• contractubex'in artık türkiye'ye 120 gramlığını getirmesi ve bunun fiyatının da 110tl civarında olması nedeniyle piyasayı dinçsa ilacın noskar'ına bırakması. ayrıca, bu ilaç sigorta tarafından ödeniyor, 100gramlığı 55tl. piyasada da an itibari ile bulunuyor.

içeriği contractubex ile aynı. bu başlığı sevmeyen ordan da gerekli bilgiyi alabilir.

ilacın içeriği ise 100gr'da:
    10g soğan ekstraktı
    5000iu heparin sodyum
    1g allantoin.

not: fiyatlar bildiğiniz gibi zaman içinde değişebilir.

düzenleme: tahmin edeceğiniz üzere bu kremi ben de kullanıyorum. yaklaşık 1 aydır kızarık, mavimsi yara izinden dolayı.

3 gün kullanım sonrası editi:

günde 4 defa sürüyorum 5 saat arayla. (evet işsizim) morluklar 3-4 gün içinde kayboldu, kırmızılık da azaldı. yani burdan anlayacağımız sadece yara izlerine değil, yaranın daha iz oluşturmadan görüntüsüne de etki ettiği. morlukların kaybolması heparinin antikoagülan etkisi ile pıhtılaşmış kanı dağıtmasından, kızarıklığın azalması da proliferasyonu azaltarak ve antiinflamatuar etkilerinden dolayı akut yangıyı hafifletmesinden olabilir.
    yan etkiler: kolum soğan gibi kokuyor ve sanırım alerjik bir reaksiyona* neden oldu. çünkü kızarıklık ve kaşıntı jelin değdiği her yerde mevcut. birkaç gün daha devam ederse noskarı günde 1'e indirip oluşan alerjiyi de topikal antihistaminik ve gerekirse topikal hidrokortizon ile tedavi etmeyi deneyeceğim.

15 günlük edit: skar dokusunda azalma meydana geldi fakat post inflamatuar hiperpigmentasyon'a etkisi yok. bende dermatite de neden oldu, hatta neden olduğu dermatitin yaranın rengini daha da koyuya götürdüğünü düşünüyorum. eğer kullanırken dermatite neden olursa hemen kesmenizi öneririm.

6 yıl sonraki edit: ilacı 1 yıl kullandım ve bıraktım. bahsettiğim koyu renkli hiperpigmentasyon 2 sene içinde kendi kendine tamamen düzeldi. güneş altında büyüteçle falan bakınca belli olacak kadar bir iz kaldı. ilacın fiyatı 427tl oldu artık, contractubex ise 665tl oldu, aradaki fiyat farkı iyice kapandı. 1gr noskar 4.27tl, contractubex ise 5.56tl

not: kendinizi benim gibi denek yerine koymayın, dermatoloğa ya da plastik cerraha görünün. yaptıklarım sadece kendimi ilgilendirir. topikal hidrokortizonun yan etkileri hakkında sayfalarca yazı yazılabilir. kortikosteroidler iki ucu boklu değneklerdir.
  • elim kaynar suyla feci yandığında iz kalmasını önlemek için gittiğim plastik cerrahi doktoru bu jeli yazmıştı. iz kalır mi diye sorduğumda ise hafif karaltı izi kalır o da bir kaç seneye geçer demişti. fakat bu jeli kullandığım bir ay içinde yanıktan eser kalmadı. elim eski haline geri döndü. mucize bir jel.
  • dün contractubex'in yerli versiyonu diye aldım. eczacının ürünün birebir aynısı olduğunu söylemesiyle güvenerek aldım. referansım ise bir üstteki entrydir.

bu kremi sgk karşılıyormuş ama sadece plastik cerrah reçete edebilirmiş. bu da astarı yüzünden pahalıya geliyor. çocuğu götür getir ,strese sok,muayene parası reçete parası katkı payı derken daha pahalıya geliyor. gittim araştırma sonucu ikna olup eczacıdan parası neyse verip aldım.

oğlumun kaşının üstü 1-1,5 cm kadar açıldı, bir boşluğuma geldiği anda dikiş attırmadık ama ama en azından 3 dikiş atılması gerekiyormuş. bu durumda yara iyileştikten sonra iz kalacağı kesinleşti. zararı en aza indirmek için noskar'ı deneyeceğim.

kullanıcı yorumlarına baktım,işini yapabilecek başarılı bir formülü olduğu kanaatindeyim umarım işe yarar.

küçük bir çocuğun babasının kararsızlığı yüzünden ömür boyu yara iziyle gezmesini istemiyorum.

edit: sonuçları bir kaç ay sonra editleyeceğim.
  • doktor ablamın araştırmaları sonucu aldığım ( ablamın yazdığı asdfhjjk:)) krem.
    yüzümde cocukluktan kalma sivilce yara izi var 2 tane 1 hafta kullandıktan sonra bi tanesi biraz gitti diğer yerinde bira azalma var gibi umarım geçer
  • yüzümde dikiş izim var yeni aldirdim benlerimi. noskar ve bepanthol un scar jeli arasında kararsız kaldım. doktorum scar jeli önerdi eczanede noskari
  • 10 yıl önce ameliyat olmuştum ve yaklaşık 10 cm'lik düz çizgi halinde bir kesi izi mevcut. kabarma ya da içi çökme durumu yok. güzel iyileşmiş fakat ameliyat izi ben buradayım diye bağırıyor. operasyon sonrasında da bana hiçbir krem tavsiye etmediler, ben de kendi geçer diye ilgilenmedim. karıncalanma durumu hep vardı ve beni rahatsız ediyordu; belki buna da bir çözüm olur diye noskar jel aldım. etken maddeleri "contractubex" ile birebir aynı.

deneme yapmak için öncelikle ameliyat izi dışında bir bölgeye uyguladım. mesela kolumda birkaç yıldır geçmeyen 4 adet daire şeklinde kırmızı leke var. terden ya da güneşten kaynaklı olabilir. üç tanesi 1 cm çapında, bir tanesi de 2 cm çapında...

beş gündür bu izlere masaj yaparak uyguluyorum. birkaç saat sonra deriyi soyuyor. şimdiden 2 tanesi soluklaştı bile. bu lekeleri geçirdikten sonra asıl yara izime uygulamaya başlayacağım. buradan da güncellerim durumu.

not: üretici firmayı aradım. üzerinden uzun zaman geçmiş olan izler için kremi gece sürüp üstünün bir gazlı bezle örtülmesini tavsiye ettiler. en iyi sonucu almak için taze yaranın kapandığı (kabuğunun düştüğü) andan itibaren uygulamak lazımmış. açık yaralara kesinlikle uygulanmaz!
  • dün plastik cerrahın reçete etmesiyle aldım, uygulanacağı yara sol kaşın bitiminden aşağıya uzanan, göz hizasındaki 7 dikişlik ve çok bariz bir iz.

ben satın alırken sigortam olmadığı için 215 lira ödedim fakat sigortası olanlar için sgk karşılıyormuş, eczacım içeriğinin contratubex ile birebir olduğunu söyledi.

dünden beri 2. kullanışım, öncelikle söylemeliyim ki hafiften yanmayla beraber inanılmaz kaşınıyor ve birkaç saat yaranın üzerinde kalması gerekiyor dolayısıyla biraz rahatsız edici, ayrıca jel kaldıkça deri üstünde bir tabaka oluşuyor ve kaşıdıkça bu tabaka soyuluyor.

iyileşme konusunda henüz bir sonuç için oldukça erken fakat okuduğum kadarıyla işe yarayacak gibi görünüyor, zamanla güncellemeler yapacağım.
  • ameliyat dikiş izlerim için bugün kullanmaya başladığım kremdir. contractubex ile içerik olarak birebir aynı. fiyatı 420 lira. eczacım günde iki defa kullanmamı tavsiye etti. düzenli kullanım sonucunda etkilerini editlerim.
    edit1: 1 haftalık kullanım sonucunda dikiş yerlerindeki kabuklar kalktı. sürdükten sonra deriniz dökülüyor sanırım bu da iyileşmeyi hızlandırıyor. dikiş izlerimde gözle görülür iyileşme var.
hesabın var mı? giriş yap