şükela:  tümü | bugün soru sor
 • güzel bir plandır.
  birçok insan öğretmenlerin uzun tatiller yaptığından şikayetçi. her gün sözlükte yok öğretmenler taş ocaklarında çalışsın, yok şu olsun, bu olsun gibi saçma sapan öneriler dönüyor.
  benim önerim basit. üç ay. alanınla ilgili akademik bir çalışma yapıp okula vermek için üç ayın var. okulda olmana gerek yok. gayet evinden veya tatile gittiğinden yerden halledebilirsin. okullar bu çalışmaları ortak olarak kullanılacak bir siteye yükleyebilir. site de en yararlı çalışmadan en az yararlısına derecelendirecek bir kurul tarafından yönetilebilir.
  bu öneri ülkenin en büyük eksiği olan bilimsel çalışma açığını bir ucundan kapatmaya yardım edeceği gibi öğretmenlerin de alanlarında çalışıp kendilerini geliştirmelerini sağlayacaktır, ama bence en önemlisi iyi öğretmen kötüsünden bariz biçimde ayrılacaktır.
 • türkiye arkadaş burası. sınıf ortalamaları kırk kişi. o akademik çalışmayı arkadaki ders boyu zincir çeviren çocuk bir tarafına tıkıyor. sınıfta kalma yok, gücün yok, yaptırımın yok, paçavraya dönmüşsün, dadıya dönmüşsün, veli okula gelip seni madara edip evine dönüyor. hizmetliler müdürün velilerden tırtıklamaya çalıştığı paralarla maaş alıyor. tuvaletlerde sabun yok. faturalar dışında devletten bir kuruş yardım yok. ekstra akademik eğitim bulup kıllısını aramak
 • katıldığım öneri. öğretmen öveceğiz diye inanılmaz çok yetersiz öğretmene ödün verdik sonuç ortada. onlarca öğretmeniniz oldu, hayatınıza dokunan bir ya da ikidir. türkiye'de öğretmenler yetersizdir bu açık ve net. akademik olarak ilerlemesi lazım, öğrencinin ufkunu açacak çalışmalar yapması lazım. sistem sıkıntılı bunu hepimiz biliyoruz ama cumhuriyetin ilk yıllarında bolluk bereket içinde miydik de o değerli insanlar yetiştirildi. osmanlı çöküş döneminde kurtuluş savaşını kazanacak kadroyu inanılmaz düzgün sistemiyle mi yetiştirdi?

  bir öğretmen, aynı masaya oturduğunuzda size önünüzü ilikletecek kadar donanımlı olmalıdır. hepinizin öğretmen arkadaşı var kaç tane sayabilirsiniz?

  aman şimdi başlamayın yok değer verilmiyor yok veliler çocuklar sistem falan filan. özel bir meslek olduğunu söyleyince hepiniz koltuk kabarta kabarta geliyorsunuz özel bir insan mısınız onun tartılması lazım.

  öğretmenlik mesleğini küçümsemiyorum, bir toplumun ilerlemesinin ilk adımı öğretmenlerdir kabul ediyorum. ama etrafıma baktığımda üç beş idealist gerçek öğretmenden başka eğitimci göremiyorum. ondan sonra da öğrenci öğretmene not mu verir tartışmaları.. üç beş öğretmenim var, değil not vermek kimse bu konunun açılmasına cesaret dahi edemez.

  zaten bu akademik eğitime işine değer veren gerçek öğretmenler karşı çıkmayacaktır. sorun '' ohh ne güzel meslek 3 ay tatili var maaşı iyi iki de özel ders patlatır yaşar giderim'' mantalitesine sahip zihni çürüklerde.