• anneannelerin oturdugu bir eskisehir kösesi. odunpazari bir yokusa çikar. yokusun sonu anneanne kokar; kuzinede patates, odalarda gül suyu kokar. odunpazari'nda zaman hiç geçmez. persembeleri pazar kurulur ki kadinlar döner pazaryerlerinden hüzne yatkin, bundan habersiz. sonra bir siir gelir takilir insanin diline. tuna kiremitci'den mesela "evler;" o siirde de üstlenir ya insan uzaklari:

"bazen kiskirtir dinginlik, biraz da
    bu yüzden üstlenir ya insan uzaklari:
    pazar yerlerinden dönen o hüzne yatkin
    kadinlarin ve küçülen kralligindaki yorgun
    haritacilarin düslerine daha fazla
    girmemek için."

biçkin delikanlilari vardir sonra odunpazari'nin. onlar ki, asagi mahallerdeki kavgalarda bile gözdagi vermek için "odunpazarliyim oglum ben" diye girerler lafa. o delikanlilar odunpazari'nin sira sira kahvelerinde toplanirlar. odunpazari'nin ihtiyarlari da bir bir animsar elbet geçen sonbaharlari o delikanlilara bakip bakip. onlar da bir zaman böyle biçkin, böyle neseli; animsarlar ayse'yi ilk öptükleri dar odunpazari sokagini.

odunpazari bir yokus, en tepesinde bademlik; uzun yillar önce belediye tarafindan isletilmeye çalisip becerilememis kocaman bos bir yüzme havuzu. hemen yanindaki çay bahçesi ki, o bahçe yeni nisanlilarin yahut kaçak sevgililerin siginagiydi bir zamanlar. o bulusmalar artik çoluk çocuga karisti, bademlik uzakta, issiz kaldi. çünkü, sehir asagilarda kuruldu; an geldi torunlar üstlendi uzaklari.
  • eski odunpazarlılar burayı odunbazarı ya da odumbazarı şeklinde telaffuz ederler.*
  • köylüler arabalarla getirdikleri odunları bu semtin büyük pazar meydanında satarlarmış.semtin adını buradan aldığı söylenir.
    ayrıca osmanlı borçlarına karşı alacaklı devletlerin kurdukları reji idaresi
    ormanlardan kesilen tomrukları ve ağaçları borçların ödenmesi için
    yurt dışına gönderilmek üzere burada teslim alırmış.
    odun ticaretinin yapıldığı meydana 1934 yılında eskişehir lisesi yapılmış,
    bu liseye daha sonra eskişehir atatürk lisesi adı verilmiş.
  • çok sevgili iki sosyal demokrat partimizin topladığı %50 civarında bir oy oranı sonucunda akp adayı burhan sakallı'nın belediye başkanı seçildiği ilçedir...

yok efendim yılmaz hoca chp'yle anlaşamamış da, yok o bunla anlaşamamış da, geçin bunları...

ortada tüm belediyelerin aynı partiden çıkması ve dolayısıyla hizmetlerin daha bir uyum ve bütünlük içerisinde yürütülebilecek olması gibi önemli bir fırsat varken bir belediyenin bu şekilde kaptırılması gerçekten trajikomik.
  • eskisehir'in en tehlikeli muhitiydi bir zamanlar. sonra emek, erenköy, takkali, kurtulus, gokmeydan, sirintepe gelirdi sirasiyla. siralama degismis olabilir ama bem odunpazarini patates satarak gecirdigimiz yaz donemlerindeki tatli teyzeleriyle ve cukunu acip gezen delileriyle hatirliyorum.
  • eskişehir 'in en güzel yerlerinden biridir. tarihi evleri ve kurşunlu külliyesi ile, helede gece dolaşıyorsanız ruhsal geriliminizi en üst seviyede tutan mekandır. bu semtin ara sokaklarında dolaşırken insana başka bir zaman diliminde yaşamanın zevkini verir. bunun yanında odunpazarı meydanındaki kıraathaneler, köfteciler, hanlar ve fırınlar ise buraya ayrı bir tat katar.
  • eskişehir'in en güzel çay bahçelerine ev sahipliği yapan yer.
  • eskisehir in yeni ilcelerinden biri olacak semt.
  • eskisehirin en eski lisesine (ataturk lisesi ki acilisini bizzat ataturk yapmis, anneannem ilk defa ataturku orda gordugunu anlatirdi), yine sehrin en eski camisine (kursunlu cami, her ilkokul cocugunu mutlaka gotururler, sehrimizi gezelim taniyalim dersi icinde) ev sahipligi yapan, simdi restore edilmis rengarenk osmanli evlerinin turizme acilmasi ile daha da renklenecek olan sehrin kalbi. semtin icine dogru yurudukce yikildi yikilacak ahsap osmanli evleri daima huzunlendirirdi beni, umarim goruntudeki uc bes evle kalmaz restorasyon isleri. su meshur ciger hikayesi ise eskisehirin bilumum cevresine et asmislar. bir hafta sonra gelip bakmislar ki bir tek simdi odunpazari olan yerdeki etler curumemis ve sehri burasi merkezli kurmaya karar vermisler. bana anlatanlarin yalancisiyim.
  • son derece tartışmaya müsait bir konu, şöyle böyle, falan feşmekan da, yılmaz büyükerşen'in chp ile ya da chp'nin yılmaz büyükerşen ile ortak, orta bir yol bulamaması sebebiyle göz göre göre, akp'nin, burhan sakallı'nın kucağına bırakılmış semt. bok yere böldünüz oyları, selamlarımı yolluyorum buradan.
hesabın var mı? giriş yap