• the power of the dark sideee
  • hemen hepimizde default olarak kargaların 200 yıl civarında yaşadığına dair bir bilgi var. parklarda bahçelerde karşılaştığımız kargalar için kaç yaşında acaba bu lan diye içimizden geçiririz. ama işin aslının öyle olmadığını ben deniz daha dün öğrendi.
    ortalama yaşam süreleri:

bayağı kuzgun: 10-15 yıl
    amerikan kargası: 7-8 yıl
    avustralya kargası: 22 yıl

kayıt altına alınabiliş en uzun yaşayan karga ise 59 yıl yaşayabilmiş.

edit:imla
  • türkiye boks federasyonunun bile, sadece federasyon başkanı yandaşlarını (rakip boksör iyi olsa bile) bir şekilde galip cikarabildiğini öğrendim. yeni. gözlerimle gördüm.
    ve dedim ki vay be. torpilde daha ne kadar iyi ve ilerlemiş olabiliriz ki
  • sittinsene deyimindeki sittin 60 demekmiş. sittinsene de aşağı yukarı bir insan ömrü edio (tabi özellikle eski zamanlar göz önüne alındığında) .uzun sürer minvalinde bir laf etmek için hayli uygun bir deyim gerçektende.
  • baslikta ara diye bir ozelligin olmasi. mesela buraya bir bilgi girmeden once baslikta araya tiklayip o bilgiye dair bir kelimeyi aratirsaniz, sittin kere yazilmis bilgiyi bir daha yazmamis olursunuz.
    not: bu entry icin bu basligi benim gibi takip edenlerden simdiden özür dilerim.
  • matematikte "özel" bir yere sahip olan "33 probleminin" matematikteki gizemlerden biri, matematikçiler tarafından şifresinin çözülmesi.
  • 11 haneli tc kimlik numaramda doğduğum ilin plaka kodunun bulunmaması. (bkz: hadi canım)

edit: kütüğümün bulunduğu ilin plaka kodu da yer almamakta.
  • şili'de obezite ile mücadele edebilmek için çocuklara yönelik abur cubur reklamları ve paketlerinde çizgi film karakterlerinin kullanımı yasaklanmış. darısı ülkemizin başına, eğer henüz yasaklanmadıysa.

kaynak
  • 1993'te ve 1995'de saptanan ve erkeklerde eşcinselliğe dair cinsel yönelimi belirleyen "genetik varyasyonlara" ek olarak, son yıllarda yapılan bir çalışmayla iki yeni genetik varyasyonun daha ortaya çıkarılması.

https://www.newscientist.com/…t-sexual-orientation/
  • ntv nin açılımının nergis tv olması
hesabın var mı? giriş yap