• yukarıda yazılmış: "adaletsizlik oluşturdu. komple kalkmalı, kıytırık üniversitelere parayla diploma verdi."
    arkadaş bu durumda, o üniversitenin kapatılması lazım, puanın geri alınması değil.

az da olsa öğretmeni kendini geliştirmeye teşvik edecek şeyi de alıyorlar ellerinden. başarı belgesi falan hikaye zaten, kimin tanıdığı varsa o alıyor. 2 başarı belgesi almış öğretmen tanıyorum, bakkala göndermem.

atama süreci de, tayin süreci de tamamen kaos. eğitim hak getire. imkanı olan ne yapması gerektiğini de biliyor.

he ziya selçuk'un öğretmenliğine gelecek olursak, doğuda köy okulunda sınıfa girip ders anlatmamış adam milli eğitim bakanı olmamalı bu ülkede. olursa da eğitimin temel sorunlarından işte böyle haberdar olmaz. branşı gereği zaten ders anlatma işi olmadığı için doğrudan elenir kendileri. üniversitede ya da özel okulunda "ben dili çoh önemli keh keh keh" falan demeye devam.
  • meb'in bu kaçıncı rezilliği? bunu çıkaran kim hala aynı koltuğunda oturuyor mu? hizmet puanı ile kendini geliştirmenin ne alakası var?
    hatta başarı belgesi dedikleri şey yandaş sendikada olup yattığı yerden öğretmenlik yapanlara verilmiyor mu? aynı sendikadan olup müdüre en yalaka olana veriliyor hatta.
    müdür veriyor ilçeye isimleri.
    tezsiz yüksek lisans nedir? papucumun(!) yüksek lisansı.. en baştan ne kadar saçma bir uygulama olduğu belliydi. puanları alanlar hak yiyerek il dışı istediği ile atandı.

daha öncede veli müdür şube müdürü(hayatında bir kere öğretmenle karşılaşmamış adam) öğretmene puan veriyordu. o uygulamayı da 1 sene uygulayamadan kaldırdılar.

sen daha geçen 1 martta okulları açamayıp akşam 28 şubat mağduriyeti ve cehape dinletmek için 1 gün erteledin açılmayı.

gündem değiştirmek için bir gecede teog yok deyip sınav gününe kadar ne sorulacagi belli olmayan sistem getirmiş bakanlıksın.

yönetici seçme sınavına 1 ay kala sınav şeklini çıkacak konuları dersleri değiştiren bakanlıksın.

derse katılmak isteyip katılamayan çocuklar yerine on tane tableti olsa bile derse katılmayacak çocuklara tablet dağıtan ne okul müdürüne ne öğretmenine sormadan kafasına göre karar veren bakanlıksın.

yaz yaz roman olur yaptığın rezillikler. abartı değil sokaktan bir adam çevirip yönet şu milli eğitimi desen ancak bu kadar fazla hata yapabilirdi.
  • puanların geri alınmasını doğru bulduğum için desteklediğim durumdur.
    hizmet puanı tayin olabilme durumunu etkiler.
    daha zor şartlarda çalışırsanız daha fazla puan alırsınız, bu sebeple kimsenin gitmek istemediği yerlerde yıllarca kalıp puan biriktirmeye razı olan sınıf öğretmenleri tanıdım örneğin. yani bakanlığın öğretmen tutamadığı yerlerde, tutarken bununla* avutuyordu öğretmenleri.
    hizmet puanı hizmet karşılığı verilir.
    bu tip programların karşılığı maaşla %5 değil daha fazla bir oranda verilebilir. ama puanla verilmesi zaten tıkanmış olan öğretmen tayini hareketliliğini iyice çıkmaza sürükleyecektir, hareketliliği arttırabilecekleri çözümler aramaları gerekirken iyice tayin olayının önünü tıkamaları hiç akılcı değil.

bunun sebebini de söyleyeyim; sayın bakanımız ziya selçuk üniversiteyi bitirmiş öğretmenlik dediği o şeyi hep büyük şehirlerde, üniversitelerde yapmıştır.
    keşke ilçelere bile 40-50-60 km köylerdeki, lojmanlarından ayda bir kez ilçe merkezine inebilen öğretmenlerin yaşadıklarını kendisi tecrübe edebilseymiş. o zaman zaten bakan değil gören olabilirdi belki.
  • ulan, gidiş geliş yapılamayacak kadar uzak, sosyal hayatı sıfır, atanan öğretmenlerin zahmet edip kendisi bile gelmeyip yazılarını gönderdikleri, gelenin 1 hafta sonra mazeret bulup tayinini aldırdığı, vekil ve ücretli öğretmenlerle idare edilen okulda on yıl çalıştım 16 puana. neymiş merkeze bağlı köymüş.
    hizmet puanıysa hizmete bakılsın bir zahmet.
    hizmetle alakası olmayan, istismara açık ki sadece buna yarayan bir uygulamaydı iyi olmuş.
  • öğretmenlerin mesleki gelişimi bir karşılık bulacaksa kademe/derece yükseltmesi veya direkt arttırımlı ek dersle olabilir.
    ama hizmet puanıyla olmaz. ben 4 senedir köy okulundayım. daha geçen gün servise 350 lira para verdim.4 senedir de böyle. ben aldım 104 puan. merkezdeki 4 senede aldı 88 puan. kac fark var. yalnızca 16
    sonra bu paşam y.lisans yaptı. aldı mı 50 puan. e kardeş demezler mi senin anan güzel mi? köydekinin canı mı çıksın şimdi? git bakıyım sen köydekinin yerine. reva görecek misin o puan farkını?
    emeğin karşılığı maaşla olabilir. hizmet puanıyla olmaz.
    bazılarının bu sene tercih yapıp gitmiş olması sizin de bu haksızlığın peşinde koşmanızı gerektirmez.o yedi biz de yiyelim ha!
  • kendini geliştirmek isteyen öğretmen için iyi hoştu fakat ücra köşelerde canıyla uğraşan öğretmenlerin tek ama tek avantajı olan puanı dolaylı yoldan elinden almaktı.
    verilen hak vesaire artık hukuksal yönünü bilemeyeceğim ama o dandik tezsiz yüksek lisansla aldığınız 30 puanı almak için çalışılan üçün altısı okullara bir gün ziyarete gitmenizi tavsiye ederim. yapılanın neden adaletsiz olduğunu anlarsınız.
    yetmez ama evet.

edit: ben kendimi geliştirip daha iyi hizmet sunuyorum falan diye savunan yazarlar olmuş, daha iyi hizmet veriyorsan tabiki bunun ödülü verilsin kimse sen boşuna çalış demiyor (kaldı ki akademide ilerlemek kişinin kendi tercihidir öğretmenlik için gereklilik değildir ama hadi neyse). ben dağın başında bir köyde çalışıyorum, servis 400 lira para istiyor, sobalı lojmanda kaldım uzatmayım sabaha kadar yazarım buranın şartlarını ve daha benimki ne ki, müdür odasında yaşamak zorunda kalan öğretmen var, peki bu insanlara çok muhteşem milli eğitim bakanlığımız ne veriyor? kocaman bir hiç. merkeze bomboş duran (yıllardır kullanılmıyor) bir yurt yapan milli eğitim köylere adam akıllı bir lojman bile yapmıyor. sobada yakmak için devletin başkasına dağıttığı kömürleri parayla aldım ben, lojmanda soba yakacak öğretmenimize bir torba kömür bırakalım bile demediler.
    yalnızca hizmet puanı avantajı vardı. şimdi bütün bunların ışığında düşünün, birazcık empati. dağ köylerinde, bir gece kalmak zorunda olsanız gözlerinizden yaşlar gelecek olan yerlerde yıllarca hizmet vermiş bir insan sonunda ailesinin yanına gitmek istediğinde onun yerine şehir merkezinde beş dakika elektrikler gitse telefona sarılacak insanların akademi vesaire (ki sanki akademide ilerlemek kişiye başka hiçbir avantaj kazandırmıyormuş gibi konuşuyorlar, yalan.) gerekçe gösterilerek atanması sizin vicdanınıza sığıyorsa buyrun alın o insanların yerini.
  • yüksek lisanstan gelen puanım bugün geri alınmış. her zamanki gibi altı doldurulmadan alınan karardan yararlananlar anlık yararlandı.
    parayla diploma alanlar var dediler hakkıyla yüksek lisans yapan bizler de varız ama kimsenin umrunda olmadı tabii.
    işin en komiği de çevremde parayla diploma almış olan arkadaşlar puanları kullanıp yer değiştirdiler. bizim gibi idealist geçinenler kullanamadıkları puanlar ve dolan kadrolarla yine öylece kaldı.
  • bir çok tanıdığım var yüksek lisansa yazılan. nicelik çoktu ama nitelik yoktu. lakin bu arttırılmış puanla tayin kullanan çok kişi oldu, öne geçtiler. ayıkla pirincin taşını....
  • personel genel müdürlüğü “öğretmenlerin hizmet puanı (yargı kararı uygulaması)” konulu yazısı 16.03.2021
    kaynak

öğretmenlerin hizmet puanı
    (yargı kararı uygulaması)

"(9) öğretmenlerden;
    a) doktora mezunu olanlara 90,
    b) tezli yüksek lisans mezunu olanlara 50,
    c) ortaöğretim alan öğretmenliği tezsiz yüksek lisans eğitimi hariç olmak üzere; tezsiz yüksek
    lisans mezunu olanlara 30,
    ç) ikinci bir dört yıllık yükseköğrenim mezunu olanlara 10,
    d) uluslararası bir hakemli dergide makalesi yayımlananlara en fazla üç makale olmak üzere her
    bir makale için 5,
    e) ulusal bir hakemli dergide makalesi yayımlananlara en fazla üç makale olmak üzere her bir
    makale için 3,
    f) en fazla bir adet olmak üzere başarı belgesi alanlara 3,
    g) en fazla bir adet olmak üzere üstün başarı belgesi alanlara 4,
    ğ) en fazla bir adet olmak üzere ödül alanlara 5,
    h) etwining programı kapsamında sertifikası bulunanlara 15,
    ı) türk patent ve marka kurumundan patent tescili alanlara her bir patent tescili için 30,
    i) türk patent ve marka kurumundan faydalı model tescili alanlara her bir faydalı model tescili
    için 20,
    j) türk patent ve marka kurumundan tasarım tescili alanlara her bir tasarım tescili için 10,
    hizmet puanı verilir.

bu bağlamda; ilgi (a) yönetmeliğin 40'ıncı maddesinin dokuzuncu fıkrası kapsamında yer alan hizmet puanları yargı kararları gereği geri alınmış olup bu doğrultuda hizmet puanı verilmesine ve onaylanmasına ilişkin kullanıcı yetkileri pasif hale getirilmiştir. bilgilerini ve gereğini arz ve rica ederim. ömer inan

bu yönetmelik değiştiğinde çok sevinmiştik. kendini geliştiren bir şeyler yapmak için çabalayan öğretmenler için küçük de olsa bir teşvik mahiyetindeydi. birçok öğretmen geçen yaz değişen yönetmelik gereği bu puanları ağustos ve ocak ayında tayin dönemlerinde kullandı. şuan puanı olanların ne suçu var. insanlar emek veriyor bir karşılığı olmalı. bakanlığımız sanki her danıştay kararını uyguluyormuş gibi bu kararı hemen uyguladı ve belgesi olan yüksek lisansı ,doktorası olan öğretmenin hiçbir artısı kalmadı. hani kazanılmış hak geri alınmazdı.
  • hiç verilmemesi gereken puanın geri alınması.

adı üstünde hizmet puanı.

a) doktoranın amacı, öğrenciye bağımsız bir şekilde araştırma yapabilme, bilimsel konuları derin bir şekilde inceleyip yorum yapabilme ve yeni sonuçlar elde edebilmek için yöntemler belirleyebilme yeteneği kazandırmasıdır. bu programı tamamlayarak "doktor" unvanı alınır.

b) doktoranın amacı, hizmet puanını yükseltip, yer değiştirmede avantaj sağlamaktır.
hesabın var mı? giriş yap