• vücutta omega-3 eksiğinin olmasının depresyona neden olduğu ve kadınların doğumdan sonra depresyona girmesinin nedeninin bebeklerin vücutlarındaki omega-3 kaynaklarını kullanmasından kaynaklandığı.
  • sevgili ekşici dostum,

eğer tüm yaşamın panik atak tavşan gibi koşturmakla ve o kadar koşturmana rağmen gene de hiç bir işe yetişememekle geçiyorsa ailenizin algı yönetimi uzmanı olarak bu sendromdan kurtulmanın tam dokuz yolunu sana anlatacağım. aceleci bir insan olduğunu bildiğim için kısa kısa yazıyorum meraklanma.

1 ) yaptığın şeyi neden yaptığını sorgula

biri sana zıpla dediği zaman "neden" diye hiç sormadan "ne kadar yükseğe" diye soran insanlardansan büyük ihtimal yaşamın etrafındaki insanların isteklerini yerine getirmekle ve onların bitmeyen işlerine koşturmakla geçiyordur. öncelikle herkesin isteklerine "evet" demekten vazgeç ve "hayır" diyebilmeyi öğren. herkese "evet efendim" dersen bir yerden sonra sırtına o kadar iş yüklerler ki hareket edemez hale gelirsin. senden istenen her şeyin arkasındaki ana mantığı sorgula. örneğin biri senden su getirmeni rica ederse ve kendisi bu suyu getirmeye tamamen müsaitse ona "hayır" de.

sadece aklına ve vicdanına uyan mantıklı taleplere "evet" de.

bu dünyaya insanları memnun etme makinesi olarak gelmedin.

2) sınırlarını iyi çiz

üzerine sürekli iş binmesinin sebebi büyük ihtimal etrafındaki tembel ve beceriksiz sürüsünün hiç bir işi becerememeleri ve kendi görevlerini "ben bunu yapamadım" diyerek senin üzerine yıkmalarıdır.

pardon ama sen süper kahraman değilsin. insanlara yardımcı olmaya çalış ama işlerini üzerine alma. gerek özel hayatında gerek iş hayatında sınırlarını ve sorumluluklarını iyi çiz. yapman gereken şeylerin en iyisini yap ama geri kalan işler gerçekten senin problemin değil.

3) her işi aynı anda yapmaya çalışma

çoklu iş yapma alışkanlığı seni bitiriyor haberin olsun. insan beyni ve zihin sistemi aynı anda beş tane işi yapmak için dizayn edilmemiştir. beş tane iş yapacaksan öncelik sırasına koy ve teker teker yap. aynı anda beş topu da havada döndürmeye çalışırsan o topların hepsi kafana düşer.

4) işleri önceliklerine göre sırala

dostum her iş aynı önemde değildir. örneğin teknen delinmiş ve su alıyorsa ilk yapman gereken deliği kapatmaktır. eğer sen deliği kapatmadan önce karnım çok acıktı gidip aceleyle bir yumurta kırayım dersen o yumurtayla beraber boğulursun. yapman gereken işleri çek önüne bir kağıt kalem tek tek yaz. sonrada önem sırasına göre diz. eğer her işi önem sırasına göre yapmaya kendini alıştırırsan başarılı ve rahat bir insan olmanın anahtarı sendedir.

5) zaman yönetimini iyi ayarla

her işin yapılması gereken bir zaman ve süre vardır. örneğin ertesi gün erken kalkacaksan ona göre zamanında uyuman lazımdır. akşam lüks bir restoranda yemeğe gideceksen orada zamanında bulunabilmek için yemeğe çıkmadan önce belli bir sürede giyinmen gerekir. ama sen bunu hesaplamaz ve normalde bir saat ayırman gereken giyinmeye iki saat verirsen hem yemeğe gecikir hem de akşamın rezil olur.

6) aralarda dur ve düşün

elli kutu enerji içeceği içmiş tavuk gibi hiç durmadan koşturman seni etkin birisi yapmaz sadece elli kutu enerji içeceği içmiş bir tavuk yapar. ne kadar yoğun olursan ol günün belli saatlerinde çekil köşene ve kendine dön. ne yapıyorsun, neden yapıyorsun, amaçların nedir tekrar bir düşün. bu tip ara molalar hem seni dinlendirip sakinleştirir hem de seni daha etkili birine dönüştürür.

7) yardım iste

bir ihtimal sürekli koşturmanın sebebi kimseden yardım istemeyip her işi kendin yapmaya çalışmak. insanlardan yardım istemenin utanılacak bir yanı yoktur tam tersine insanlar kendilerinden yardım istenmesinden çoğu zaman memnun olurlar. bu yüzden baktın üstünde aşırı iş yükü var ailenden, dostlarından, çalışma arkadaşlarından ve yöneticilerinden yardım iste. korkma üstüne yıldırım düşüp ölmezsin.

8) olumlu düşün

aşırı yoğunluk yaşamanın en büyük yan etkisi dünyayı negatif görmeye başlamandır. dostum herkes senin düşmanın falan değil şu anki durumunu üreten sensin. işleri ve durumları gözünde büyütme. her şeyin iyi bir şekilde sonuçlanacağına inan ve rahatla. ne kadar rahatlarsan telaş ve endişe oranın azalır. aceleci insanların temel özelliği hata yaptıkları zaman başlarına türlü felaketlerin geleceğine inanmalarıdır. sakin ol, meraklanma işler bir şekilde halledilir. sen elinden geleni yap yeter.

9) duygusallaşma

işler üzerine bindikçe korku, endişe ve öfke duyguları arkasından da türlü depresyonlar ve panik ataklar seni bekler. sakin ol ve rasyonel düşün. duygusallaştıkça becerilerin düşecektir ve becerilerin düştükçe işleri tamamlamak için daha fazla efor harcayacaksın. örneğin tüm evi temizlemen lazım ve evin her odası ayrı bir felaket. burada nasıl yapacağım ben bu işleri demeye başlarsan sinir ve öfke duyguları işini bitirir. bunun yerine sakince düşün. evi nasıl temizleyeceğini planla. malzemelerini ve her oda için ne kadar zaman gerektiğini ayarla. sonrada eyleme geç. akıl devreye girdiği zaman kontrol sana geçer.

not: acelecilik genelde zayıf bir zihnin göstergesidir ve önce bu işi halletmen lazım. bu sebeple kanalımda bulunan "güçlü bir zihne sahip olmanın 10 yolu" videomu izlemeni önemle tavsiye ederim.

kanalım burada
    https://www.youtube.com/c/aydinserdarkuru/videos

sakin ve rahat bir yaşam sürmen dileklerimle

sevgiler
  • 31 çekmenin iq' yu düşürdüğü.

bundan sonra iki kere düşünürsünüz =)))
  • günümüzden 66 milyon yıl öncesinin anlatıldığı harika bbc & apple tv+ belgeseli için;

(bkz: prehistoric planet/@niye zahmet ettiniz)
  • eğlenceli ve kullanışlı bazı web siteleri için (bkz: #138003063)
  • hani hemen hemen sonsuzluğu ifade ettiğimiz "siktin sene" "siktim sene" "siktir sene" diye çirkinleştiğimiz anlar var ya :)

bunun orjinalinin "sittin sene" olduğunu öğrendim. buradaki "sittin" 60 demekmiş. yani "sittin sene alamaz" aslında "60 sene alamaz" anlamında kullanılıyormuş.
  • ümit burnu ingilizcesi cape of good hope olarak geçiyormuş terminolojide. hakkaten ümit etmekle ilgiliymiş. öğrendim, aydınlandım.
  • shuttlecock ya da birdie olarak bilinen badminton topu en hızlı hareket eden spor nesnesidir.

konu hız ise insanların aklına golf topu, tenis topu ya da beyzbol topu gelebilir ancak shuttlecock, 493 km/s hızla kayıt altına alınmış hızı en yüksek olan spor nesnesidir. bu hız, bir müsabakada değil malezyalı badminton sporcusu tan boon heong tarafından, 2013 senesinde yeni bir raket teknolojisini test ederken kaydedilmiştir.

shuttlecock ile dünya rekoru

bir müsabaka içerisinde kaydedilen en yüksek shuttlecock hızı ise eylül 2017'de japonya açık finalinde 417 km/s'lik bir atışla yine malezyalı olan lee chong wei'ye aittir.

shuttlecock ile müsabaka içerisinde rekor

kıyaslama olması açısından hızlı nesnelere sahip diğer bazı sporları da ele alalım.

shuttlecock sonrasında en hızlı spor nesnesi bir çoğumuzun tahmin edeceği gibi golf topu. şimdiye kadar kaydedilen en hızlı vuruş, ocak 2013'te orlando'daki orange county national driving range'de 349.38 km/s'lik bir vuruşla amerikalı ryan winther'a ait.

en hızlı golf topu

pelota olarak da bilinen bask kökenli bir spor olan jai alai ise golfün ardından en hızlı hareket eden nesneye sahip olan spor olarak dikkat çekiyor. benim de ilk defa bu yazının kaynağı olan makalede gördüğüm bu sporun temeli ise üç tarafı duvarla çevrili bir alanda kauçuktan yapılma sert bir topu duvara çarptırma ve yakalamaya dayanıyor. bu sporda ise kaydedilmiş en yüksek hız 302 km/s. aşağıya nasıl bir spor olduğunu anlayabileceğiniz altyazıları da mevcut olan bir video bırakıyorum.

jai alai tanıtım videosu

içi boş bir lastik topla oynanan squash ise 281.6 km/s hıza ulaşan topuyla listemizde yer bulan başka bir spor. aşağıdaki videoda avustralyalı cameron pilley, 281.6 km/s hızla kaydedilen iki servis atarak kendi dünya rekorunu kırıyor.

suqash rekor videosu

tenis müsabakalarında ise avustralyalı samuel groth'un 2012 yılında busan açık'ta yapmış olduğu 263.4 km/s hızındaki servis radar cihazlarındaki tutarsızlık nedeniyle onaylanmamış olsa da kaynağımıza göre john isner'in 2016 davis kupası sırasında 253 km/s'lik vuruşu atp tarafından kaydedilen en yüksek hıza sahip vuruş.

samuel groth'un kabul edilmeyen atışı
    john ishner'in atp tarafından rekor olarak kaydedilmiş atışı

dünyanın en popüler sporu olan futbolda ise rekor olarak kabul edilen birçok vuruş olsa da 2006'da ronny heberson tarafından sporting lisbon'da oynarken atılan bir serbest vuruş en hızlı hareket eden top olarak kayıtlara geçmiş.

ronny'nin serbest vuruşu

bütün bunların dışında bazı diğer sporlar için de rekorlar şöyle:

buz hokeyi: 183.7 km/s
    beyzbol: 174 km/s
    kriket: 161.3 km/s
    masa tenisi: 112.5 km/s

son not: yukarıdaki makale kaynak olarak bu yazı kullanılmıştır. kimi hızlar hesaplanırken elbette hatalar yapılmış olabilir. yazı yazıldıktan sonra rekorlar el değiştirmiş olabilir. düzeltmeler için bir yeşil kadar yakınım.
  • ünlü inşaatçı, büyük roma imparatoru hadrianus ve adriyatik denizinin ismi aynı yerden gelmektedir.
    wiki

bu isimlerin kaynağı, adriyatik denizine dökülen adria kanalı ve yine aynı isimli etrüsk şehridir. kesin olmayan bilgilere göre; adria kelimesinin ilirya dilindeki adur(water) kökünden geldiği görüşü bulunmaktadır.

bu bilgiler ışığında, edirne isminin de adriyatik denizi ve etrüsklerin kentlerine verdikleri isimle bağlantısı olduğu söylenebilir:)
  • teoman 1967 doğumlu
    babasını kaybettiği zaman kendisi 2.5 yaşındaymış, babası da 33 yaşındaymış.
    şarkıysa 2000 yılında, teoman tam da 33 yaşındayken çıkmış
    belki 'babamın öldüğü yaştayım' dizesi bu bilgiden sonra ufkumu iki katına çıkarmaya yetti.
hesabın var mı? giriş yap