• frankfurt izmir ise offenbach bornova'dır.
  • almanyada offenbach adini tasiyan üc sehir vardir. bunlarin icinde ün salmis olani, offenbach denildigi vakit akla geleni, kastedileni rhein-main-gebietin besinci büyük sehri olarak bilinen offenbach am main dir (main daki offenbach).
    nüfus sayisi: 118.000
    plaka kodu: of (bkz: almanya plaka kodlari)
    telefon kodu (frankfurtun, daha dogrusu frankfurt am maininki ile aynidir): 069

öteki offenbach rheinland-pfalz eyaletindedir:
    offenbach an der queich; nüfus sayisi: 6000 (queich daki offenbach)
    ayrica bir de söyle bir sey vardir:
    offenbach-hundheim; nüfus sayisi: 1200 (köpekyurdu-offenbach)

frankfurta yakin olmasi (istedigin vakit git cos, alisveris yap, sokakta bikini ile dolas), frankfurttan sakin olmasi (kafa dinle, huzur icinde uyu, müze müdürleri ile cay kahve ic) onu ideal bir sehir yapar. kirasi da ffmdan uygundur.
    offenbach etrafinda yasayan insanlar bu sehirden tirsar. sokaginda tirsak tirsak yürüyen bu insanlarin yabanci oldugunu anlayan bu sehir de onlara "bööh" yapip ödlerini kopartmayi kendine bir borc bilir.

181 resim boyunca buyrun siz bir fikir edinin: http://www.meinestadt.de/…ach-am-main/tourismus/pix

(bkz: cikmis dokuza inmez sekize)
  • würzburg'tan kalkıp konser için gittiğim yer. frankfurt am main'de indikten sonra bir tren, bir otobüs ile sonunda offenbach am main mekanına ulaşmıştım. yağmurlu buz gibi havada konser için beklemiştim, güzeldi. gezme şansım olmadı ama evlerin düzenini -en azından gördüğüm kadarını- beğenmiştim.
  • gördüğüm en liberal, sosyalist ve donanımlı türklerden biri olan oktan erdikmen'in yaşadığı şehir.
  • almanya'daki küçük orta doğudur. muhtemelen bundan 40-50 yıl sonra tüm alman şehirleri aşağı yukarı buraya benzeyecektir. (bkz: great replacement)
  • sadece kesmezler birader o göte sahip çık

bir günlük olarak sözlük.
  • frankfurt’un komşusu kent, ayrıca iki kent arasında bir rekabet olduğunu duymuştum. görsel olarak çok güzel bir yer olmasa da frankfurt’a yakınlığı nedeniyle kentte çalışan pek çok kişi offenbach’ta yaşamayı tercih edebiliyor. (kiralar da daha uygun.) ayrıca kentte gerçekten önemli bir türk nüfusu var, türk sanatçılar da konsere, etkinliğe geldiğinde genelde burayı tercih ediyorlar gibi sanki.

ayrıca kişisel bir not olarak “of plakalı” araç görünce “bakalım senin ne gibi hünerlerin var?” diyip daha dikkatli kullandığım doğrudur ve genelde de şaşırtmazlar. (üzgünüm of plakalılar)
  • tam da fuar için frankfurt'a gidince kalınması gereken yerdir, zira frankfurt un en güzel bölgelerini akşam yorgun otele dönerken taksiden rahatça seyre dalabilirsiniz.
  • plakası of olmaktadır. frankfurt ilen ilişkisi new york-new jersey tadındadır, aralarındaki sınır main nehridir. 15 dakikada frankfurt'a düşersiniz buradan. içerdiği küçük küçük kasabalar, birbirine ormanlık alan içeren yollardan bağlanmıştır. sessiz sakin bir mahaldir.
hesabın var mı? giriş yap