• malezyanın en kuvvetli pasaporta sahip müslüman ülke olması.. ve sanırım, yeni anlaşma sağlanan emirlikler ülkelerini saymazsak (onlara yapılan tamamen ticari bir hamleydi) avrupada serbest dolaşımı olan tek müslüman ülke ayrıca.. vay lan bravo valla.. en gelişmiş müslüman ülke türkiye efsanesini tehlikeye atabilecek bir ayrıntı.. hemde ciddi bir fark var aralarında.. malezya 166 serbest ülkeyle 8. en kuvvetli türkiye 100 serbest ülkeyle 38. en kuvvetli grupta.. çok ilginç gerçekten

https://www.henleyglobal.com/…ions index 141101.pdf
  • "dünya üzerinde sadece ingiltere anayasasının yazılı olmadığı diğer anayasaların metin halinde yazıldığı ufku iki katına çıkarır herhalde..."
  • emojideki bokun dondurma oldugunu öğrenmek
  • bikininin adını amerikanın bomba deneme çalışmaları yaptığı bikini adasından alması , bikini = bomba etkisi
  • her gün 30-45 dakika kadar körlük yaşıyoruz. bu da neredeyse hayatımızın %2'lik kısmına denk geliyor.

saccade: ing. gözün kısa ve hızlı hareketi.
    saccadic masking: gözün kısa ve hızlı hareketi esnasında bulanık olan görüntüler yerine, beynin milisaniyeler önceki stabil görüntüyü göstermesi durumu.

bir aynaya gidip gözlerinizden birine bakın. sonra kafanızı sabit tutup öteki gözünüze bakın. bunu yaparken gözünüzün hareket ettiğini göremeyeceksiniz. yani kendi gözünü hareket ederken göremiyorsun. ama hareket ediyor. işte orada beyin diyor ki, kardeşim senin bana verdiğin görüntü bulanık, dandik; ben sana ultra hd görüntü göstereceğim. hakkaten de gösteriyor. yani gözün gördüğü görüntüyü görmezden geliyor.

bu saccade olayı 20-100 milisaniye arası gerçekleştiğinden hiçbir şey anlamıyoruz. mesela arabada seyahat ederken yanımızdan hızla geçen arabanın gözün algıladığı kısımdaki hallerini görüyoruz. beynin oluşturduğu düzgün görüntüleri görüyoruz yani.

dilim döndüğünce özet geçtim. olayı incelemek isteyenler için linkler:

wikipedia
    link2
    link3
    video1
    video2
  • saatler deil sıhhatler olsun
  • nicola teslanın gay olması.
    bende mi gay olsam da ufkum genişlese de bir şeyler bulsam.
  • eğlence mekanlarının devamlı müşteriden hazzetmemesi.

ben sanıyordum ki mekanlar hep aynı müşterinin gelmesine bayılıyor, bir komünite oluşuyor bir dostluk ortamı doğuyor falan filan.

oysa ki pek çok mekan bunu ghettolaşma olarak görüyor. adamlar istiyor ki siz mekandan memnun ayrılasınız ve gidip başkalarına da bu memnuniyeti anlatasınız ancak adamlar kesinlikle aynı tiplerin devamlı olarak gelmesini istemiyor.

bi ara barlar için sadakat app'i, yani müşterileri ile doğrudan iletişim sağlayacak, gloria's jeans v.s. de olduğu gibi puan v.s. biriktirip mesela 5.ci birada fıstık bedava gibi olaylara girişebilecek, bu akşam hangi grup çıkıyor ve devamlı müşteriye indirimli bilet satmak gibi olaylara yarayacak app için araştırma yapayım demiştim.

çıktım hem ankara hem de istanbul'un sevdiğim bir kaç mekanı ile görüştüm, hiç birinin hoşuna gitmedi devamlı müşteri olayı. bize yeni müşteri çeken bir şey ile gel, devamlı aynı adamların gelmesi mekan için çok tehlikeli dediler.

bir diğer ufuk açıcı da zaten insan bilmediği alanda iş yapmaya kalkışınca cahilliğinin ortaya kabak gibi çıkması olabilir. gidip asıl müşteri ile konuşmadan bir işe kalkışanlar böyle patlıyor işte.
  • "ameliyat masasinda kimse olmez."
    ufku iki katina cikarmaz simdiden soyleyim.burada bir suru sacma seyler yazan insanlar oldugu icin yaziyorum

hemsire olan bir tanidigin soyledigi bir soz.
    nedeni ise hasta ameliyat masasinda olurse,hasta yakinlari bu durumun doktorlarin elinde oldugunu ve onlar elinden geleni en iyi sekilde yapmadigi icin vb. olduklerini dusunup doktorlara suc atip baski altina alabilirler diye.
    e peki,ameliyat masasinda olmezse nasil olur?
    hasta yogun bakima alinir.eger burada olurse,bu doktorlar ile alakali birsey degildir.yani doktorlar hastadan umudu kestiginde hastayi yogun bakima alirlar.
    kesinligi hakkinda bilgim yok sadece tanidigim bir hemsireden duydum.

edit:duzeltme
hesabın var mı? giriş yap