• adam norveçteki asgari ücreti hesaplarken bile günde 10 saat ayda 26 gün çalışmayı hesaplıyor. ben böyle köleliği kabullenmiş bir insan psikolojisi görmedim hayatımda.
  • bir durum. norveç'e gidip hala günde 10 saat çalışma hayali kurmak ülkemizin insanlar üzerinde nasıl travmalara neden olduğunu gösteriyor sanırım.
  • norveçte ayda 26 gün çalışmak yasal olmayacaktır. işçi olarak istesen de, işveren seni bu kadar çalıştıramaz legal sınırlar içinde. illegal yaparım dersen bilemem.
  • maaş hesaplamasını doğru düzgün bilmeyen yazarların açtığı başlık.

çalışacağınız maksimum süre haftalık 37-40 saat arasıdır.
    saatlik olarak alacağınız en düşük asgari ücret: 170 nok’tur. (resmi tatillerde çalışmak isterseniz, çift maaş alırsınız)
    bunu 40 ile çarptınız diyelim: 6.800 nok eder
    1 ay=4 hafta desek 27.200 nok eder.

şimdi gelir böyle

bir de giderleri hesaplayalım:
    %30 gelir vergisi 8.160 nok ediyor.

haftalık yapacağınız temel alışveriş (tahıllı ekmek,ton balığı, yumurta, sosis, cheddar peyniri, büyük tablet çikolata, büyük kola ve 12 bira) yaklaşık 1.500 nok eder.
    bunu 4 ile ay bazında çarparsak: 6.000 nok eder.

alışverişi geçtim, kiraya geldi sıra:
    tek başına standart bir evin kirası şehire ve paylaşılacak kişiye göre değişmekle birlikte, 7.000-12.000 nok arası eder. biz herşey dahil apartman (elektrik,su,internet dahil) 9.000 nok olarak var sayalım.

bu üçünün toplamı:
    9.000 + 6.000 + 8.160 = 23.160 nok ediyor

yani kalan para:
    27.200 - 23.160 = 4.040 nok eder.

aylık toplu taşıma ve kontörlü telefonu da hesaba katalım: 400 + 300 = 700 nok

4.040 - 700 = 3.340 nok ediyor.

3.340 nok ile
    111 adet 0.5 litrelik su
    27 adet whopper menü
    12 adet iskender kebab
    1 adet ikinci el bisiklet

alabilirsiniz.

o yüzden maaşın yüksekliğini kur üzerinden ülkemize değerlendirmek yerine, oranın ekonomik düzeyini araştırıp ona göre ülkenizi değiştirin derim. sonra tüyleri yolunan kaz gibi olursunuz bu pahalılıkta.
  • günde 10 saat çalışma nedir diye sorduğum konudur. norveç ve bir çok avrupa ülkesinde yarı zamanlı çalışma uygulaması daha çok. yani günde 10 saat siz isteseniz de çalışamazsınız. vatandaşlık hakları iyi olan bir ülke. mesasa takıntı derecesine varan psikolojik sorunlarınız varsa devlet sizi emekli edip maaş bağlıyor. yani bizim ülke vatandaşlarının büyük kısmı orada emeklilik hayatı yaşar.
  • 10 mbit internet 300 tl
    1 lt süt 12 tl
    1 kg peynir 90 tl
    0,33 lt su 22 tl
    ...

bunlardan da bahsedersen nedenini anlarsın
  • bir norveçliyi günde 10 saatten ayda 26 gün çalıştır sonra gel bana ... dediğim asgari ücret.
  • her şeyi kura çevirmeniz insanları yıldırıyor.
  • 10 sene once falan. yas yeni 18 olmus. thy de 1 yil sikile sikile calisip para biriktirmisim, taylandda otostopla geziyorum. iki norvecli elemanla tanistim. atladim motorlarina geziyoruz. biraz yuzduk, hos sohbet falan, dediler gel takilalim biz bir cafe biliyoruz joint falan var. ha dedim? o zamanlar tam bir malim, hicbir sey bilmiyorum ama super, gidelim. gittik. harbiden de dag basinda bir cafe ve ne ararsan var. dedim ben bunu icemem israf olmasin. zaten sigara icmiyorum. bunlarin kafa oldu bir milyon. benden birkac yas buyukler. -dedim ne is yapiyorsunuz? -dediler ameleyiz. son bir iki yildir iki ay calisip 10 ay taylandda falan geziyorlarmis. hayatlarini dinleyince benim kafa da bir milyon oldu. deyim yerindeyse kucuk bir aydinlanma yasadim. sanirim o an bilincaltinda bir yerlere bir gun iskandinavyaya tasinmali diye yerlestirmis olmaliyim ki cok gecmeden bu gerceklesti. neyse elemanlardan biri motor kullanamayacak durumdaydi, motorun birini ben surdum, iki bungalowlari vardi birini bana verdiler digerinde beraber uyudular falan.
    bu heriflerin hayati biz kolelerinkine kiyasyla o kadar baska ki onlar gibi yasamadan aradaki farki idrak etmenin hicbir imkani yok.
  • yine cigere ulasamayanlarin pis dedigi bir baslik. vergi cok diyor adam, sanki turkiyede vergi yok. vergimizi oduyoruz karsiligini aliyoruz norvecte adam gibi. doktora gidemezmisim, nasil bir atis bu ya? bir digeri diyorki, mayista kar yagiyormus da insanlar intihar ediyormus karanliktan. nerdeymis o efendim nerdeymis? yahu karanlik ve soguk cok gelirse sak diye kanarya adalarina yada taylanda ne bileyim gunesli bir yere gidiyoruz mis gibi, butun dunya ucuz norvecliye.
    ıstatistikleri saglam tutuluyor diye saniyorki millet zirt pirt intihar vakalariyla ugrasiyoruz. yahu turkiyede kendini olduren/oldurulen adam kimin ugrunda? birakin bir pislik atmayi.
    hee basliktaki rakam cok yuksek o ayri. o rakami su sisesiyle kiyaslamak ayri bir zeka ornegi zaten.
    norvecte yasiyorum 6 yildir. ısteyen ozelden neyi ne kadara aldigimi, maas dengelerini sorar. gram gram et yiyormusum, peh...
hesabın var mı? giriş yap