• akilli telefonun sana yeter diyerek mobil bankacilikla hayati kolaylastirma iddiasindaki yeni nesil alman bankasi. hesap ücreti yok, kredi karti ücreti yok, atm kullanim ücreti yok, ne var lan it dedigimizde mastercard var, istedigin ülkede istedigin atm'den ücretsiz para cekmek var, güvenli akilli telefon uygulamasi var, nfc ile ödeme var diyor. ben yine de tuzla kosmadan önce bir beklerim.

https://number26.eu/
  • n26 direkt vadeli hesap destegi vermiyor, ancak avrupa'daki birtakim bankalara araci olup sizin paranizi sizin adiniza isletiyor. faizler türkiye'deki gibi yüksek degil tabii; örnegin sparkasse, deutschebank gibi dijital olmayan bankalar %0.1 gibi cok düsük yillik faizler veriyorlar. n26 ise daha yüksek faiz veren bankalari buluyor, %1'e yaklasan yillik faizler olabiliyor burada.

iki sene önce birikmis bir miktar parami bir yil vadeli hesaba koymustum. vade dolduktan sonra iki is günü icinde faiziyle birlikte para hesabima geri gecmisti. tekrar bir miktar parayi vadeli hesaba koydum. vadesi doldu ve ödeme taahhüt günü üzerinden tam 40 gün gecti (app'te ödeme -40 gün sonra yaziyor. 40'dan önceki "-" eksi isareti. yarin -41 gün olacak). ilk 10 gün pek sallamamistim ama ardindan her hafta müsteri hizmetlerini düzenli olarak taciz etmeye basladim. su ana dek 4 tane görüsme gerceklestirdim ve ilkinden sonra her seferinde bana verilen cevap konunun önceliklendirilmis oldugu ve ilgili departmanin konunun takipcisi oldugu, ancak ellerinde henüz bilgi olmadigi yönünde. avrupa'da oldugum icin paraya cökülmeyecegine inancim tam, ancak tam 40 günden sonra hala konu hakkinda hicbir bilgi sahibi olmamalari inanilir gibi degil. ben herhangi bir ödeme tarihimi, kredi borcumu vs bir gün gecirsem basima neler gelir düsünmek bile istemiyorum, ancak 40 gün gecikmeye ragmen hala piskinlik tavan. saka gibi.

not: 42 gün sonra param yatirildi. para diger partner bankada yasanan teknik bir sorundan dolayi arada sikismis güya, öyle dediler (it got stuck and we do not know why). n26 compensation olarak hesabima ayrica 50eur daha ödeme yapti, ancak dilersem almanya mahkemesinde dava acma hakkimin sabit oldugunu da belirtti.
  • bugüne kadar kullandığım açık ara en iyi banka. almanya'daki expat, mavi kartlılara da öneririm. telefona anında harcama notifikasyonu, ücretsiz olması ve avrupa'da (türkiye dahil) her yerden ayda 5 kere ücretsiz para çekme hakkı tanıması muazzam.
  • n26 hakkinda notlarim:
    * hesabini maas hesabi olarak kullanmakta herhangi bir sikinti yok. alman iban'i veriyor.
    * karti kredi karti olarak da kullanabilmektesiniz. n26'nin ayrica ücretli kredi karti özelligi de mevcut, ancak hesap isletim ücreti almadigi standart üyelik pakedi icinde yer alan debit karti da, internetten alisveris yaparken sofort/klarna vb gibi direkt ödeme arayüzlerini kullanmayan ve kredi karti talep eden yerlere (örnek: ucak bileti satin alma, booking.com'dan rezervasyon yapma) verdiginizde tipki kredi karti gibi kullanilabiliyorsunuz. ekstra kredi kartina ihtiyac duymadim hic (not: arac kiralamada bile yiyor).
    * bir calinti/leak vb durumunda kartinizi deaktif hale getirmek mobilde birkac saniyelik bir islem.
    * spaces özelligi ile hesabinizdaki harcanabilecek tutari sinirlayabilirsiniz, böylece bir calinti/leak vb durumunda kartinizi deaktif hale getiremediyseniz bile zararinizi minimize edebilirsiniz. örn: hesapta 20k eur var, ancak ana hesapta 200eur duruyor, kalan 19800eur diger space'te. böylece 200eur'dan fazla alisveris yapamazsiniz. space'ler arasi para transferi mobilde birkac saniyelik bir islem, yani önceden öngöremediginiz yüksek meblagli bir alisveris yapma ihtiyaci hasil olursa da kolayca halledilir.
    * halihazirda kullanmakta oldugunuz hesapta yer alan otomatik ödeme talimatlari, kira/taksit vb ödemeleri, sepa'lar vb yeni actiginiz n26 hesabina otomatik olarak aktarilabiliyor, her biri icin tekrar ödeme emri kaydetmeye gerek yok. aferim.
    * arayüz cok kullanisli ve pie chart'lar ile "bu ay neye ne kadar harcamisim" hesabi rahatca yapilabiliyor.
    * avrupa'da istediginiz herhangi bir atm'den para cekebilirsiniz, no extra fees (henüz eur'a gecmeyen macaristan, polonya vb gibi ülkeler haric)
  • çok başarılı bir online bankacılık sistemi kurmuşlar. masrafsızca birçok bankacılık işlemini yapabiliyorsunuz. nakit transferi, ödeme için masraf almıyorlar. hesap işletim ücreti gibi bir ücreti yok. atm’lerden bir ayda 5 kez ücretsiz para çekebiliyorsunuz. atm’yi işleten bankanın bir masraf kesmesi söz konusu olabilir. onu da aşmak için mastercard’in nearby uygulamasını yükleyin, etrafınızdaki no access fee olan atm’leri filtreleyip paranızı o atm’den çekin. masraf ödemeyeceksiniz bu sayede. şimdilik sadece avrupa’da hizmet veriyor.
  • bir yili askin süredir kullaniyorum ve gayet memnunum. dün esime de hesap actik, istenen belgeleri yükleyip teyit etmelerini beklemeye basladi ve basvurusunun reddedildigi bilgisi geldi. gelen maili asagiya aynen kopyaliyorum; herifler yükledigin belgenin surasi yamuk cikmis tekrar yükle falan dahi demeden, acik kapi dahi birakmadan basvuruyu reddetmisler ve sebebini de söylemiyorlar.

subject: we can't open your n26 account.
    ------------------------------------------------------
    thank you for your interest in opening an account with n26. we’re sorry to inform you that it appears we will not be able to open an account for you.
    as a bank, we have to follow strict legal requirements for every account we open. unfortunately, occasionally this means we are not able to open accounts due to these restrictions. due to legal constraints, we are not able to give you any more information at this time.
    we would like to thank you for your patience, understanding and interest in n26.

yasal kisitlamalardan ötürüymüs (bkz: ne mozaigi lan). söyle de bilelim niyeymis yani, ne yapmis hirsizlik mi yapmis adam mi öldürmüs söyleyin? hadi len.
  • enpara'nın finansbank'sız halini düşünün hah işte tam öyle. avrupa birliği'nde olduğu ve arkası baya sağlam olduğu için enpara'nın güzelliklerini (başka bankaların atm'lerinden ücretsiz para çekme) tüm avrupa çapında sunabiliyor. milattan önceden kalmış alman bankacılığını şimdiden silkelemiş görünüyor. almanya'da ve ab'nin geri kalanında benzerleri var. yenileri de gelecektir.
  • hesap acmasi ne kadar kolaysa hesap kapatmasi da bir o kadar zordur.

kolay ve basit diye bir adet business hesabi actiktan sonra fark ettim ki, hesap tüzel kisiler icin degilmis. buraya kadar bir sorun yok, ben de 14 gün icinde yaptigim anlasmadan cayma hakkimi kullanarak bir mail yolladim bunlara.

normal kosullarda böyle bir islem, yazili bildiriminiz kuruma girdikten bir hafta icinde size gelen onay cevabiyla sonlanir. bunun tecrübesini defalarca yasadim zaten.

fakat bu is bilmezler beni 2,5 ay boyunca ugrastirarak bu sirada, arada kapanmis mi diye kontrol ettigim hesaba aylik isletim ücreti ekleyerek ve hatta bana mail atip, hesabin ekside bak bu durum senin bankacilik gecmisini etkiler, derhal bunu öde diye de tehdit etme cüretinde bulunuyorlar.

en son elime gecmeyen kartin, expres kargo ücretini ödeyip sadece, bunlardan kurtuldum aylar sonra.

bir daha da bulasmam.
  • hesap açmak için internet sitelerindeki formu doldurduktan sonra 2 dakika içinde sizi telefon uygulaması üzerinden arayarak kimlik bilgilerinizi teyit ederek hesabınızı anında açıyorlar.
    sizi rahat görebilmeleri için ortam ışığının iyi olması gerekiyor.
  • neden türkiye de hizmet vermiyorlar anlamış değilim.
hesabın var mı? giriş yap