• ağzımıza gelen bir darbeyle diş yuvasından çıkabilir, böyle bir acil durumda ne yapmalıyız?

1- en önemli şey hız! çıkan dişi hızlıca bulun ve sadece beyaz baş bölgesinden tutun
    (kökün üzerinde canlı dokular var, ölmelerini istemiyoruz!) ve dişi sakince yerine yerleştirin.

2- dişin üzeri çok pislenmişse (özellikle toprak üzerine düştüğü durumlarda) soğuk suyun altında hızlıca yıkayın. en fazla 10 saniye.

3- eğer bir sebeple dişi yerine yerleştiremiyorsanız, bir bardak sütün içine koyarak hızlıca en yakın doktora gidin.

4- asla suyun içine koymayın, peçeteye sarmayın!

önemli olan dişin kurumaması ve canlılığını yitirmemesi! bu yüzden hızınız çok önemli. en başarılı durumlar genellikle dişi o anda yerleştirdiğinizde oluyor. çünkü hiç zaman kaybetmiyorsunuz.

süt bulamıyorsanız ağzınızın içinde, yanağınızda tükürüğünüzde tutabilirsiniz.

küçük çocukların yutma tehlikesine karşı bir kaba tükürüğünü boşalttırarak doktora götürebilirsiniz.

son olarak önemli bir husus: süt dişleri düştüğünde asla tekrar yerleştirilmez. yani dişin daimi (bir daha değişmeyecek) diş olduğundan emin olun.

dr. dt. buket erdem
    link
  • akbank'ın açılımı, "adana'daki kayserililer" bankasıymış.
  • dokunduğumuz birçok yerin dışkı ile kaplı olduğu gerçeğidir.

video

london metropolitan university 2018 yılında sekiz mcdonald's şubesinin self service ekranından svap örneği almış ve örneklerin tamamında dışkı bakterisi tespit etmiştir.

bunun sebebi ise restoran kirli olması değil, müşterilerin kirli olmasıdır. bir insanın anüs bölgesinde herhangi bir zamanda 0.1 gram dışkı bulunmaktadır. (rim job yapmayı sevenlere selam olsun.) bu dışkı kıyafetlerimize, kıyafetlerden ellerimize ve dokunduğumuz her yere yayılır.

evinizin banyosunu istediğiniz kadar temizleseniz de sifonu her çektiğimizde dışkı içerisindeki bakteriler havaya karışır ve iki saate kadar da havada asılı kalır. diş fırçanıza, kıyafetlerinize, yüzünüzü kuruladığınız havluya hatta nefes alırken ciğerlerinize kadar yayılırlar.

kapı kolu, para, televizyon kumandası, klavye, asansör düğmesi, otobüs korkuluğu ve dokunduğunuz her yerde sizin ya da bir başkasının dışkısının tespit edilmesi mümkündür. bu her zaman bu şekilde olsa da 20. yüzyıla gelene kadar tespit edebilecek teknoloji mevcut değildi.

bağışıklık sisteminiz sağlam olduğu sürece bu bakteriler size zarar veremezler.

bir de ek bilgi verelim:
    dünyayı boka buladığımız yetmiyormuş gibi ay'da da insan dışkısı bulunur. apollo görevi ile aya giden astronotlar aldıkları örnekleri dünyaya getirebilmek için gereksiz bir takım şeyleri ay yüzeyinde bırakarak ağırlık azaltmışlardır.

96 poşet insan atığı(dışkı, idrar ve kusmuk) ile birlikte iki golf topu, 12 kamera, 12 çift bot, altın kaplama bir teleskop ay yüzeyine terk edilmiştir.

kaynak: 1 - 2
  • pudra şekeri burundan da alınabiliyormuş...
  • (#121315728) entryde evinizdeki tuvalette sifonu çektiğinizde etrafa bok yayılmasını istemiyorsanız klozet kapağını kapatınız. klozet kapağını kapatarak etrafa bok, fücür yayılmasını engellersiniz. bu bilgi ufkunuzu iki katına çıkarmanın haricinde sağlığınızı da korur. kapiş ;).
  • dünyamızın büyük bir okyanusun ortasında yüzen bir disk şeklinde olduğunu, bu okyanustaki büyük dalgaların bizim iç denizlerimizde fırtına yarattığını, bu büyük dalgalar dünyamızı salladıkça da deprem olduğunu öne süren bir sümer tezine tarkullu deniliyor. tales bu düşünceyi alarak memleketi milet'e götürmüş arkadaşı anaksimandros ile tartışmış, anaksimandros ise depremleri ve fırtınaları açıklayan bu düşüncesini mantıksız bulmuş ve o da dünyanın boşlukta durduğunu savunmuş. (bkz: bilimin büyüsü)
    anaksimandros yuvarlak bir dünya etrafında da dev bir okyanus olan harita çizmiş, bu haritayı milet limanına asarak limana gelen denizci ve tüccarların bu haritayı eleştirmesini istemiştir. depremi, fırtınaları ya da hastalıkları posedion, zeus gibi tanrıların yapmadığını, daha akılcı açıklamaların olabileceğini düşünen iki arkadaş sadece teorinin yeterli olmadığını, eleştirel düşüncenin de gerekli olduğunu bilmektedirler. bu nedenle bu iki ismin bir bilim hamlesi başlattığı kabul edilir.
  • çocuklar, kadınlar, hayvanlar ve tabiat da canlı varlıklardır. erkekler gibi!
  • öz mü öz yakın akrabasını pandemide çalışmakta olan işinden eden insanlar var. insanlık ölmüş onu biliyoruz da, insan kendi ailesinden olan kişilere da güvenemeyecekse.. demiyorum. ctrl+z. zaten insanın en güvenmemesi gerektiği insanlar onlar..
  • dünya'nın en eski şirketlerinden ilk(evet ilk) 5'i japonya'dadır. tarihleri ise 578(evet 578) ila 718 arasındadır! japonların gelenekçi bir toplum olduğunu burada bile gözlemleyebiliriz. örneğin kongo gumi şirketinde şirketi devredecek erkek kalmayınca damatlar soyadını değiştirip şirketi yönetmiştir.

japonya'da oldukça olağan 1000 yıllık bir işletme-> https://www.youtube.com/watch?v=eq3jox-dosq
    1300 yılından kalma bir otel -> https://www.youtube.com/watch?v=j9qfgkpgcaw

kaynak: https://en.wikipedia.org/…/list_of_oldest_companies
  • "bir rüya gördüm" şarkısının hollanda'dan ülkemiz müziğine doğru uzanan hikayesi ve o silsilede yer almış aktörler (müzik grupları, sanatçılar) hakkında kesitler halinde bilgiler: (not1: aynı zamanda bu şarkının yolu, 1970li yıllarda synthesizer kullanan, şarkılara yeni boyut kazandıran yenilikçi sanatçılarımızın toplandığı bir ekiple de kesişecek.) (not2: bu şarkı aşk tesadüfleri sever 2 filmiyle biraz ünlenmişti)

öncelikle şarkı, 1978 yılında bir synth-pop projesi olan mistral adında hollandalı bir grup tarafından, iki şarkılık single albümde "starship 109" adıyla yer alarak çıkışını yapıyor (diğer şarkının adı love destruction ancak pek esamesi okunmuyor). mistral'in starship 109'un da içinde bulunduğu, o dönem hit yapan üç şarkısı var. grup son olarak '80 ve '84 yıllarında olmak üzere toplam beş tane daha single çıkarıyor ancak öncekiler kadar başarı sağlamıyor. sonrasında aynı isim altında bir eser üretmeyip grup olarak kariyerlerini sonlandırsalar da geride starship 109 adında klasikleşebilecek bir şarkı bırakıyorlar.

bu arada grubu kuranlar robbie van leeuwen ve rick van der linden. starship 109'un sözlerini yazan, müziğini yapan grubun kurucularından robbie. şarkı müziği o dönem kendini gösteren, rock'ın evrelerinden new wave türünün yanında psychedelic rock'ın da içinde olduğu bir dizi müzik türünden etkilenimler gösteriyor. vokal kadının adı ise marian schatteleyn.

şarkının çıkışından 1 yıl sonra, 1979'da zeren uluer, şarkı müziğinin aranjörlüğünü üstleniyor, ülkemize getiriyor. sözlerini baha boduroğlu yazıyor. şarkı adının "bir rüya gördüm" olarak belirlenmesini ise, orijinali starship 109'un ilk cümlesine (i had a lovely dream last night) rahatlıkla bağlayabiliriz. bu çalışma bittiğinde, şarkının bir albümde veya herhangi bir yerde yayınlandığına dair bir bilgi yok gibi.

aynı yıl yani 1979'da bir plak basılıyor. sonra devamı da geliyor. bu bir albüm serisi, "istanbul şarkıcıları ve çalgıcıları - disco fasıl 1, 2, 3, 4, 5" gibi isimlere ayrılıyor. 5 ayrı albüm yani. bu albümler; tuğrul karataş adındaki türk müziğinde önemli işler yapmış bir bestecinin derlemelerde ve şarkı müziklerinin aranjörlüğünde rol aldığı, orkestranın istanbul çalgıcıları adını aldığı, prodüktörünün söz konusu şarkımızın* sözlerini yazan baha boduroğlu olduğu ve daha nice ismin katkısıyla oluşuyor.

albümde yer alan şarkıların müzikleri pek tabii değişime uğruyor söz konusu isimlerin çalışmasıyla. en önemli ayrımlardan biri olarak mesela işin içine synthesizer giriyor. bu şarkılar kiminin yaratıcısının anonim olduğu türküler, kiminde fikret kızılok, sadettin kaynak, yine zeren uluer gibi isimlerin sözünde ya da müziğinde katkısının olduğu bizden eserler, yani folk türü. ancak enstrümanların ve müzikal tutumun değişimiyle söz konusu şarkıları folk temelinde, funk, synth-pop, anadolu psychedelic rock, rhythm & blues gibi bunların hepsini ya da bir kısmını barındıran bir hüviyete dönüşmüş şekilde görüyoruz.

bu kadar new wave esintisi, yeni bir bakış söz konusuyken elbette yazının konusu olan şarkı "starship 109" yani bizdeki adıyla "bir rüya gördüm"; bu albümlerin 1980'de çıkan ve "istanbul çalgıcıları - ayva çiçek açmış" fasıl'ında kendine yer buluyor. söz ve müziğini kimin hazırladığını söylemiştim, serpil eroymak ise vokal işini üstleniyor. albümdeki diğer şarkılara bakmak için buraya alayım. örneğin 2. şarkı olan köroğlu dağları'ndan tutun birçok şarkı lezzetli. bir rüya gördüm şarkısı telif nedeniyle videodan çıkarılmış, o yüzden onu ayrı atmak durumunda kaldım. "istanbul şarkıcıları", "disko fasıl" gibi tanımlar yazarak diğer albümlerdeki şarkıların bir kısmına ulaşabilirsiniz, bazısı yüklenmiş dijital ortama. fakat internette albümlere tam erişim çok zor, plaklara da aynı şekilde. satacak birini bulmanız dahi zor.

bir rüya gördüm'ü son olarak ise aşk tesadüfleri sever 2 filminde modernize edilmiş bir biçimde görüyoruz. yazının başında şarkıyı paylaşmıştım. nesrin cavadzade ve elif doğan'dan dinliyoruz. şarkı müziği psychedelic rock özelliğini yitirmiş, onun dışındaki formunu ise büyük oranda koruyor.

spotify'da elif ve nesrin'in söylediği ayrı ayrı versiyonlar da var. elif doğan'da şarkının müzikal dokusu büyük oranda korunmuşken, nesrin cavadzade versiyonunda şarkı müziğinde yine farklı dokunuşlar duyuyoruz. biraz daha rock'n'roll, jazz karışımı hoş bir sound elde edilmiş. ancak vokal olarak benim şarkıya yakıştırdığım isim elif doğan. yani müzikte nesrin'in, seste elif'in versiyonunu seviyorum. tamamen kişisel bir yorum tabi.

buradan hiç beklemediğiniz bir noktaya gelmek istiyorum... gelsem mi acaba bilemedim.* elon musk'ın spacex şirketi... kendilerinin mars ve ay görevlerinde kullanacakları starship snxx adında roketleri var. en son starship sn10 testlerde patladı, sırada sn11 var, onu deneyecekler. kim bilir belki 50 yıla sn109 ortaya çıkar ve starship 109 şarkısının sözlerindeki rüyada görülen bu gemi ile yolculuk gerçek hale gelir. vaov.

geriye baktığımızda rick van der linden ve robbie van leeuwen'dan elon mu-.. öhöm. nesrin cavadzade ve elif doğan'a uzanan tatlış bir hikaye görüyoruz.
hesabın var mı? giriş yap