• almanya için alması zor olmayan ama biraz koşturan vize türüdür, sözkonusu öğrenci erasmusla gidiyorsa konuya gayet aşina olup deneyimlerimi hemen paylaşıyorum ;

- önce idata yı arayıp randevu alıyorsunuz. ben 2 temmuzda aramıştım, 9 temmuz için randevu vardı. olur da kabul mektubum gecikirse diye 19 temmuz(bugün) için aldım , yine de gelmedi kabul belgem ertelemek için 1 hafta önce aradım kadın bana 19 temmuza vereyim mi dedi, randevu almak o kadar rahat yani.
    +randevu alma ücreti : 13 tl
    - daha sonra(randevuyu alınca) size özetle evrakların 2şer fotokopisi ile saatinde gelin diyen bir not ve istenen evrakları içeren bir mail geliyor.
    - istenen evraklar ;
    *alman dilinde eksiksiz olarak doldurulmuş ve başvuru sahibinin kendisi tarafından
    imzalanmış iki adet başvuru formu + ikamet kanunu`nun 55. maddesine göre gerekli
    ek belge (formdan 2 tane dolduruyorsunuz, fotokopisine gerek yok)
    *3 adet biyometrik özelliklere uygun vesikalık resim (6 aydan eski ve bilgisayar baskısı
    olmamalı)
    * en az bir yıl geçerli (imzalı) t.c. pasaportu. pasaport 10 yıldan eski olmamalı ve en
    az iki boş sayfası olmalı. okuldan harçsız pasaport belgesi alınca (aldığınız belgeyi daha sonra öğrenci kimliği ve kimlik fotokopileri, kaçar tane tam hatırlamıyorum, ile ankara için hacıbayram camii nin oradaki vergi dairesi başkanlığında onaylatıp emniyete bununla gidiyoruz) sadece defter parası ödüyoruz.
    + pasaport ücreti : 72 tl
    *tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği (nüfus kayıt örneğinde özellikle „düşünceler“
    bölümünün eksiksiz doldurulmuş olduğuna, anne baba, tüm kardeş ve çocukların
    belirtili olduğuna lütfen dikkat ediniz) . herhangi bir nüfus memurluğundan ücretsiz alabiliyoruz.
    * türkiye`den alınan bursa ilişkin belge (burs miktarı belirtili olmalı), almanca veya
    ingilizce tercümeli. bu belgeyi, kabul belgesi geldikten sonra okulunuzun ab ofisinden alıyorsunuz. dediğim gibi benim kabul belgem gelmedi, tarayıp attılar. onunla da alabildim.

* sokrates/erasmus veya leonardo da vinci gibi ab kısmi burslarında, federal eğitim
    teşvik kanununa göre belirlenmiş ve halihazırda 659,- euro olması gereken meblağa
    göre eksik kalan kısım için ikamet süresini kapsayacak şekilde aşağıda belirtili
    şekillerde kanıtlar getirilmesi gerekmektedir:
    - anne ve babanın noter tasdikli yazılı taahhütnamesi (tercümesiyle birlikte) ve
    - taahhütnameyi veren kişinin (garantörün) ödeme gücüne ilişkin banka hesap
    cüzdanı, maaş bordrosu vs. gibi belgeler (bunlarda tercüme gerekli değildir)
    !! tam burs alanlarda, bursun belgelenmesi halinde, finansmanla ilgili kanıt zorunluluğu
    yoktur
    bunun yerine bloke hesap açtırılabilir. o hesabı türk bankalarından sadece iş bankası yapıyor, işlem ücreti 65 € ve yaklaşık 2 hafta sürer demişti bankacı. benim vaktim olmadığından taahhütname verdirdim. taahhütnameyi noterden alıp, ardından tercüme ettiriyoruz, tercümenin noter onayına gerek yok çünkü zaten yeminli tercümanlar yapıyor. taahhütnameyi "şu şu kimlik bilgili çocuğumun almanyadaki şu okula gittiği sürede kalacağı süre boyunca(ay cinsinden belirtilmiş, benim için 6) 1404(234*6) € göndereceğimi taahhüt ederim" şeklinde ebeveyn yaptırıyor, sanırım 2sinin de olması zorunlu. daha sonra onların imzası ve ardından noterin kendince doldurduğu bir kısım var.
    +noter işlemi ücreti : 107 tl. bir arkadaşım bahçelide 115 tl ye yaptırmış, bir çocuk(okulun facebook grubundan okuduğumu aktarıyorum) 88 tl ye yaptırmış ama adres vermemiş.
    +yeminli tercüman ücreti : 30 tl. baban bunu bahçelide(ankara) yaptırmış. kızılayda yaptıran arkadaşlardan duydum 28 ve 29 tl. taahhütname 21 satırdı, tercümanlar 1000 karakter üzerinden ücret alıyor, yaklaşık 16 satır 1000 karakter oluyormuş.
    * vize verildikten sonra en az 30.000 avro teminatlı ve tüm schengen ülkelerinde
    geçerli yurtdışı sağlık sigortası yaptırılmalı. bu sigorta almanya`da öğrenci sigortası
    (kayıt yaptırırken ibraz edilecek) yaptırılana kadar geçerli olmalı.
    bunu bir yapı krediye sordum, 172 günlük 101 tl dedi, bir de necatibeyde oba sigorta diye bir yer var polis merkezinin karşısında, orada aynı gün için 72 tl ye yaptırdım. fiyat aslında 30 €, o günkü kura göre ödeme yapıyorsunuz. nakit ödeme almıyorlar, banka ya da kredi kartı olmak zorunda.

bunlar dışında gelen mailde 60 € vize ücreti alınacağı söyleniyor ama erasmus için bu ücret alınmıyor. bir de bunlara ek olarak, kabul belgem gelmediğinden, learning agrement, ingilizce öğrenci belgesi ve transkript ile bana taratıp attıkları kabul belgesini (mühürlü ama altında tarandığını anlatan not düşülmüş) de götürdüm, hiç zorluk çıkarmadılar.

görüşmede, aile birleşimi işlemleri ile aynı yerde olduğundan biraz bekliyorsunuz çünkü onları baya sorguluyorlar işlemleri uzun sürüyor. sıra bana geldiğinde odaya girdim, evrakları verdim, parmak izim alındı ve çıktım, toplam 5-6 dakika. daha sonra evrakların müdürden imzası için beklemeniz gerekiyor ama ben stajım olduğunu ve sadece öğleden öncesi için izin aldığımı söylediğimde kadın anlayış gösterip müdüre elden götürdü, müdürden gelmesi de max 15 dakika sürmüştür. ama arkadaşımla gitmiştik ve o da aynı durumdaydı, onun imzasını farklı müdür atmış 45 dakikaya yakın sürdü.

yani uzun lafın kısası erasmus için alınıyorsa öğrenci vizesi, almanya için, 300 tl civarı belgelere harcıyorsunuz, onun dışında bir masrafınız olmuyor.

bir de son bir dip not, fotokopinizi çektirin gidin, elçilikte sayfanın tek yüzü 50 kr.

edit: eğer randevunuzu ertelemek istiyorsanız tekrar 13 tl yatırmanız gerekiyor. bu parayı yapıkrediye yatırıyorsunuz, yatırdıktan bir gün sonra pasaport ile randevu alabiliyorsunuz.

edit2: gün itibari ile aldığım vizedir, 2 iş gününe geldi vize.
  • ispanya için bu vizeyi almak insanın, belgeleri toplama aşaması dahil 5-6 hatta 7-8 haftasını alabilir. 90 üzerinde kalışlar için sağlık raporundan (ki tanıdıklar olmadan kendisini edinmek 1 hafta sürer), adli sicil belgesine (ve tabi ki bunların tercümelerinin noter tasdikli, apostilli haline), masraflarınızı karşılayacak kişilerden alınmış dilekçelerden vergi levhaları, tapulara kadar bilimum belge gerekmekte ve elinize verilen listedeki sırada teslim edilmek zorundadır.

ayrıca erasmus öğrencileri için kalacakları her ay için 1700 euro olacak şekilde bankadan teminat mektubu gerekmektedir, bazen de gerekmemektedir; neye göre olduğunu çok bilemiyorum. erasmus öğrencisi değilseniz, öğrenci vizesi 115 ytl'dir, ancak elinize verilen hiçbir formda bu miktar belirtilmemiştir, zannedersem ispanyada tüm öğrenciler her gün üzerilerinde 200-300 euro parayla gezmektedir ki kapıda "nolcak ki?? sadece 115 ytl??" gibi tepkiler verilmektedir. hazırlıklı gidin, sonra çılgınlar gibi banka aramak zorunda kalmayın.

belgeler teslim edildikten en erken 3 hafta sonra elçilik aranır, vizeye onay veya red, ne cevap verildiği öğrenilir ve pasaport teslim alınır. ispanya büyükelçiliği erasmus öğrencileri dahil pek çok öğrenciye red cevabı verebilmektedir, genelde gösterilen gerekçe "maddi olarak yetersiz" şeklindedir.
  • f1 vizesi de gayet kolay alinabiliyormus ben dun bunu gordum. okul ismimi homeland security'nin very tabanina girip ben de sevis fee'yi odedikten, ds-160'i da doldurup onun da parasini odedikten sonra baska evrak dahi istemediler. onca ugrasmistim yok seyahat masraflari icin banka dekontu maas bordrolari calistigim yerin ticari sicil belgeleri bilmemne, yuksek lisans mezuniyet belgesiydi transkriptiydi deli dondum hazirlanacam diye, hicbirine bakmadilar bile.

gorevli eski pasaporttaki j1 vizeme bakti, ne yaptin santa barbara'da dedi. turkce ogrettim dedim. nerde dedi, ucsb'de dedim. oo iyimis dedi. neden texas a&m dedi, anlattim. masraflar nasil olcak dedi, okul hepsini karsiliyo dedim. o zaman ben bu i-20'yi sana geri vereyim, amerikaya girerken lazim olacak dedi, enjoy texas dedi, thanks dedim bastim ciktim. randevu saatim geldiginde coktan bebek starbucks'in yolunu tutmustum bile. aksamuzeri ups'ten mesaj geldi kargonuzu aldik diye, bugun de 5 senelik vizemle beraber pasaportumu aldim bitti gitti. oh be, ne stres cekmisim bosuna birader, huyum kurusun!
  • siz ogrenci vizesi almak icin konsoloslugun kapisindan iceri adim atarken, kuyruk olmus bekleyen kalabalik, "hooop kardesim siraya girsene, 4 gundur sira gelmesi icin bekliyorum ben burda" diye bagirir ancak siz en hizli sekilde vizenizi alir, sinirli ve kiskanc bakislar esliginde oradan ayrilirsiniz.
  • belçika'dan bu vizeyi alıyorsanız, belirttikleri doktorlardan birinden sağlam bir sağlık raporu almanız gerekiyor. bu raporu alırken de hiv'den tutun derinizin hassaslığına, doktor her şeyinize bakıyor.

ekonomik şartlarınızı kanıtlamanız için iki seçenek var; ya okulla ortak banka hesabı açıp para yatıracaksınız, ya da her şeyinizi ortaya dökeceksiniz. her şeyinizi ortaya dökerken bazı eksikler olabiliyor, banka hesabında vizesi 3-4 günde çıkan var. ben geçen sene okulum bloke hesap olayına girmediği için her şeyimi ortaya dökmüştüm. harbiye'ye git gellerle 1,5 haftada benim de vizem çıkmıştı.

gerekli belgeleri şöyle bırakıyorum: gerekli belgeler

tanım: oturma izninin bir önceki adımı olan vizedir. taşşaklıdır.
  • otobüsteki indirimli öğrenci kartı olarak anladığım başlık. fakirlik her zerreme işlemiş. yardımcı olacak olur belki

(bkz: up)
  • kafamı çok ağrıtan vize türü.

bir kaç yerden araştırdık soruşturduk ama çok çeşitli bilgiler verenler var.

hayat sigortası yine gerekiyor mu? bilinmiyor.
    http://www.vizeadresim.com/…ler/schengenvizesi.html burada gerekiyor denmiş.

sanırım bir yerden danışmanlık alıp da halledilmesi gereken vize türü.
  • öğrenci için güzel bir vizedir. abd'ye f1 vizesiyle gidiyorsan eşin f2 oluyormuş ve çalışma izni olmuyormuş sanırım. eşin çalışabilmesi için izlenmesi gereken yollar hakkında yeşillendirilmeyi bekliyorum.

(bkz: formatı nasıl belledim)
  • öğrenci vizesinin emniyetten alınanı için milli eğitim bakanlığının yükseköğrenime bakan bölümünden bir form alınıp, öğrencisi olduğunuz kuruma onaylatıp, formu aldığınız yere götürmeniz ardından emniyete gitmeniz yeterlidir.* faydası yurtdisina cikma harci,pasaport harc bedeli gibi bilimum harçlardan kurtulmak olup, başka bir ülkenin topraklarına ayak basmanıza doğrudan bir katkısı yoktur, yani istikamet vize gerektiren bir ülke ise o ülkenin vizesi için ayrı başvuru gerekir.
  • krediye kefil olmuş kişiler yüksek lisans için öğrenci vizesinde bir engelle karşılaşır mı merak ettiğim vize türüdür. lütfen yeşillendir beni ey sözlük
hesabın var mı? giriş yap