• ek olarak, visia paket'te jantlar kapak'tır. ayrıca ön sis farı da yoktu.

geri kalan paketlerde ise alaşımdır. sis farı da vardır.
  • bugün bayisine gidip incelediğim araç.

tekna 1.5 dizel paketi için konuşuyorum, bence bu ortamda verdiğiniz paraya değiyor. aslına bakarsanız türkiye'de yüksek ötv'den dolayı hiçbir araç verdiğiniz paraya değmiyor, ama bu başka bir tartışmanın konusudur.

bahsettiğim araç 140bin - 153bin (düz/otomatik) bandında satılıyor ve paketi de dolu sayılır. bu bandın altına ineyim derseniz 110-135 bandında ya dacia duster alacaksınız ya da b segmenti kompakt suv'lara yöneleceksiniz.

dacia duster'in başlangıç paketi ucuz görünüyor, ama biraz aracı doldurayım derseniz fiyatı 125.000'i geçiyor.

bu araca bu paralar verilmez diyenleri merak ettim. acaba siz hangi araçlara hangi paraları verdiniz ve memnun kaldınız? bir yazarsanız sevinirim. biz de bayi bayi gezmekten kurtulalım.

edit: otomatik 1.6 dizelin fiyatı 153.000 tl'dir onu düzelttim.
  • cvt gecisleri hissettirmeyen ama suspansiyonu olmayan ve cok yakan arac.
  • 2017 1.6 dci a/t modelini 1.5 senedir kullandığım araç.

sürüş keyfi güzel, süspansiyonlar bir tık daha iyi olabilirdi, yakıt tüketimi bu kütlede bir araç için iyi ve motor gücü/torku yeterli.

// yurtdışına taşınacağım için satıyorum. ilgilenen yazarlar varsa ilan: burada.
  • artıları ve eksileri entrysi ile tanımlamak istediğim araçtır.

eksileri;

1-ses sistemi iyi değil.
    2-otomatik kararan dikiz aynası en üst donanımda var sadece.*
    3-müzik için mute tuşu yok.
    4-multimedya sistemi inanılmaz kullanışsız ve vasat.
    5-malzeme kalitesi iyi değil.
    6-aracın kapıları hareket ettiğinizde güya güvenlik için kendiliğinden kitlenmiyor. hasbelkader sapığın katilin teki trafikte gelip kapınızı şak diye açabilir.
    7-bagaj hacmi inanılmaz küçük, eşik ile bagaj zemini düz. bagaj zeminin altında ufak cepler var ama hacim orada da dar olduğu için kullanışsız.
    8-arabayı park etmek için yanaştığınızda dahi start-stop sistemi çalışıyor. normalde bir park işlemi gerçekleştirileceği zaman vites bir kereliğine bile olsa geriye atılır ve araç park edileceğini anlayıp start -stop'u kapatır. bu kia sportage'da bile böyle ama qashqai'de yok.
    9-hiçbir donanımında sunroof yok, cam tavan var. cam tavan benim için gereksiz, ışık alıyor hava almıyor. yazın sıcak yapıyor kışın soğuk. yaz günü gündüz açamazsınız yanarsınız, kışın zaten açmanın ne anlamı var. boş bir donanımı satıyorlar.
    10-koltukları ergonomik değil. vasat bir çok marka bile artık daha konforlu koltuklar tercih ediyorlar ama qashqai'de koltuklar gerçekten kalitesiz.
    11-en donanımlısında bile "bildiğim kadarıyla" koltuk ısıtma donanımı yok.
    12-keyless-go olayında saçma sapan şeyler var. öncelikle şoför kapısının açma kolundaki tuşa basıp kapıyı açıp kilit aç tuşuna basmanız gerekiyor. bu kullandığımız 4. nissan* olduğu için artık alışkın olduğumuz bir saçmalık. asıl saçmalıksa valla yeni fark ettim bunu, mesela aracın kapıları kitli ve siz bagaja yanaşıp bagaj kapağını açtınız, işiniz bitti kapattınız, kapılar kitlenmiyor. açık kalıyor. anahtarı cebinizden çantanızdan çıkarıp kitle demek zorunda kalıyorsunuz. eskiden kullandığımız bir keyless go özellikli araçta böyle değildi, bagajı açıp kapattığınızda direkt kitliyordu. çünkü bu aq keyless go'su anahtarı kullanmadan kapıları açıp kapamaya ve kitlemeye yarayan sıradan bi özellik. ama nissan nerede tabi.
    13-mesela trafiktesiniz, durdunuz, start stop devreye girdi motor da durdu. o esnada kemerinizi çıkarırsanız motor çalışmaya başlıyor. yani gerçekten bi amacı var mı bu olayın çok merak ediyorum.
    14-ses izolasyonu konusunda gerçekten çok ama çok başarısız. yolun sesi hadi belli bir hızdan sonra içeri giriyor ama motorun sesi siz dururken bile tartartar içeride. 2012 model renault clio 3'te 100 cc daha küçük hacimlisi* var ve clio 3 gerçekten çok sıradan bir araba ama onda bile daha iyi izolasyon var.

edit. koltuk ısıtma sadece en donanımlıda varmış.

artıları;
    1-dua etsin renault dci diye bir motor üretmiş.
    2-türkiye piyasasında peynir ekmek gibi satılıyor.

alt edit. 2017 modeline sahip olduğumuz araçtır. kataloğuna bakıp söylemiyorum yani.
    editto. eksilere yeni maddeler eklendi.

editing. anahtarsız kapı açma işleminde butona iki kez basınca diğer kapılar açılıyormuş. ama bu bagajı açtıktan sonra kapıları anahtarla kapatmak zorunda olma saçmalığını mantıklı hale getirmez. aşırı saçma bir olay çünkü.
  • koltuğu yatan arka tarafa iki yorgan ve bir yastık atarsan, arka taraf bildiğin yatak odasına dönüyor.

benim gibi araba kullanmayı stres topu olarak kullananları otel parasından kurtarıyor. yatmak istediğinde, yorulduğunda, çekiyorsun bir benzin istasyonunun uygun yerine. bir yorgan altına, bir yorgan üstüne... evindeymiş gibi rahat rahat, üstelik panoramik cam tavandan yıldızları izleye izleye uyuyorsun.

hele bir de yağmur veya kar yağıyorsa tadından yenmiyor.
  • iğrenç bir araba ama satın alanları o kadar iyi anlıyorum ki. mtv si az yakıtı az. tr için biçilmiş kaftan ama o nasıl çirkinlik yarabbi. gerek iç gerek dış dizaynı göz kanatıyor.
  • 2020 de tamamen yenilenecek c sınıfı crossover.

sadece ülkemizde değil, ağabeyi xtrail (amerikada rogue) ile birlikte tüm dünyada peynir ekmek gibi satmaktadır.

son dönem rakipleri 3008, tucson, sportage, ateca bu sınıfta seviyeyi bir tık üste taşıdıkları için qashqai biraz burun kıvrılır hale geldi. ama yine de gömmeye gerek yok, fiyat fayda olarak on numara araç. ülkemiz koşullarında!!!

1.2 tekna eşim kullanıyor makyajlı kasa. çok da memnun, arada ben de kullandım bir kaç kere, bir kere uzun yol da yaptım.

1) evet multimedya oldukça eski, rakipleri ile kıyaslanmaz.
    2)bagaj günlük kullanımda yeterli ama uzun yolculuklar için küçük kalıyor.
    3)malzeme kalitesi orta (torpido gözü hariç tüm ön gövde yumuşak malzeme), yeni direksiyon göze hoş geliyor. makyajlı kasa da yalıtım biraz daha iyi.
    4) süspansiyon eh işte. büyük jantlılar daha kötüdür eminim. 17 inch yine geniş lastik yanağıyla idare ediyor.
    5)1.2 çok az yakan bir motor, uzun yol yapmıyorsanız dizele gerek yok. düz viteslinin torku cvt’den oldukça fazla, ilginç olarak. vergisi de uygun fiyatı da uygun.

bu ülkenin rezalet vergi koşullarında daha ne olsun? herkes ister saha iyisini almak binmek ama saçmalık değilmi 250-300 ler vermek arabalara günümüzde? gelirler o kadar artmamışken. yani elin oğlunun götüyle bakmadığı arabalara yüksek fiyat ödeyip lord gibi gezmek çok komik geliyor bana. yazık günah.

yenilenecek versiyonda eksiklerinin çoğunu giderecektir, boyutlarının da oldukça büyüyeceğini düşünüyorum.
  • çok severek binenlere hayret ettiğim araç.
    yaklaşık beş altı senedir kullanıyoruz ama hiç memnun kalmadık.
    en basitinden bir aracın silecekleri bozulur mu arkadaş? silecek la?
    arızası çok araçtır. üç kuruş daha fazla verip alternatiflerini değerlendirmeniz hayrınıza olacaktır.

yazdıklarımı götünden anlayanlar için zorunlu edit:
    bu araç 5 sene kullanım sonunda arıza/sorun çıkaran bir araç değil, aldığımızdan beri sürekli bir yerlerden sorun çıkarıyor.
    silecek örneğini vermiştim, bir başka saçma sorun daha söyleyeyim, aracın ön sol kapı mekanizmasının kablosu/yayı içerden koptu.
    bunlar basit sorunlar yine kaputu açmadım.
    bu kullandığımız tek araç değil, mesela elimizde 10 senelik wv transporter var, yağını suyunu, filtresini değiştir yeter, tık demez, masraf çıkarmaz, kaplan gibi.

bi edit daha: sağ ön cam otomatiğide bozulmuş, şaka gibi araba.
  • burada yazan tiplere çok güldüğüm bir araba modelinin başlığıdır.
    5-6 senedir bu arabaya binen kardeşim. demek ki bundan bir önceki versiyonunu kullanıyorsun. affedersin ama böyle bir çıkarımda bulunmak için; mantıklı bir durum mudur bu ?

"10sene öncesinin modelini kullanıyorum ve hiç beğenmedim; biliyor musunuz, hiç modern ve çağdaş bir araba değil; çok eskilerde kalmış teknolojileri barındırıyor" demek kadar saçma bir durumdur.

bu tarz yazarlara tavsiyem; üç kuruş daha fazla verip yeni modelini almanız, olacaktır.
hesabın var mı? giriş yap