• islamcı yahut kürt değilim,
    en üstteki kimliğim insan oluşumdur,
    dini veya ırkı nedeniyle bir halkın canını ve kadınlarına tecavüzü helal kılabilecek! yaratıkların
    ne insan üst kimliğine
    ne herhangi bir dine, inanca
    sahip olduklarını-olabileceklerini düşünmüyorum!

bu yaratıkları herhangi bir nedenle (siyasi-milliyetçi-dini)
    destekleyecek-alkışlayacak şahısların da
    insan oluşlarından vazgeçmeden bunu yapabileceklerine inanmıyorum!

inandığınız savaşı kazandığınız vakit
    yaşayabileceğiniz bir insanlığının olması gerekecek,
    eşinize sarılırken, kızınızı-oğlunuzu kucağınıza alıp severken
    hala yüzlerine bakabilecek bir yüzünüz
    onları sevebilecek bir yüreğiniz olmalı
    unutmayın!

benim,
    politik olarak yanlarında hissetmesem de
    askerin üzerlerine ateş açtığı mursi yanlıları için üzüntü duyabilecek bir insanlığım var hala,
    ama siz
    siz bu insanlıktan çıkmış güruhu desteklemeye devam ederseniz
    kendi kızınıza sarılırken,
    sırf hristiyan olduğu için ailesinin önünde tecavüz edilen kız gözünüzün önüne gelecek,
    oğlunuzla futbol oynar, attığı golü gururla alkışlarken
    ailesinin önünde kafasına sıkılan gencecik çocuk aklınıza takılacak,
    o yüzden insanlığınıza leke sürmeyin,

ha tüm bu tecavüzün-cinayetin bir gün olsun aklınıza gelmeyeceğine dair
    rahatsa içiniz

buralarda yazmaya-okumaya uğraşmayın zaten
    siz de gidin katılın
    kız çocuklarına tecavüzü helal etmişler
    vurun, kırın, öldürün!

ta ki bir gün sıra sizin eşinize-çocuğunuza gelene dek
    böyla bir dünya istiyorsanız
    devam edin...
  • nusra cephesi, suriye'de en az halk tabanına sahip oluşumlardan biri.

savaşçılarının büyük bölümü libya, çeçenistan, afganistan gibi bölgelerde gerilla savaşı tecrübesi edinmiş profesyonel cihadçılardan oluşuyor. oldukça organizeler ve düzenli bir ordunun bunlara karşı kısa vadede başarı kazanması mümkün değil.

savaş taktikleri daha çok "savaşmadan ağır zayiat verdirme" üzerine kurulu. bu nedenle düzenli ordu birliklerinin olduğu bölgelere karşı araçlar ve canlı bombalarla büyük saldırılar düzenliyorlar. bununla eş zamanlı olarak bölge halkını sindirmek için şehir içlerine havan saldırıları gerçekleştirip, suriye rejimi tarafında olanları kafa keserek öldürmek ve bunu sergilemek gibi korku eylemlerinde bulunuyorlar.

korku eylemlerinin yanında, halkın sempatisini kazanma amaçlı "hizmet" çalışmaları da var. örneğin öso'nun elindeki suriye semtleri sefaletten kırılırken, nusra'nın elinde bulunan semtlerde fırınlar çalışıyor, sokaklardaki çöpler bile toplanıyor. getirdikleri şeriat yasalarına uyduğunuz sürece nusra'nın elindeki bölgelerde günlük hayatınıza devam edebiliyorsunuz.

ancak, yaklaşık 6 ay önce başlayan suriye rejiminin süpürme harekatı sonrasında zaten "korumalığını yaptığı" öso ile birlikte ellerindeki önemli yerleşim merkezlerinin büyük kısmını kaybettiler. bu ağır saldırılar aynı zamanda nusra'nın "savaşçı" miktarını da önemli oranda azalttı. bu nedenle pakistan ve afganistan el kaidesi'nden yakın zamanda yaklaşık 1.500 kişilik bir takviye almak zorunda kaldılar. bu takviyenin suriye'ye türkiye üzerinden girdiği iddia ediliyor.

2 yıllık süreçte artık gerilla savaşını öğrenmiş olan suriye ordusuna karşı halep-idlip-humus hattında elindekileri bir bir kaybetmeye başlayan ve deyim yerindeyse "kırılan" nusra cephesi, bir yandan burada direnişini sürdürmeye çalışırken, diğer tarafta "rejimle işbirliği içinde olduklarını düşündüğüm" kürt muhaliflerle de çatışmaya girmek durumunda kaldı.

ancak türkiye sınırındaki kürt bölgesinde gerçekleştirilen savaş, nusra'nın alışık olduğu bir çatışma değil. karşılarında karakolları, kışlaları, yerleşik kontrol noktaları olan düzenli bir ordu değil, kendileri gibi savaşan gerilla güçlerini buldular. hem bu nedenle, hem de sayıca yetersiz oldukları için, suriye ordusu'nun elinden birkaç haftalık çatışmayla kolayca aldıkları res'ul ayn'ı sadece 2 gün içinde ağır kayıplar vererek kaybettiler. yetmedi, asla esir düşmeyen nusra savaşçıları, komutanlarına kadar esirler verdi.

şunu açıkca belirtmek gerekir ki, nusra'nın hem suriye ordusu, hem de kürt muhalifler ile aynı anda çatışabilecek ve bunu sürdürülebilir kılacak gücü bulunmuyor. hele ki türkiye sınırında kürt gruplara karşı üstünlük sağlayabilmeleri mümkün değil.

nusret cephesi, bir karar vermenin arefesinde malesef. ya hem suriye ordusu'na karşı kayıplarını telafi etme amacıyla çatışmayı sürdürecek, yahut geri çekilip güçlerini türkiye sınırındaki görece daha güvenli alanı korumak için kullanacak. fakat türkiye sınırına çekilmesi veya güçlerinin önemli bir bölümünü sınırdaki alanları korumak için kaydırması, esad'ın tüm şehirlerde kontrolü sağlayıp bütünüyle üstünlüğünü sağlaması anlamına geliyor.

2 yıl önceki "halk muhalefeti" artık minimize olup yok olmaya yüz tuttuğu için bu bölgeleri esad'tan tekrar geri alma imkanı bulunmuyor. ya ellerindekini korumak için direnecekler ve direnirken yok olacaklar, ya da kürt muhalefeti ile anlaşma yoluna giderek türkiye sınırındaki hakimiyet kavgasına son verecekler.

eğer nusret cephesi kürt muhalefeti ile anlaşır ve sınırdaki egemenlik savaşını en azından bir süreliğine erterlerse, daha güneydeki suriye rejimi ile olan savaşını sürdürebilir. ancak, bu sürekliliği sağlayabilmek için türkiye üzerinden lojistik ikmal yollarının açık kalması gerekiyor. eğer bu ikmal yolları kapanırsa, sadece birkaç hafta içinde savaşı bütünüyle yitirirler.

yani nusret cephesi ne yapıp edip türkiye sınırındaki kürt muhalefeti ile olan sorunun çözmek durumunda. bunu savaşarak yapmaya kalkarsa, güney'de esad'a kaybedecek. anlaşma yoluna giderse, yine bir şekilde sınırı kürt gruplara emanet ederek "güvenliksiz" bir durum içine atacak kendini.

yazımın baş kısmında belirtmiştim. ben, esad rejiminin 2 yıldır hiç savaşmadığı ve güle oynaya güçlerini geri çektiği haseke eyaletinde, kürt muhalefeti ile anlaştığını ve sınır bölgesini geri alma görevini onlara verdiğini düşünüyorum. bunu sağlamak için iç savaş sonrası oluşacak yeni suriye'de kürtler'e özerkliğe varan geniş haklar vadettiği bir sır değil. bu pazarlıklar uzun zamandır sürüyordu ve sonunda, esad sınır boyları dışında kontrolü ele alıp iyice güçlendikten sonra pyd harekete geçerek rejimle ortak geliştirdikleri planı uygulamaya başladı.

tüm bu anlattıklarım ışığında; nusret cephesi öyle 500 kişilik, 1000 kişilik gruplarla artık tal abyad'a, res'ul ayn'a saldıracak durumda değil. buna gücü yok. şahsi kanaatim, yıl sonuna kadar suriye rejiminin ülkede kontrolü tümüyle eline alacağı yönünde. nusret cephesi de bu süreç içinde ya savaşarak kendini bitirecek, ya da cihadçılar birer ikişer pakistan'a, libya'ya, afganistan'a dönerek "kazanabilecekleri" bir mücadele için savaşmaya devam edecekler.

edit:
    son haberlere göre gemileri yakmış görünüyorlar. aynen yukarıda anlattığım biçimde, esir düşen komutanlarını teslim alma sırasında, bir elçinin kafasını halkın gözleri önünde keserek "korku" yaratma taktiği uygulamışlar. stratejik olarak bundan daha kötü bir karar alınamazdı, kendilerini gereksiz yere iki ateş arasına soktular.
  • 55 tane ypg militanını esir alıp. cephetül el ekrad komutanının da kafası kesilmiştir.

öyle 20 yaşındaki zorla askerlik yapan t.c askerine benzemez nusret cephesi. adamlar üzerine kilolarca patlayıcıyı alıp, düşmanın üzerine yürüyen adamlar. neyse bu karşılaşmanın ikinci raundu inşallah güney kürdistan'da kandil dağlarında oynanacak.
  • sözlük ne kozmopolit yer lan diye düşündürten başlık. burada intihar bombacılarının, kafa kesenlerin, şeriatçı teröristlerin bile seveni var. sempatizan arkadaşlar şu başlıkta yazdıklarının bazılarını amerikada fln yazsa muhtemelen eve fbi'nin gelmesi maksimum 5 ile 10 dakika arasında bir zaman alırdı.
  • "onun piçi bunun piçi"ni bi tarafa bırakırsak. arap menşeili hiçbir örgüt ypg ile böyle bir savaşta başaçıkamaz. çünkü tecrübeleri yok.tecrübesi olanlar (bkz: taliban) (bkz: çeçenler) araplar anca canlı bomba olur metropollerde kendini patlatır. yada arabaya bomba koyar (bkz: reyhanlı) ama orda kalaşnikofla mevzi alarak yani bildiğin meydan muharebesi gibi bi savaş var anladığımız kadarıyla. kürtlerin her kesiminin (pkk, kdp, ynk) en az 35 yıllık tecrübesi var. ve bu tecrübe türkiye, iran, ırak gibi askeri kuvvetleri çok yüksek ülkelere karşı yürütülen bir savaşın sonucu. ve eğer doğruysa o fetva kürtleri çok kızdırmışlardır dostum http://www.youtube.com/watch?v=g2wd5tamf2k
  • abileri akp tarafından sırtlarından bıçaklanmış it sürüsü. abileri şimdi başka bir it sürüsünü bu sıkışık dönemde itlik yapmasın diye beslemek zorunda. yarın öbür gün tüm bu itler beraber hepimizin üstüne saldırınca soluğu nerede alacak acaba bu abiler.
  • sünni müslümanlıklarıyla nam salmış el akidenin yan kolu olan bu orospu çocukları, isimleri zikredildikleri an bir katliama daha imza atmış oluyor nedense. evet bu adamlar kendine müslüman diyorlar ve birkaç gündür masum kürtlere karşı ufak çaplı bir katliam peşindeler. aşağıda linkini vereceğim görüntülerde ise 2 hristiyanın kafasını keserken izleyeceksiniz.

https://www.youtube.com/…csfkyazr8&bpctr=1375447656

tabi mideniz kaldırırsa. ben izleyemedim. gayrimüslime bunu yapan "müslümanlar" müslümana ne yapmaz. mübarek cuma vakti sen günaha sokma ya rab!
  • en vahşi şekilde yok edilmesi gereken ruh hastası, orospu çocuğu sürüsü.
    aaaa içimizdeki taraftari olan orospu analilar nereden biliyormuşuz diyor. ulan haysiyetine soktuğum adamlar bile bile sahipleniyor yaptiği katliamlari.

edit: arkadaşlar gelen şikayetler üzerine nusra cephesine ait olan bi videoyu kaldırdım bu entryden . ama bahsetmesek olmaz: videoda boğazı yarıya kadar kesilerek katledilen bir genç vardı.
  • var oluş amacı, kendileriyle aynı ırktan ve mezhepten olmayan müslümanları katletmek olan müslüman terör örgütü.

mübarek ramazan'da bile kadın, çoluk çocuk katliamlara devam ettiklerine göre, tahminimce iç savaş yaşanan her müslüman ülkede, israil'den bile daha fazla müslümanın kanına girmişlerdir.

sırf mezhepsel nedenlerle kendilerine maddi manevi destek veren kuzeydeki şerefsiz abileriyle birlikte geberip yok olduklarını görmek istiyorum.
  • nusreti görünce nusr-et sandım aq ya. adamlar o kadar zengin ki cephe kurdular sandım. sanırım çok fakir ve bir o kadar da gündemden habersiz olduğumu gösteren cephedir :((
hesabın var mı? giriş yap