şükela:  tümü | bugün
 • asıl adı ölçme bilgisi ve enstrümantasyon olan, bir ölçme aleti fabrikasında çalışmayacaksanız, hayatınız boyunca "itina ile ölçüm yapılır" yazılı bir kamyonetle ölçüm işlerine koşturmayacaksanız ve bütün ölçümlerinizi elle almak -1 volt kaç karıştır?-, ölçüm aleti kullanmamak gibi bir takıntınız yoksa pratikte pek bir işinize yaramayacak teoride ise beyninizi sulandıracak olmasına rağmen -en azından itü'de- büyük bir itina ve hassasiyetle -tıpkı ölçüm yapmak gibi- mütiş bir öneme sahip bir dersmişcesine anlatılan, ölçme sırasında ne kadar çok hata yapıldığını ve aslında hiçbir ölçümün sağlıklı olmadığını, ne kadar kassak da olmayacağını, son damlanın her zaman dona düşeceğini anlamamizi sağlayan ders.
 • konum ölçmeleri yükseklik ölçmeleri gibi dersleri almak için ön şart olmasından dolayı okul uzatan ders ayrıca harita mühendisliğinde bir anabilim dalı.
 • muhendis olacak kisilerin cogunun aldigi ders. arazi uygulamasi yaz doneminde amele yanigi, kis doneminde soguktan donma yapar. okul bitince arazide calisacaklar, iyi dinleyin, iyi ogrenin.
 • istanbul üniversitesi orman fakültesinde peyzaj mimarlığı ve orman mühendisliği bölümünde zorunlu olarak okutulan ders. peyzaj mimarlığında ikinci sınıfın ikinci dönemi verilmektedir bu ders. dersi vizeye kadar feyza hoca vizeden sonra ise başka bir hoca vermektedir. dersin final puanlamasını ise yüzde kırk feyza hocanın soruları yüzde 40, ikinci hocanın soruları yüzde 40 ve yüzde yirmi sözlü sınav oluşturur. feyza hoca'nın sorduğu vize sorularından eğer 30 ve üstü bir puan aldıysanız sevinmelisiniz lakin genel olarak daha düşük notlar gelmektedir. çünkü öylesine not kırar ki puan almak bile mcizedir denilebilir. ilk iki dersten sonra yatay ölçme uygulaması vardır. bahçenin belli bölümleri 6'şar kişiden oluşan gruplara verilir ve prizmayla ağaçları, binaların yerlerini kağıda geçirmeniz istenir. kağıda geçirdiğiniz veriler asistanlar tarafından netcad programında kontrol edilir ve finale girme hkkı kazanırsınız. uygulamalarda bir ders girmeme hakkınız vardır, iki ders uygulamaya girmezseniz direk kalırsınız. bu dersin asistanları şeker insanlardır. çilekeştirler, sonuçta öğrenciyle beraber uygulama yaparlar, nivo, prizma gibi ölçme bilgisi aletlerini öğretmeye çalışırlar. dediğim gibi yoklama konusundaçok hassastırlar. vizesinden 30, finalinden 40 alarak bu ders "cc" veya "dc" ile rahatlıkla verilir. ayrıca benim kendi yorumum bu ders ikinci sınıf yerine üçüncü sınıfta verilse çok daha verimli olur. çünkü ikinci sınıf öğrencisi "bunu nerde kullancam ben yeaaa" diyip fazla önemsemeden geçmeye bakmaktadır. ama aslı öyle değildir. eğer eline çelik metre almamışsan çizdiğin sadece kağıtta kalır, ölece dolanırsın.
 • mühendislik fakültesi öğrencilerine jeodezi ve fotogrametri mühendisliği bölümü hocaları tarafından verilen ders.
 • casio fx serisi hesap makinelerinden birini almama neden olan ders.. lakin sadece 1 dönemlik.
  (bkz: grad)
 • hacettepede vardir bu bilginin bolcana verildigi bir bolum:egitimde olcme ve degerlendirme.
 • harita ve kadastro muhendisi yetistiren, jeodezi ve fotogrametri muhendisligi bolumunun ya da harita kadastro teknisyeni yetistiren yuksek okullarin baba derslerindendir. ders mevzuati icinde olcme teknikleri, olcme yontemleri, dort temel edev, nirengi, poligon tesisi/ hesabi, yukseklik tayini, olcu aletleri, hata kurami, aplikasyon gibi konular hem teorik hem de arazi tatbikatlari ile birlikte gosterilir. olcme bilgisi dersini bilmeden mezun olan muhendis ya da harita teknikeri meslek hayatinda cekirdekten yetismis haritacilarin tasakoglani olmaya namzettirler.
 • mimarlık bölümlerine de verilen,stajıyla yaz tatilini berbat eden sıkıcı ders...
 • yıldız teknik üniversitesi'nde can karahasanoğlu'dan alınması sakıncalı olan, 2 kredi olup kek görünen ama bu zat-ı muhterem hoca sayesinde ortalama düşürmeye neden olan yan bilgi niyetindeki ders.

  (bkz: kumpas)