amacı adamı canlı ele geçirmek miydi, değildi, basbaya öldürmeye çalışıyodunuz, nerden icab etti ustaya götürmek?..

2 - asker kasklarını delen ninja yıldızları nasıl oldu da kadının sürdüğü arabanın camını delip geçemedi, üzerinde kaldı anlamadım. yada o insanı rahatlıkla ikiye kesebilen bıçaklar nasıl oldu da kadının arabasının camına saplandı kaldı, geçemedi?.. diyelim araba çok güvenlikliydi, peki o arabada hava yastığı falan yok mu, abla otoparktan çıkınca dan diye geçirdi, sonra bişey olmamış gibi sürdü gitti?..

3 - kalbi sag taraflarında olanlar sol ciğerlerinden kılıç darbesi alınca hiç kan akmıyor mu, yada ciğeri deip geçen bi yara ölümcül değil midir, bunu da anlamadım.

4 - filmin sonunda, madem ustanı 2-3 hamleyle kıymaya döndürebiliyodun, illa kıza mı saldırması gerekliydi, noldu da o andan sonra usta ile bizim ninja arasındaki güç dengesi bu kadar değişti, tavuk sote gibi doğrayabildi adamı?..

aklıma yatmadı yani, hikaye kendi içinde ters düşmüş kendine ve mantıksızlaşmış bazı noktalarda...

--- spoiler ---
  • " elektrikler kesilince kendiliğinden yanan şarjlı fenerler bizim mutfakta bile var sevabına yönetmene verseydik de o kadar adam ölmeseydi " dediğimiz film..
  • vurdulu kırdılı filmleri seven bir insanım, hele içinde ninjalı kılıçlı şeyler varsa iyice hasta oluyorum. çocukluktan kalma bir şey, o video kaset furyasında hong kong yapımı uyduruk ninja filmlerinin her türlüsünü izledim neredeyse. beyaz ninja, sarı ninja, renk renk ninja, tek kollu ninja, amerikan ninja; konulu konusuz ninjalığın her halini videodan izledik o çocuk halimizle.

o yüzden bunun fragmanını görünce gelir gelmez gitmeye karar verdik, aynı benim gibi aksiyon sinemasına gönülden bağlı birkaç arkadaşla. ha bir de fragmanlardan jet li oynuyor sandık, biraz onun da etkisi oldu..

ama konusuz ninja filmleri seksenlerde, biz çocukken güzelmiş... ulan paraya kıyıp o kadar çekim yapmışsınız, arabalar helikopterler tonla teçhizat; bir de senaryo yazsaydınız ya. çok güzel olabilecek bir hikayeyi resmen heder etmiş adamlar. sadece görsel efekte dayalı dövüş sahneleri, onun da çoğu karanlıkta geçiyor bir şey görülmüyor zaten. lan bari japonyada geçen sahneleri japonca çekseydiniz, adam ninja ustası ama ingilizce eğitim veriyor, hindistan mı la bura?

--- spoiler ---

filmin konusu da kısaca şöyle. razoito (ya da böyle bir şey) ninjalık meslek yüksek okulunda okuyan bir gençtir. bütün dersleri pekiyidir. ama okul müdürü bunun yanık olduğu kızı disipline verince okuldan kaçıp intikam almaya başlar.

zaten ilk yarıda filmin bir halta benzemediği belli oldu; ben de direk kötülerin tarafına geçtim. umutsuz bir şekilde o süperninja bebenin sırtına bir bıçak saplasınlar da rahat edeyim diye bekledim ama ölmedi pezevenk. en son bunun ustasıyla kapıştığı bir sahne vardı (usta* çok güzel kılıç kullanıyor bu arada, tutuşundan belli adamın işi bildiği) dedim olmaz ama belki burda herifi doğrarlar o da olmadı. tam bizim usta bunu kesecekken, kaltak bi karı var o sırtından kurşunladı adamı, hayınlar gibi zalımlar gibi. yaktılar yıktılar ziyan ettiler koskoca ninjalık tesisini...

--- spoiler ---

filmin tek iyi tarafı ninja sinemasının efsane ismi sho kosugi'yi tekrar görmek. "o kim la?" diyen varsa black eagle'da van damme'ı döven ninja bu abi işte.
  • aha al bak imdb'deki adamlar da ne güzel demiş:

"when i saw this trailer for ninja assassin i was expectingly curious, then i saw the test footage (see below) with the actor rain going through the chorography of fighting scenes which was incredible and was even more excited by the prospect of a ninja film from the makers of the matrix, so it has to be great right?

wrong. director james mcteigue, the wachowski brothers and co have managed to take a great concept and ruin a majority of it by the overuse of cgi, some terrible dialogue and a plot that was at times nothing short of ridiculous."

http://www.imdb.com/name/nm1955294/news#ni1363628
  • ninja'nın intikamı filmini izleyip hayatlarına hiç bir artısı olmayan 1 saat 39 dakikasını vermiş insanlara sesleniyorum, ha derseniz benim verecek sürem çok o başka konu.
    neyse;

öncelikle şu videoyu izleyin http://www.youtube.com/watch?v=dddwak72t8m,
    aradaki dövüş sahneleri farkını sadece aşk-ı memnu ve yaprak dökümü izleyen annem bile anlayabilir.

bundan sonraki sözüm james mcteigue ye

eğer bir ninja filmi çekiyorsan dövüş sahnelerini güzel çekiceksin ceyms. bi zum yap sonra tekrar geri al 2 ninja yerde. hoop bi zum daha bizim süper ninjamız 15 kardeşini daha katletmiş. 1 2 hatta 3 olur ama seninle gölgede yürüyen kardeşlerin onlar nasıl alt ettin o kadarını!?.

hadi saldım dövüş sahnelerini de yaraları kapattın oh ne güzel süper yaralar ama en son büyük üstadımızın sırtına geçirdiği bıçak darbesi nasıl kayboldu hemde tamamen!?.

kanlar da bir o kadar yapaydı biraz gerçekçi yapaydın bari. senaryoya girmedim bile.

kısacası ceyms abimiz filmin ilk sahnesini çekmiş tamam oldu bu deyip devamını salmıştır.

5.5/10
  • samurai'ın assassin'lik yapanına zaten ninja diyoruz. filmin ismi şu hali ile elma meyvesinden farksız. muhtemelen esasoğlan ninjalara da ninjalık yaptığı için böyle bir isim kullanmışlardır ama yine de kulağa abuk geliyor. bi de silahları bursa'da bi demirciye yaptırmışlar. cetvel gibi katanayı ilk burda gördüm.

edit: cetvel gibi katana diye tabir ettiğim silahlar ninja kılıcı diye ayrı bi kategoride inceleniyormuş ve düz olmaları normalmiş.***
hesabın var mı? giriş yap