• yani diyor ki, ben erkegim yada kadinim demek yerine, ben %76 erkek %21 kadin %3 cekimserim deme olayi. bana oyle geldi en azindan.
 • kadın yada erkek değilim hissettiğim cinsiyetteyim demenin kısacası.

  yani hem son derece özgürlükçü bir tanım hem de feministin bağzı seksist çifte standartlarını meydana çıkartıyor:

  örneğin kendinizi erkek olarak tanımlayıp merhaba dediğiniz için cinsel tacizle suçlanmak yerine kendinizi non-binary gender olarak tanımlarsanız aynı suçlamanın yapılması mümkün olmaktan çıkıyor... çünkü suçlamanın kendi içinde cinsiyetçilik saklı.
 • trans şemsiyesi altında bir cinsiyet kimliği olan non-binary, toplumda sabit olduğu varsayılan kadın ve erkek kategorisi dışındaki kişileri ifade etmek için kullanılır. bu kişiler kendilerini bu iki cinsiyet kategorisinden herhangi biriyle tanımlamayabilir ya da her ikisiyle de tanımlayabilirler.
  kaynak
 • --- spoiler ---

  lgbti+ (lezbiyen, gay, biseksüel ve transgender ve interseks) şemsiyesi altında olan non-binary kavramı, türkçe tabiriyle "ikili cinsiyet sisteminin dışında" olmak, kendini ikili cinsiyet rejimi dışında tanımlayan, kadın-erkek ikililiği dışında kategorilendirilen kimlikler için kullanılıyor. dünya ülkelerinin büyük çoğunluğu, non-binary kimlikleri yasal bir cinsiyet olarak henüz tanımıyor.

  non-binary bireyler interseks değiller. genelde ne feminen ne de maskülen cinsiyet rollerini benimsiyorlar. fiziksel görünüşleri ile resmi olarak kayıtlı cinsiyetleri arasında fark olsa da cinsiyet uyum ameliyatlarına "binary", yani kendisini ikili cinsiyet sistemine yakın gören transgender bireyler kadar sık başvurmuyorlar. ancak ameliyat olmak isteyenler bu resmi bir prosedür olduğu için vatandaşlıkla bağlı oldukları ülkelerin kanunlarına tabiler.

  gözde, kendisini non-binary olarak tanımlayan bir birey. kadınlığın ya da erkekliğin en başından var olan şeyler olduğuna inanmadığını söyleyen gözde, çok yakın bir geçmişte göğüs düzleştirme ameliyatı geçirdi. kendisi, "insan ırkında, kadınlık ya da erkekliği birer organa kısıtlayarak tanımlamayı, insanlığın çeşitliliğine ihanet etmek" olarak yorumluyor.

  girdiği operasyondan önce başlayıp, operasyon sonrasında da devam eden diyalogda gözde ile non-binary olmayı, toplumun lgbti+ kişilere olan bakış açısını, yaşadıkları zorlukları ve sorunları aşağıdaki video linkinde konuşuluyor.

  --- spoiler ---

  +90 youtube link
 • boyle birsey de varmis diyerek, +90 videosunda izleyip ogrendigim hede.

  ama hala ne oldugunu tam anlamis degilim. bireyin kendisine erkek ya da kadin tanimi yapmasi, biyolojik ozellikler sonucu yapilan bir tanim her seyden once. yani dogdugumuzda cukumuz varsa ergeg, kukumuz varsa kadiniz malum. (tabi cuk ve kuku diye tabir ettigim sey icerisinde, hormonlar kromozomlar vs dahil) bu kisim elimizde olan birsey degil yani.

  gene ayni sekilde interseks olayini da anlayabiliyorum, cunku dogal ve biyolojik bir sonuc. tabi dogal derken yanlis anlasilmasin, cerrahi operasyon ile olusmamis bir sonuc anlaminda dogal diyorum. yoksa mental olarak kendinizi ne hissettiginiz de dogal malum.

  yani non-binary arkadaslar, zannediyorum ki, biyolojik olarak kadin ya da erkek biyolojik ozelliklerine sahip olsalar da, mental olarak interseks birey gibi, yani duruma gore erkek ya da kadin ya da cinsiyet tanimindan bagimsiz gibi hisseden insanlar mi oluyor onu tam cozemedim. keza biseksuel tanimi ile de alakasi yok non binary bireylerin, cunku kadin biseksuel ya da erkek biseksuel de olabiliyorsunuz.

  degisikmis. daha iyi bilen varsa, yesillendirirse editlerim.

  -------edit----------
  bir yazar soyle bir aciklama paylasti;

  otomatikman dişi cinsel organına sahip olunca kadın, erkek cinsel organına sahip olunca erkek olunmadığını savunan bireyler, biyolojik cinsiyeti reddederler. her şeyin sosyal inşayla günümüzdeki haline geldiğini savunurlar. non-binary kişiler kendilerini isimlendirilmemiş bir cinsiyet olarak dahi tanımlarlar.
  ------------------------

  valla bu durumda, kusura bakmayin ancak, non binary im ben diyenlerin kafa biraz yanmis bence. keza burada kabul edilmeyen cinsel kimlikler degil, cinsel kimliklerin tanimlari maalesef. yani erkek olarak dogmus olsan bile, stereotip tanimlara uymuyorum demek icin, non-binary diye etiketlere ihtiyac var mi soru isareti. anladigim o ki biraz gotten uydurma bisiymis bu.

  aaa kizmayin canim, benim sosyal gelisimim sonrasi hissiyat olarak vardigim kani boyle. :)
 • hexadecimal gender takiliyorum ben.
 • (bkz: non-binary)
hesabın var mı? giriş yap