• tarih boyunca kokuların insan üzerindeki etkileri incelenmiş ve çeşitli hastalıkların iyileştirilmesinde kullanılmıştır. evrimsel olarak bakıldığında koku, duyularımız içerisinde en ilkel ancak en önemli olanıdır. ceninde koklama sistemine ait hücreler beyin hücrelerinden daha önce gelişirler ve koku alma sinirleri vücutta yenilenen tek sinir hücreleridir. ilkel çağlarda hayatta kalabilmemiz için duyu organlarımızı maksimum seviyede kullanmamız gerekiyordu. o dönemlerde tehlikeleri fark etmede çok önemli olan koku günümüzde önemini yitirmesine rağmen beyin ve psikolojik yaşantımızdaki etkileri hala sürüyor. koku alma duyumuz ile ruhsal dünyamız arasında ciddi bağlantılar var. ayrıca koku alma duyusu ile ilgili bilmediğimiz bazı bilgileri de maddeler halinde paylaşmak istiyorum.

*kadınlarda koku duyusu, erkeklere nazaran daha kuvvetlidir.

*tek bir koku zihnimizde birçok görüntü canlandırabilir.

*koku 24 saat boyunca çalışır ve hiçbir zaman “kapatılamayan” tek duyudur.

*yapılan araştırmalara göre lavanta ve bergamot beyinde endorfin salgısını 8-12 kat artırıyor.

*babil ve çin kraliçeleri de çekici bulunmak için gül ve zambak
    kullanmışlardır.

*maryland üniversitesi'nde yapılan klinik çalışmalara göre, lavanta kokusu uykusuzluk, anksiyete, stres ve post-operatif ağrılara yardımcı olmaktadır.

*kalifornia üniversitesi’nde yapılan bir diğer çalışmada ise
    kahve kokusunun sakinleştirici bir etkisi olduğu saptanmıştır.

*japonyada bir fabrikada çay molaları esnasında lavanta kokusu püskürtülmüş ve üretimin arttığı görülmüştür.

*ortamda taze çilek aroması olduğunda çocukların testlerde daha iyi performans gösterdikleri görülmüş. nane koklatılan sporcular ise, daha hızlı koşuyorlar ve daha iyi odaklanabiliyorlar.

*koku, hafızayı çok güçlü tetikler ve hafıza kayıplarında kullanılır. toronto üniversitesinde yapılan bir araştırmada kokular tarafından tetiklenen anıların, daha net hatırlandığı daha yoğun hissedildiği ve bireylerin daha duygusal olma eğilimi gösterdikleri görülmüştür.

kadınların erkek kokularına yönelik ilgi ve hassasiyetleri hakkında ilginç bir test:

isvicreli bir bilim adamı, kadınların erkek kokularına yönelik ilgi ve hassasiyetleriyle ilgili ilginç bir test uyguladı. araştırma için gen yapıları birbirinden farklı, gönüllü 49 kadın ve 44 erkek seçildi. erkeklere iki gece giymeleri için temiz tişörtler verildi. bu tişörtler iki gece boyunca hiç çıkarılmadı, yıkanılmadı, herhangi bir parfümün veya kokulu sabunun kullanılmasına izin verilmedi. iki gün sonra tişörtler ayrı ayrı sepetlere konarak kadınların bunları koklaması, koku aracılığıyla hangisinin kendilerine güzel ve seksi geldiğini belirtmeleri istendi. daha sonra söz
    konusu erkek ve kadınlar bir araya getirilerek yine kadınlardan kendilerine en iyi partner olabilecek kişileri göstermeleri istendi. kadınlar kokusunu en çok beğendiği
    tişörtlerin sahiplerini seçtiler. seçtikleri bu kişiler gen yapıları kendilerinkinden en farklı olan kişilerdi.

aşk hayatımıza kimin gireceğine biz değil burnumuz karar veriyor. sadece parfümler değil; ter, protein maddeleri ve feromonlardan oluşan vücudumuzun da çekiciliği üzerindedir. kadınların 2/3'ü eşlerinin tişörtlerine sarılmayı seviyor. ayrıca kadın kokusu erkeklerde cinsel isteği isteği artırabiliyor. yumurtlama döneminde kadın kokusu değişiyor ve daha çekici geliyor. ama unutulmaması gereken bir nokta var; kadının ten kokusu doğum, doğum kontrol hapı kullanıldığında değişiyor!

kokular ve etkileri üzerine:

konsantrasyon için;
    limon, fesleğen, limon otu, okaliptüs, kişniş, laden.

mutluluk için;
    portakal, gül, yasemin, kişniş, zencefil, ıtır.

kabullenmek için;
    servi, ölmez otu, melisa.

kızgınlığa karşı;
    paçuli, lavanta, bergamot.

unutkanlığa karşı;
    zencefil, biberiye, fesleğen, limon, greyfurt, kişniş.

uykusuzluğa karşı;
    lavanta, mandalina, kedi otu, sandalağacı, limon, ıhlamur.

fobilere karşı;
    lavanta, ylang ylang, sandal ağacı.

zihin dalgınlığına karşı;
    zencefil, karabiber, biberiye

yaratıcılık için;
    bergamot, gül, yasemin, defne, karanfil, mimoza, sandal ağacı,
    servi, ardıç.

kaynak: esra öz beyni etkisi altına alan duyu “koku” konulu yazı dizisi
  • aradım lakin bulamadım. ufuk katlamaz da hesaplamada yardımcınız olabilir.

1tb harddisk aldığınızda windows bunu 931gb olarak görür. çoğu kullanıcı kayıp 69gb alanı windows un kullandığını veya görmediğini sanır fakat işin aslı öyle değil.
    işin aslı üretici ile işletim sisteminin farklı birimler kullanıyor olması.

üretici için 1kb= 1000 byte
    tüketici için 1kb= 1024 byte

yani üretici için 1tb=1 000 000 000 000 byte
    tüketici için ise 1tb= 1 099 511 627 776 byte

tüketici için 1tb kaç gb bulmak isterseniz yapacağınız işlem "1 000 000 000 000/1024/1024/1024" olacaktır. sonuç ise "931,32257gb" olacaktır.

benzer olayı 128gb için hesaplarsanız yapacağınız işlem "128 000 000 000/1024/1024/1024 = 119,20928gb"

ve diğerleri:
    256gb = 238,41857gb
    512gb = 476,83715gb
  • yunan alfabesindeki harfleri oluşturan hecelerin maya dilindeki karşılıklarının mu kıtası'nın batışını anlatıyor oluşu!

motamot çevirince şu şekilde oluyor.
    sona da serbest okunuşunu iliştiriyorum:

alpha

al-pàa-ha: şiddetle hücum eden sular.

-al: ağır, şiddetli.
    -pàa: zorla girmek hücum etmek.
    -ha: su.

beta

be-ta : yayılarak düzlüklerin üzerinde.

-be: yürümek.
    -ta: yer, düzlük, zemin.

gamma

kam-ma : kaplar toprağı.

-kam: almak, uğramak, maruz kalmak.
    -ma: anne, yeryüzü.

delta

tel-ta: tüm alçak yerlerde.

-tel: derin, dip, alt.
    - ta: bulunduğu yer, nerede olduğu.

epsilon

ep-zil-on-om: engel çıkaran, yüksekliklerde dalgalar oluşur ve hortumlar.

-ep: tıkama, engel.
    -zil: kenar oluşturma.
    -onom: kasırga, hortum.

zeta

ze-ta: döver engelleri.

-ze: vurmak, çarpmak, dövmek.
    -ta: bulunduğu yer, zemin.

eta

et-ha: sularla.

-et: ile
    -ha: su

theta

thetheha-ha: sular örter üzerini.

-thetheha: uzanmak, kaplamak, dağılmak.
    -ha: su

ıota

ıo-ta: canlı ve hareket eden her şeyin.

-ıo: canlı ve hareket eden her şey.

kappa

ka-pàa: engelleri yıkarak.

-ka: tortu, çöküntü, tıkanma.
    -pàa: kırılma, engel, mani, tıkama.

lambda

lam-be-ta: sulara gömülür toprakları.

-lam: batma, suya gömülme.
    -be: yürüme, gitme.

mu

-mu: mu’nun.

ni

ni: zirvelerdir yalnızca.

-ni: uç, zirve, doruk.

xi

xi: gözüken suların üzerinde.

-xi: yükselmek, bir şeyin üzerinde görünmek.

omikron

om-ik-le-on: hortumlar eser çevrelerinde.

-om: girdap, dönmek.
    -ik: rüzgar.
    -le: yer.
    -on: dairesel.

pi

pi: ve yavaş yavaş.

-pi: yavaş yavaş veya azar azar yerleşmek.

rho

la-ho: oraya kadar gelir.

-la: -e kadar.
    -ho: gelmek

sigma

zi-ik-ma: soğuk rüzgar.

-zi: soğuk.
    -ik: rüzgar.
    -ma: anne, yeryüzü.

tau

ta-u : vadilerin yerini.

-ta: bulunduğu yer.
    -u: alt vadi, uçurum.

upsilon

u-pa-zi-le-on : artık uçurumlar soğuk derinlikler almıştır. yuvarlak çukurlar.

-u: uçurum.
    -pa: su deposu, havuz.
    -zi: soğuk.
    -le: yer.
    -on: dairesel yuvarlak.

phi

pe-hi : balçıkla dolmuştur.

-pe: gelmek.
    -hi: çamur, balçık.

chi

chi: bir ağız.

-chi: ağzını açma.

psi

pe-zi : açılır, çıkar dumanlar.

-pe: gelmek, dışarı.
    - zi: duman, buhar.

omega

o-mec-ka: püskürür dışarı volkanik tortuları.

-o: orada.
    -mec: girdap.
    -ka: tortular, birikintiler.

.
    .
    .

serbest okuma:

"sular şiddetle ovalara hücum etti. bütün araziyi kapladı. plajlarla, tepelerin olduğu alçak yerlerde girdaplar oluştu. sular bütün dünyayı kapladı. sular önüne gelen her şeyi ve canlıyı mahvetti. arzın temelleri sarsıldı ve mu kıtası battı. yalnız zirveler suların dışında kaldı. soğuk rüzgarlar çıkıncaya kadar kasırgalar esti. vadilerin yerlerinde derin buz çukurları oluştu. delikler çamurla doldu. açılan bir ağızdan dumanlar ve lavlar fışkırdı."

....

insan gerçekten hayret ediyor! *

edi: banabirazkendindenbahset uyardı, modamod yazmışım, motamot olarak doğrusuyla değiştirdim.
  • güneş enerjisi panelli yol aydınlatmalarının yaygınlaşmamasının sebebi panellerin maliyetinden değil bataryalarının çalınıyor olmasıymış.
    bataryaların değiştrilebileceği göz hizası bir noktada olurlarsa çalınıp içindeki bakr vb elementler için hurdacılara satılıyormuş.

yere gömülürse değiştirme maliyeti artıyormuş tepeye panelin yanına konursa yine değiştirme maliyeti artıyor ya a yine çalınıyormuş

batarya çalınma ihtimali olmasa mevcut sistemlerden çok daha ucuz ve kolay ürünlermiş oysaki.
  • yarasalar kör değildir.
  • (bkz: tarih)
  • ufkumu iki katına çıkarmadı ama edebiyatsever olarak memnun etti. galatasaray kulübünün kurucusu (bkz: ali sami yen), şu edebiyat dersinde adını sıkça duyduğumuz (bkz: şemsettin sami) 'nin oğludur. şemsettin sami, ilk türkçe roman olan (bkz: taaşşuk-ı tal'at ve fitnat) 'ın , ilk geniş kapsamlı türkçe sözlük olan (bkz: kamus-ı türki) 'nin, ilk türkçe ansiklopedi olan (bkz: kamus-ül alam) 'ın yazarıdır. ayrıca (bkz: besa yahud ahde vefa), (bkz: gave) , (bkz: seydi yahya) adlı tiyatro eserleri mevcuttur. kendisi tanzimat 1. dönem sanatçısıdır.
  • geçen sene, ufuk açacağını düşünerek, muhteşem ikili ilber ortaylı ve celal şengör'ün, birlikte program yapabildikleri zamanlardan videolarını derlemiştim. (bkz: #59851623)

şimdi de, sevenlerin ayrıldığı o günden bu güne kadar, önce ilber ortaylı'nın, sonra celal şengör'ün çeşitli kanallarda yaptıkları birbirinden değerli programları derlemeye çalışacağım. kimi gündeme dair, kimi yine uzamanı oldukları konularda.
    uykuya dalmadan önce dinlemek, rüyalarınızda barbaros harettin paşa'nın yanında bir deniz savaşına girmenize veya tarih öncesi çağlarda dinozorlarla köşe kapmaca oynamanıza sebep olabilir, dikkat edin!
    haydi bakalım. :)

atatürk ve türk tarihi

türklerin muhteşem yılları

batının türk nefreti ve abd

diriliş ertuğrul dizisi ve osmanlı'nın kuruluşu

dünyayı yöneten gizli güçler var mı?

türk tarihi'nin az bilinenleri

hz. muhammed'in hayatı

ortadoğu neden hep karışık

türkler ortaasya'ya neden geldi

tarihimizde başkanlığa yer var mı?

prof. dr. halil inalcık'ın hayatı

ortadoğu'ya nasıl huzur gelir?

yeni osmanlıcılık ve rusya ilişkileri

osmanlıca

mehzepler

amerikan rüyası

padişahların bilinmeyenleri

türk-rus ilişkileri

geçmişden bugüne terörün doğuşu

islam tarihi

12 mart gündeme dair, öğrencilik yılları

henry kissenger ile anısı

soğuk savaş dönemi

sellehaddin eyyubi

timur'un dehası ve fetret devri

anayasada türk kelimesi

zaza, kürt ve pomaklar

iran tarihi

yahudi tarihi

hasan sabbah ve haşhaşiler

adalet mülkün temelidir kimin sözü?

osmanlı hanedanı'nın sürgün hayatı

yunanistan tarihi

eyalet sistemi ve osmanlı'da kadın

batı, avrupa, almanya'nın 1915 kararı, ayasofya

ii. abdülhamit'den arda kalan

balkanlar'da osmanlı etkisi

medeniyet üzerine

eski slav mitolojisi

celal hocayla geyik muhabbeti :)

---

şimdi de celal şengör'ün son zamanlarda tek başına katıldığı programları derlemeye çalışacağım. içeriğini yazıyorum ama konu celal şengör olunca konu falan da kalmıyor tabi. :)

dünya benzeri gezegenler ile ilgili keşifler

atatürk ve ailesinin bilinmeyen yönleri

türkiye'yi bekleyen deprem tehlikesi

yavuz sultan selim ve alevilik

bilim ve toplum

darwinizm

atatürk ve kurtuluş savaşı

yaşamın evrimi fikrinin jeolojik temelleri

dahi diktatör

17-25 aralık operasyonları

meşhur kütüphanesi

celal şengör'ün katıldığı programlar ilber ortaylı'ya göre malum nedenlerden dolayı daha az. ama yine de hepsi çok keyifli ve bilgi dolu.
    iki hocanın bu vuslatı biran önce bitsin diyor iyi seyirler diliyorum. :)

ayrıca kendisine bulduğum fosiller hakkında attığım maile cevabına da şuradan ulaşılabilir.
    (bkz: #68391267)
  • amerikada caykur filiz cay yarim kilo 5 dalirs. evet 5$. yani 17-18 tl. .bu da link. 12:36 da
    edit: tam ucuz olmasa da o kadar yola mesafeye iyi fiyat
  • paranın-zenginliğin birçok insanı olumsuz etkilediği gibi bazı insanları olgunlaştırdığı gerçeği. bunu çevremdeki bazı insanlardan görmeye başlayınca zenginliğe ve paraya bakışım da değişti. çocukluğum fakir bir ailede ve yoksul bir semtte geçti. dört mevsim aynı ayakkabıyı giymek zorundaydık, belimize kadar kar yağdığı bir dönemde bile babamın bot alacak parasının olmadığını biliyordum. kötü baba değildi, içkisi falan yoktu, sadece fakirdi o kadar. ilk botumu giydiğim gün zenginlere nasıl lanet okuduğumu biliyorum çocuk aklımla. bizim mahalledeki çocuklar dünyadaki birçok güzellikle yaşıtlarımıza göre çok geç tanıştık. dersaneye gidemedim, özel ders alamadım, babamın parası yoktu. lisenin son sınıfında okulda çok başarılı olduğum için bir dersane çok büyük indirim teklif etti de kayıt olabildim. sonra güzel bir üniversite kazandım.

üniversite okurken de param yoktu, hep imrenerek okula gidip geldiğimi biliyorum. sınıfımızda bizim şehrin zenginlerine bile fakir diyecek kadar zengin arkadaşlar vardı. aklımın almadığı bir dünyaydı. fakat daha önemlisi benim zenginlere bakışımdı. benim gözümde para hep şımartan, azdıran, kötü bir şeydi. aileden ve çevremden şükretmeye, parayı da sevmemeye göre programlanmıştım. para azdırır derdi herkes. mezun olduktan sonra standart bir para kazanmaya başladım, en azından bana yeten, borçsuz yaşamamı sağlayan, evimde huzurla oturtan bir para. üç dört yıl geçince kendi işimi kurdum. her yıl daha fazla kazandım, daha fazla ve daha fazla. inanamayacağım kadar çok para kazandım. insan para kazandıkça etrafındaki insanların profili de değişiyor. yaptığınız işle ilgili bu. bir süre sonra paranın bazı insanları çok iyi eğittiğini gördüm, karakteri sağlam biriyse imkanı da olduğu için kendisini yetiştiren, olgunlaştıran, parasına değil kendisine değer katan kişilerle tanıştım. onların hayatlarına girdikçe paranın bana öğretildiği gibi azdıran, yoldan çıkaran bir şey değil aksine daha iyiye yürümek için en önemli araçlardan biri olduğunu fark ettim.

şimdi etrafımda hayatlarının bir anında bile yoksulluk, yokluk yaşamamış, bunu sorgulamamış insanlar var. bazıları o kadar asil, o kadar insan ki, kıvamları o kadar yerinde ki bazen acaba ben de onlar gibi bir çevrede yetişseydim, ailem onlarınki kadar zengin olsaydı ben de böyle bir kıvama gelir miydim diye sorguluyorum.
hesabın var mı? giriş yap